- 2011.08.23, 13:34
- "Lattelecom" valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis sācis vāvuļot ka gribētos tā kā no interneta lietotājiem izspiest vairāk naudas. Nav svarīgi ar ko viņš to pamato, tas oficiālais iemesls "investīcijas infrastruktūrā" ir tikai tukša diršana, ar infrastruktūru tur nekāda sakara nav.
"Biznesa modelis, kur ir fiksēts tarifs un neierobežots datu pārraides apjoms, neļauj investēt tīkla attīstībā."
Investējot infrastruktūrā, gigabaita pārsūtīšanas izmaksas krīt, un aplikt ar tarifu tieši pārsūtīto datu apjomu ir absurds, vienkārši absurds. Runāt par to ir ciniska demagoģija. Saki kā ir, smerdeli - tev gribas vairāk naudas. Tev gribas lielāku rentabilitāti (augstāku peļņas procentu). Tev gribas pārdot gaisu: neko nedarot, iekasēt vairāk.
Internets vispār ir gaisa pārdošana, jo izmaksas faktiski nemainās no pārsūtīto datu apjoma (nu, tas ir, esošās kapacitātes ietvaros). Ja tev kapacitāte ir 10GB/s pārsūtīšana, tad tev aparatūra stāv skapītī un mirgo lampiņām, un maksā vienādi, vai lietotāji pārsūta vienu gigabaitu sekundē, vai piecus, vai nevienu, vai visus desmit. Lampiņas mirgo, un kastēm un kabeļiem viss ir vienalga*, ar kādu intensitāti elektriskie impulsi staigā.
Kurš būs tāds stulbenis, lai no tevis pirktu pakalpojumu, kas ir sliktāks par iepriekšējo? Nav ko te runāt ka būs "ātrāk" vai "taisnāk" vēl kautkā - būs dārgāk, un nekur tu iekasēto naudu neinvestēsi, kā tikai savā miljonāra kabatā.
Atceries, muļķi**, daudzie mazie ISP Latvijā radās tieši tāpēc, ka Lattelekom tarificēja telefona sarunas pa minūtēm, un ar modemu iezvanīties bija neiespējami dārgi. Bet ISP piedāvāja 24/h pieeju, "always-on", vienmēr tiešsaistē.
Tagad Lattelekom sāk runāt par gigabaitu uzskaiti, nu un kurš būs tas stulbenis kas tādu pakalpojumu pirks, kur katru dienu jāskaita uz pirkstiem cik gigabaiti ir notērēti?
ASV (vai Kanādā?) viens kabeļu operators pasludināja datu tarifu ieviešanu, un kautkādas komunikāciju kļūdas dēļ, izrādījās ka arī IPTV (interneta TV) datu plūsma tiek iekļauta tarificētajos datos. Kā viņi apdirsās, kad izrādījās ka viņu piedāvātais datu "apjoms" tiek iztērēts jau otrajā dienā, vienkārši kādu TV kanālu skatoties, un uzreiz ieslēdzas skaitītājs un lietotājiem tiek izrakstīti vienkārši kosmiski rēķini vairāku simtu un tūkstošu dolāru apmērā. (Protams, viņi pēc tam izņēma savu "sankcionēto" datu plūsmu no uzskaites, bet kur te loģika? Kāpēc vieni dati ir vienlīdzīgāki par citiem?)
__________________
* nu, varbūt pie lielākas intensitātes ir jādzesē, un tāpēc jāpatērē margināli mazdrusku vairāk elektrības ventilatoru griešanai.
** nu ok, muļķība tā nav, vairāk tāda aprēķina demagoģija, uz melīguma robežas - 20 rakstair doma
- 23.8.11 14:21 #
-
Manuprāt, maksa par gigabaitiem varētu būt diezgan pamatota, tikai tai jābūt saprātīgai. Provaiderim tomēr nav vienalga, jo līdz ar ātrumu pieaug arī lietotāju patēriņš. Ja agrāk vilka 700 MB xdiv filmas, tad tagad ar optiku velk HD kvalitāti. Provaiderim vajag ne tikai ātrāku svitču, bet arī ātrāku datu kanālu utt.
