- 2010.05.11, 10:04
- Latvijā valda neoliberālā totālā neizpratne par nodokļu būtību. Kādam daunim ir jābūt, lai prātā ienāktu ideja "ieviest maksas izglītību jau no 7.-8.klases, pretī iedzīvotājiem nodrošinot nodokļu atvieglojumus".
(Tautas kustības "Par labu Latviju!" padomes priekšsēdētājs, uzņēmējs Guntis Belēvičs)
Neoliberālā ideja ir: maksāšu tikai par tiem pakalpojumiem, kas man pašam ir vajadzīgi. Nemaksāšu par to, kas man nav vajadzīgs (vai arī es domāju, ka nebūs vajadzīgs).
Ideja skaidra un saprotama, tāpēc pūlim obligāti patiks. Bet ideja slēpj appisienu. Nav brīnums, ka šādu ideju bīda tieši "uzņēmēju partija" - tātad labējā spārna ideoloģijas piekritēji.
Ne jau nodokļa atvieglojumi visiem apmaiņā pret palielinātu slogu tiem, kam visgrūtāk ir vajadzīgi!!!
Nodokļa leģitīmā būtība ir samaksātās naudas pārnešana laikā. Nodokli maksā tad, kad pakalpojumu nevajag, lai tad, kad pakalpojumu vajadzēs, par to maksāt nevajadzētu. Skola (izglītība) ir vissaprotamākais piemērs: kādam ir skolotājiem algas jāmaksā un skolas jāuztur. Taču, prasīt lai naudu maksā tieši tie, kas iet skolā (skolēns un viņa vecāki) ir absurds, jo šis laiks ģimenes dzīvē ir tieši visgrūtākais - tad ir vislielākie tēriņi, un ģimenei naudas trūkst visvairāk.
Nodoklis ir jāmaksā visiem, un par pakalpojumiem ko tu neizmanto, lai tad, kad vajadzēs tev, un tieši to pakalpojumu, lai maksāt nevajadzētu.
Ja ģimenē ir 2 bērni, kas piedzimst ar gada, divu starpību - ja abi reizē ir jālaiž dārziņā un skolā, tad tas sākuma izmaksu slogs ir jāpārnes uz vēlākiem gadiem: vispirms citi maksā par tevi, un pēc tam (kad bērni jau izauguši) jau tevi noslauc pēc pilnas programmas, par citiem. Tā arī ir tā "pārdale" un "pārnešana laikā".
Tāpēc par skolu samaksā vēlāk, kad esi izskolojies (tu pats, esi uzaudzis un maksā nodokļus) un vecāki - kad bērni jau skolas ir pabeiguši, un vairs nav apgādājami.
Tādi soc. nodokļi un pabalsti ir svarīgi, lai ļautu "izsmērēt" izmaksas pa lielāku sabiedrības daļu, un uz ilgāku periodu laikā. Jo ja vienai ģimenei augstās izmaksas ir noteiktā (salīdzinoši īsā) periodā - tad viņiem palīdz citi, bet pēc tam ģimenei atkal izmaksas samazinās - tad viņu iemaksātā nodokļu nauda var sākt palīdzēt citiem.
Cilvēks, kopš sāk strādāt un saņemt ienākumus, maksā nodokli ~40-50 gadus (līdz mūža galam, jo pensiju arī ar ienākumu nodokļiem apliek), faktiski lai saņemtu bērna dzimšanas pabalstu, bērnudārza pabalstus ~5 gadus, un visādus netiešus labumus - skolas, bibliotēkas, veselības aprūpi.
Tas vistiešākā veidā pie jautājuma par nodokļu leģitimitāti. - 15 rakstair doma
- 11.5.10 11:16 #
-
Nu, nevalda neizpratne. Valda prasts priekšvēlēšanu idiotisms, nekas vairāk. Visādi skaļi paziņojumi, ar kuru palīdzību var ielīst medijos bez maksas.
