Trickzter ([info]suic) rakstīja [info]folding_at_home kopienā,
@ 2004-12-27 00:41:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Folding@home
update: Pirms kāda laika palaists FAQ, vēlams doties turp!

Tātad vēlreiz par to pašu, jo dažiem cilvēkiem radās jautājumi, kurus neizsmēla iepriekšējie posti.

Kas ir Folding@home?
Folding@home ir lielmēroga zinātnisks projekts, kurš izmantojot distributed computing simulē olbaltumvielu savienošanās procesus. Olbaltumvielas, savukārt, ir ļoti svarīgas dzīvo organismu sastāvdaļas. No to savienošanās (folding) ir atkarīga organisma attīstība un dažādu dzīvības procesu norise tajā. Nākotnē projekts sola rast risinājumus uz vairākiem fundamentāliem zinātniskiem jautājumiem, kā arī dot savu artavu pielietojumā (piemēram, farmaceitiskajā praksē).

Kas ir distributed computing?
Distributed computing ir dalītā skaitļošana. Vienkārši ņemot, skaitļojamo datu apjoms ir tik milzīgs, ka nepieciešamas milzīgas datoru jaudas. Tas tiek atrisināts, skaitļojamos datus sadalot mazākās vienībās un ļaujot šīs vienības skaitļot atsevišķiem lietotājiem visā pasaulē.

Kā tas notiek praksē?
Skaitļošanas procesi notiek izmantojot programmu (klientu), kura pēc uzinstalēšanas darbojas automātiski - saņem datus no centrālā servera, apstrādā un nosūta rezultātus. Pēc tam saņem nākamos datus un viss turpinās. Datu ir daudz - visiem pietiks.

Ko man darīt, ja vēlos pievienoties Cibistu skaitļošanas monstrozajām jaudām?
1) Nepieciešams uzinstalēt augstāk minēto programmu (klientu), kas pieejams šeit: download page
2) Konfigurācijas lapā ievadīt savu nicku un komandas nr., kas Cibistu gadījumā ir 41587.
3) Vēlams pievienoties Folding@home community iekš Sviesta Cibas, tā jūs palīdzēsiet izplatīt informāciju. Ideālā gadījumā pievienot folding@home pie savām interesēm un pašu community pie friendiem.

Ko man darīt, ja nevaru kalkulēt olbaltumvielas (jo, piemēram, dators nav mans, bet skolā, kafejnīcā, ...), bet ir zināma interese?
Skatīt 3. punktu - par pievienošanos kopienai. Arī palīdzība informācijas izplatīšanā ir svarīga, lai savāktu virs 100 trakiem cibiņiem, kas statistikas kartē (šeit) padarītu Latviju par vienu no nedaudzajiem 7-8 mega-kalkulēšanas centriem Eiropā.

Ja ir vēl kādi jautājumi, tad var droši uzdot tos šeit.

Pieejams ir arī prof. Vijay Pande uzstāšanās konferencē angļu valodā (63 Mb, 1h playtime), kurā izklāstīti galvenie fakti un teorijas par projektu, kā arī nākotnes vīzijas un citas lietas. [nopumpēts video šeit] [oriģinālais video šeit]

Vēl daži linki no projekta, kas atvieglos sākotnējo iepazīšanos:
1) Lietotāju sadalījums ģeogrāfiski pa pilsētām un valstīm: http://folding.stanford.edu/maps.html
2) Šobrīd kalkulējamie projekti: http://vspx27.stanford.edu/psummary.html
3) Katra projekta īss apraksts: http://vspx27.stanford.edu/cgi-bin/allprojects
4) Folding@home serveru darbība: http://vspx27.stanford.edu/serverstat.html
5) Sviesta Cibas komandas statistika*: http://vspx27.stanford.edu/cgi-bin/main.py?qtype=teampage&teamnum=41587


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]pitchforks
2005-03-14 19:07 (saite)
tāpat, kā ģenētiskā modifikācija, šo datu dotais labums tiks copyrightots un pārdots, tā kā mūsu kompīšu darbiņš tikai nesīs peļņu kādai multinacionālajai korporācijai. jeb es maldos?

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)

kļūdies gan...
[info]suic
2005-03-14 19:39 (saite)
Rezultāti ir publiski un pieejami jebkuriem zinātniekiem visā pasaulē. Rezultāti tiek publicēti zinātniskajos žurnālos un ir brīvi pieejami no Stenfordas saita ( http://folding.stanford.edu/papers.html ). Vari pat pats palasīties, ja ir specifiska interese par šīm lietām un pietiekama kompetence.


No oficiālā FAQ ( http://folding.stanford.edu/faq.html#project.own )

Who "owns" the results? What will happen to them?

Unlike other distributed computing projects, Folding@home is run by an academic institution (specifically the Pande Group, at Stanford University's Chemistry Department), which is a nonprofit institution dedicated to science research and education. We will not sell the data or make any money off of it.

Moreover, we will make the data available for others to use. In particular, the results from Folding@home will be made available on several levels. Most importantly, analysis of the simulations will be submitted to scientific journals for publication, and these journal articles will be posted on the web page after publication. Next, after publication of these scientific articles which analyze the data, the raw data of the folding runs will be available for everyone, including other researchers, here on this web site.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)

Re: kļūdies gan...
[info]pitchforks
2005-03-15 15:56 (saite)
kruta, paldies par infu :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?