Saprātīgi būtu, teiksim 100 GB par 5 Ls. Par katriem nākošiem 100 GB atkal 5 Ls utt.
Bet Lattelecom jau protams centīsies lietotājus piekāst. Bet risinājums būtu atsvaidzināt mazos provaiderus, kas tagad ir panīkuši. Ja viņi piedāvās saprātīgākus tarifus, tad konkurenci piespiedīs LTC rīkoties pareizi. Citādi nekā.
Vēsture atkārtojas. LTC ieviesa tarificētu iezvanpieeju, kas bija pamats mazo ISP uzplaukumam. Pateicoties šiem mazajiem ISP, Lattelecom bija spiests piedāvāt normālu ātrumu un cenas. Ilgi viņi to negribēja, bet konkurences apstākļos izejas nebija. Tagad mazie ISP lielākoties ir pārpirkti vai apvienoti un monopolists atkal grib uzspiest savus noteikumus. - Atbildēt
- 23.8.11 14:30 #
-
Domāju, ka kaut ko jau tas maksā, it īpaši jau infrastruktūra. Šeit laikam pareizi būti 5 Ls par pirmajiem 100 GB, 3 Ls par otrajiem utt. Un pēc 1 TB tie tiešām varētu būt 50 santīmi. Nu kaut kā tā.
- Atbildēt
- 23.8.11 14:35 #
-
infrastruktūra maksā vienādi, neatkarīgi no tā vai to izmanto vai nē, kapacitāte var stāvēt tukša bet maksās tieši tik pat. tur nav kustīgu detaļu.
bet ja tur gribi maksāt, ej un maksā, tikai mani tur nejauc iekšā. viņiem peļnas procents vienalga milzīgs. - Atbildēt
- 23.8.11 14:40 #
-
Man ir vietējais mazais provaideris :)
Bet būtībā es varu gribēt lielu ātrumu, pat ja es nenotērēju mēnesī vairāk par 100 GB. Vienkārši tad faili ātrāk nosūtās. Bet es negribu maksāt tikpat, cik lielie tērētāji. 5 Ls būtu mans limits. Lūk, par šiem 5 Ls lai konkurenti cīnās. - Atbildēt
- 23.8.11 14:40 #
-
nu, lattelecom jau ir tier2 vai tier3 operators, kaut ko viņi maksā tier1 operatoriem tieši par trafiku. Tas gan nenozīmē, ka nabadziņi ir mīnusos ar eksistējošo tarifu setapu.
un ja arī ir mīnusos, tad paši vainīgi ka nav parēķinājuši cik trafiks ienāksies, kad ievilks desmitiem tūkstošu klientu mājas optiku un pēc tam pārods par vidēju cenu. - Atbildēt
- 23.8.11 15:43 #
-
lai cik dīvaini nebūtu - lielākie pumpētāji un uploaderi nemaz nav optikas lietotāji - DSL lietotāji ir topa līderos.
- Atbildēt
- 23.8.11 15:51 #
-
kā tad tas iespējams - DSL tak uploads vienkārši neiespējami mazs. bet ja viņi savā starpā uploado, kāpēc tas vispār tiek uzskaitīts?
- Atbildēt
- 23.8.11 15:52 #
-
Nu tas bija kādu laiku atpakaļ, iespējams, ka tagad optikas jūzeri ir visus rekordus jau pārsituši.
- Atbildēt
- 24.8.11 10:15 #
-
ne gluži.
pieņemsim tanti annu, kas skatās delfus ar saviem 100 megabitiem. firefoxis izveido kaut kadus 6 konektus, savelk datus un viss kārtībā, tev taisnība.100 annas vienlaicīgi - 600 konekti, arī nekas
bet nejau tantes annas ņem lielos ātrumus. lielākoties tie ir torrentu lietotāji. viens torrents, kādas 50+ konekcijas. 100 lietotāji - 5000 konekciju. un tur jau dzelžiem ir jāsāk biki iesvīst, lai visu saroutētu nebremzējot.
un ir bišķi citas klases infrastruktūra vajadzīga, kaut arī ātrums, principā tāds pats. - Atbildēt
- 24.8.11 15:05 #
-
nekādu īpašo dzelzi tur vairs nevajag - procesoru ātrumi arī ir kāpuši nevāji.