- Atbildēt
- 11.5.10 11:27 #
-
nu, normālā valstī tādi paziņojumi nemaz neizskanētu skaļi, jo cilvēku izsvilptu un izgrūztu mēslainē (Zviedrija, Somija, Vācija).
diemžēl, līdz tam info, ko es augstāk uzrakstīju, nācās aizdomāties man pašam, jo neviens man par nodokļu leģitimāti nestāstīja: vecāki auga padomijā, un tur šādās kategorijās vispār neviens nedomāja.
iespējams, ka tagad šo info katram skolēnam stāsta matemātikas ievadstundā, bet man gan nestāstīja. un ja universitātē stāstīja, tad es to lekciju laikam nogulēju. - Atbildēt
- 11.5.10 11:46 #
-
Kā nu ne. Izskan arī "normālās valstīs". Tas tak ir paziņojums, kas domāts ļoti konkrētai mērķauditorijai. Belēvičs nav nedz izglītības, nedz ekonomikas ministrs. Ne deputāts. Pat ne politiskas partijas pārstāvis. Kaut kā viņam tak sava atpazīstamība jāveicina. Un, lai veicinātu atpazīstamību, turklāt, par brīvu - jāgvelž kaut kas skandalozs. Tā tas notiek pilnīgi visur, pilnīgi visās valstīs.
- Atbildēt
- 11.5.10 11:54 #
-
nu, fantastiski ir tas, ka "uzņēmēju partija" atļaujas kautko tādu izgvelzt: acīmredzot uzskata ka latvijā kāds par šīm idejām balsos.
tvnet komentāros var manīt ir 2 lietas:
Satversme, 112. pants:
112. Ikvienam ir tiesības uz izglītību. Valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību. Pamatizglītība ir obligāta.
Vispārējā cilvēka tiesību deklarācija (ANO pieņēmusi 1948. gada 10. decembrī):
26. pants
1. Katram cilvēkam ir tiesības uz izglītību. Izglītībai, vismaz pamata un vispārējai izglītībai, ir jābūt bezmaksas. Pamatizglītībai ir jābūt obligātai. Tehniskajai un profesionālajai izglītībai ir jābūt visiem pieejamai, un augstākai izglītībai jābūt vienādi pieejamai visiem atbilstoši katra spējām. - Atbildēt
- 11.5.10 12:01 #
-
Da nu. Šobrīd viņiem galvenais ir vispār publiskajā telpā parādīties. Pofig, ar kādiem paziņojumiem - līdz vēlēšanām tāpat saturu neviens neatcerēsies.
- Atbildēt
- 11.5.10 12:11 #
-
Plaude teica šādi: "Latvijā jāveido jauna nācija, kurā katrs runātu trīs valodās – latviešu, krievu un angļu, turklāt Latvijas pilsonība jāpiešķir visiem."
Tagad jauns laiks, tagad visu var atrast - google atceras, pat jau tauta aizmirst. - Atbildēt
- 11.5.10 14:20 #
-
Vēl vajag uzlikt maksu par policijas un ugunsdzēsēju pakalpojumiem. Piemēram, tev deg māja un tu zvani ugunsdzēsējiem, bet tev pretī – šis ir maksas pakalpojums, pārskaitiet naudiņu uz sekojošu kontu un mēs bez kavēšanās izbrauksim pie jums. :D
- Atbildēt
- 11.5.10 14:32 #
-
Tas nav neiespējami. Vienkārši ugunsdzēsējiem līdzīgi kā mājas apsardzei jāmaksā noteiktu mēneša vai ceturkšņa maksu par servisa nodrošināšanu.
- Atbildēt
- 11.5.10 18:26 #
-
Citiem vārdiem tu piedāvā optional (izvēles) apdrošināšanu par policijas un ugunsdzēsēju pakalpojumiem. Tātad ja tev nebūs naudas un nebūsi arī apdrošinājies, tad policija pat nebrauks reģistrēt tavu līķi, kā watt to grafiski iepriekš aprakstīja :D
- Atbildēt