- 2011.08.23, 13:34
- "Lattelecom" valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis sācis vāvuļot ka gribētos tā kā no interneta lietotājiem izspiest vairāk naudas. Nav svarīgi ar ko viņš to pamato, tas oficiālais iemesls "investīcijas infrastruktūrā" ir tikai tukša diršana, ar infrastruktūru tur nekāda sakara nav.
"Biznesa modelis, kur ir fiksēts tarifs un neierobežots datu pārraides apjoms, neļauj investēt tīkla attīstībā."
Investējot infrastruktūrā, gigabaita pārsūtīšanas izmaksas krīt, un aplikt ar tarifu tieši pārsūtīto datu apjomu ir absurds, vienkārši absurds. Runāt par to ir ciniska demagoģija. Saki kā ir, smerdeli - tev gribas vairāk naudas. Tev gribas lielāku rentabilitāti (augstāku peļņas procentu). Tev gribas pārdot gaisu: neko nedarot, iekasēt vairāk.
Internets vispār ir gaisa pārdošana, jo izmaksas faktiski nemainās no pārsūtīto datu apjoma (nu, tas ir, esošās kapacitātes ietvaros). Ja tev kapacitāte ir 10GB/s pārsūtīšana, tad tev aparatūra stāv skapītī un mirgo lampiņām, un maksā vienādi, vai lietotāji pārsūta vienu gigabaitu sekundē, vai piecus, vai nevienu, vai visus desmit. Lampiņas mirgo, un kastēm un kabeļiem viss ir vienalga*, ar kādu intensitāti elektriskie impulsi staigā.
Kurš būs tāds stulbenis, lai no tevis pirktu pakalpojumu, kas ir sliktāks par iepriekšējo? Nav ko te runāt ka būs "ātrāk" vai "taisnāk" vēl kautkā - būs dārgāk, un nekur tu iekasēto naudu neinvestēsi, kā tikai savā miljonāra kabatā.
Atceries, muļķi**, daudzie mazie ISP Latvijā radās tieši tāpēc, ka Lattelekom tarificēja telefona sarunas pa minūtēm, un ar modemu iezvanīties bija neiespējami dārgi. Bet ISP piedāvāja 24/h pieeju, "always-on", vienmēr tiešsaistē.
Tagad Lattelekom sāk runāt par gigabaitu uzskaiti, nu un kurš būs tas stulbenis kas tādu pakalpojumu pirks, kur katru dienu jāskaita uz pirkstiem cik gigabaiti ir notērēti?
ASV (vai Kanādā?) viens kabeļu operators pasludināja datu tarifu ieviešanu, un kautkādas komunikāciju kļūdas dēļ, izrādījās ka arī IPTV (interneta TV) datu plūsma tiek iekļauta tarificētajos datos. Kā viņi apdirsās, kad izrādījās ka viņu piedāvātais datu "apjoms" tiek iztērēts jau otrajā dienā, vienkārši kādu TV kanālu skatoties, un uzreiz ieslēdzas skaitītājs un lietotājiem tiek izrakstīti vienkārši kosmiski rēķini vairāku simtu un tūkstošu dolāru apmērā. (Protams, viņi pēc tam izņēma savu "sankcionēto" datu plūsmu no uzskaites, bet kur te loģika? Kāpēc vieni dati ir vienlīdzīgāki par citiem?)
__________________
* nu, varbūt pie lielākas intensitātes ir jādzesē, un tāpēc jāpatērē margināli mazdrusku vairāk elektrības ventilatoru griešanai.
** nu ok, muļķība tā nav, vairāk tāda aprēķina demagoģija, uz melīguma robežas - 20 rakstair doma
- 23.8.11 18:35 #
-
No biznesa viedokļa, solis ir tikai loģisks - gluži kā ar gāzes apkuri, vispirms piesaistām klientus un tad lēnām paaugstinām gāzes cenu. Kad cilvēks pieradis pie ērtībām, atteikties ir daudz grūtāk. Tas nekas, ka pārraidītais gigabaits virtuāli nemaksā neko. Un tur jau var izvērsties - pamatpaku uztaisīt lētāku, bet lēnāku nekā standarta ātrumu. Sak, kam jums ātrums, ja nevelkat/nesūtat lielus apjomus? :) Un beigās tagadējais ātrums un nosacīti neierobežotais trafiks beigās maksās dārgāk nekā tagad. K.B.J.
p.s. Nesen painteresējos par mobilo internetu viesabonēšanā, lūk tur galīgi nav skaidrs, par ko ņem naudu. - Atbildēt