- Atbildēt
- 24.8.11 01:45 #
-
Datu trafiks maksā un palielas naudas, runa ir par simtiem tūkstošu par katru kapacitātes palielinājumu, ne jau velti mobilie jau pirmie tā ierobežo un plēš par roamingu, jo nevar atļauties mūsdienu kapacitātes neierobežotā daudzumā, nav viņu pamatbizness, jo paši pērk no citiem platjoslu.
Neviens netur tukšas kapacitātes, labi ja 10-20% rezervi tikai, bet tā kā datu apjomi aug ne pa gadiem, bet pa mēnešiem jau ģeometriskā progresijā, tad tā ir patstāvīga papildus trafika kapacitāšu pirkšana, kas sāk kļūt jau bezjēdzīga. Vienā brīdī tas vaģis plīsīs un tad nāksies maksāt par trafiku. Naivi ir cerēt, ka mazie provaideri te kaut ko glābs, jo viņi vienkārši nepavilks tādus apjomus, ko gribēs lielie kačātāji un ātri vien aizrīsies tieši tāpat kā mobilie aizrijās jau un tapēc arī ir pirmie, kas LV jau sākuši limitēt trafiku pie tam ļoti agresīvi. Paskaties cik Bite par katru papildus Gb jau plēš, kaut kur ap 20Ls savam interneta starta plānam par 2Ls mēnesī kurš.
Pa lielam jau ir tā, ka 99% lietotāju pat 10Gb mēnesī netērē, un viņiem nekas arī daudz nemainītos, jo nebūtu papildus neko jāpiepērk, bet ir tas 1%, kas kačā terabaitiem abos virzienos, pie tam lielāko daļu uz ārzemju trubām sēžot un tas viss sanāk gala lietotājam daži lati izmaksās, bet provaiderim tūkstošos, sanāk tie pārējie 99% pagaidām sponsorē lielos kačātājus, bet ātrumiem un datu apjomiem augot pienāks brīdis, kad tas procents paliks lielāks un vairs neatmaksāsies provaiderim liberālā politika ar flat rate. Un šī tendence nav tikai Latvijā, visā pasaulē jau sen uz šo iet, tas ir tikai laika jautājums, kad haļava beigsies arī pie mums.
Te mazliet literatūras ieskatam par precīzākiem cipariem, lai ir priekšstats par ko ir runa
http://www.multichannel.com/blog/BIT_RATE/32537-Think_Bandwidth_Caps_Are_Unnece ssary_Check_Out_This_Graph.php
http://www.guardian.co.uk/technology/blog/2008/mar/11/thinkbandwidthischeapleta - Atbildēt
- 24.8.11 15:38 #
-
Multichannel blogā jau var redzēt, ka pēdējie 3-4 datu punkti norāda ka kāpums nav eksponenciāls, un sāk izlīdzināties, tuvojoties 26-27 līmenim. Nav jau internetā tik daudz datu, ko vispār kačāt, dooh.
Guardian raksts ir no 2008 gada, kad visi par BBC iPlayer ņēmās. It kā debesis vēl nav nokritušas, ko? - Atbildēt
- 24.8.11 15:46 #
-
Beigu galā to visu tā nevainīgi var pavest zem nodokļa - kas daudz velk, tam pie tarifa pieliek autoratlīdzības nodokli. Vairāk velc - vairāk maksā, provaideri dalās ar semītiem studijās.
- Atbildēt
- 23.8.11 15:31 #
-
afigeļi! vienā jomā LV ir priekšā pārējai pasaulei - interneta ātrumā un kvalitātē, un tagad mums to arī grib, ē, apgrūtināt? them basterds!!!!
- Atbildēt
- 23.8.11 16:04 #
-
Neredzu satraukumam pamata. Latvieši ir ļoti uzņēmīgi. Ja tā notiks, tad atkal uztaisīs savus kāpņu telpu provaiderus.
Ne jau tikai tarificētā iezvanpieejas dēļ mums ir viens no labākajiem interneta ātrumiem pasaulē, jo maksa par minūtēm bija daudzās valstīs. Reāli latvieši ir tikpat uzņēmīgi vai pat vēl uzņēmīgāki, kā cilvēki rietumvalstīs. Mazie provaideri uzplauka, jo tam ir vajadzīgi ļoti mazi kapitālieguldījumi (viens rūteris un kabeļa rullis).
Lielāks bizness neiet tāpēc, ka cilvēkiem nav pieredzes, izglītības vai finanšu resursu biznesam, kā arī valdības politika. - Atbildēt
- 23.8.11 17:00 #
-
Es varbūt esmu nepamatots optimists, bet man šķiet, ka šī ideja atmirs pati no sevis. Galu galā, tos gigabaitus saskaitīt arī kaut ko maksā. Un tad vēl parādās probza ar klientu sūdzībām, kuri apgalvo, ka tik daudz nau notērējuši, un operatoram principā ir jābūt spējīgam klientam kaut kā parādīt, ka ir gan klients notērējis. Tā būtu kaut kāda trafika analīze, strīmi, hederi vai cita figņa, kas gan jāsakrāj, gan kādu brīdi jāglabā. Un tad tas vairs nav lēts prieks.
- Atbildēt
- 23.8.11 18:35 #
-
No biznesa viedokļa, solis ir tikai loģisks - gluži kā ar gāzes apkuri, vispirms piesaistām klientus un tad lēnām paaugstinām gāzes cenu. Kad cilvēks pieradis pie ērtībām, atteikties ir daudz grūtāk. Tas nekas, ka pārraidītais gigabaits virtuāli nemaksā neko. Un tur jau var izvērsties - pamatpaku uztaisīt lētāku, bet lēnāku nekā standarta ātrumu. Sak, kam jums ātrums, ja nevelkat/nesūtat lielus apjomus? :) Un beigās tagadējais ātrums un nosacīti neierobežotais trafiks beigās maksās dārgāk nekā tagad. K.B.J.
p.s. Nesen painteresējos par mobilo internetu viesabonēšanā, lūk tur galīgi nav skaidrs, par ko ņem naudu. - Atbildēt
- 23.8.11 20:22 #
-
" Sak, kam jums ātrums, ja nevelkat/nesūtat lielus apjomus? "
Tagad jau tā ir. Optiskajam ir vairāki plāni 20Mbit/s, 100 un 200 Mbit/s Cilvēki, kuri pārsūta lielus datu apjomus arī izvēlas tos 200, bet tiem, kuriem nevajag tik lielus vai arī ātrumam nav nozīmes, tie ņem 20. - Atbildēt
- arī laba ziņa
- 25.8.11 12:32 #
-
visam šim sviestam, par ko murgo Gulbis, ir arī pozitīvs efekts:
1. tagad tie, kuri par šo izcilo domu graudu būs dzirdējuši, diez vai slēgs ilgtemriņa līgumu ar Lattelecom. Un 2x padomās, vai vispār ņems inetu no Lattelecom. Vispār Gulbis ir izgāzies kā veca sēta, šitā murgojot. Pofig vai realizēs, neralizēs, bet tas sitīs pa Mackēviča (atbildīgais par interneta optikas biznesu Lattelecom) pārdošans plāniem...:)
2. ja tarifi tiek mainīti, mainīta to aprēķina kārtība vai pakalpojuma sniegšanas/ saņemšanas nosacījumi, klients var lauzt līgumu, pat ja tas noslēgts uz 24 mēnešiem. Domāju, ka atbirums būs liels, ja Lattelecom šito ievīsies;
3. un pa visam labā ziņa - mazie ISP varēs sasparoties un sastādīt reālu konkurenci Lattelecom. Un kā zināms, jo lielāka konkurence, jo labāk tautai!
Think positive!:) - Atbildēt