- 2010.10.20, 19:15
- Kas man Latvijā riebjas, tā ir totālā bezatbildība visur. Pat vairāk - nesodāmības ilūzija, apziņa ka pie atbildības netiks saukts, un nevajadzēs par visiem parādiem samaksāt papilnam.
Tas ir visur, lai gan visvieglāk ilustrēt protams ir par ārstiem.
Latvijā ir sistēma, ka ārsti saņem maz, bet par to viņiem ir iespēja būt pilnīgi bezatbildīgiem. Var uzvesties klaji neprofesionāli, pat noziedzīgi nolaidīgi, un viņiem par to nekas nebūs.
Pretēja šai Latvijas sistēmai, ir tāda, kur ārsts pelna daudz (prestiža un augsti atalgota profesija), bet arī ir milzīga atbildība. Ārsts maksā apdrošinātājiem milzu summas (malpractice insurance), jo ārsta kļūdas gadījumā, pacientam jāizmaksā kompensāciju kas skaitāma miljonos. Bieži vien pēc kļūdas, ārsta praksei nākas bankrotēt. Tāpēc ārsti ir ārkārtīgi atbildīgi un visam seko līdzi.
Un no Latvijas ārsti brauc projām, jo arī grib strādāt pēc citas sistēmas, kur ir liela atbildība, un liels atalgojums. Bet strādāt pēc Latvijas sistēmas nozīmē sapūt dubļos.
***
"Ventspils tiesa pasludinājusi spriedumu Ventspils slimnīcas mediķu kļūdas dēļ mirušās meitenītes lietā. Gan ārsts, gan medmāsa attaisnoti, [...]"
"Ventspils slimnīcā tika ievietota gadu un 11 mēnešus veca meitenīte ar nelielu applaucējumu. Bērns tika ievietots Bērnu nodaļā, kur viņa saņēma atbilstošu ārstēšanu. Viņas stāvoklis bija stabils, taču vēl pirms izrakstīšanas ārstējošais ārsts viņai nozīmēja fizioloģiskā šķīduma – 0,9% nātrija hlorīda – ievadīšanu vēnā. [...] Atklājās, ka 0,9% šķīduma vietā tika ievadīts 10%, kas bērnam bija nāvējošs."
"Bērniņš no rīta spēlējies, ēdis mandarīnu, viņam nekas neesot kaitējis – tik vien kā sērkociņu kastītes lieluma apsārtums uz vēdera. Taču bērnu nodaļas vadītājs uz atvadām licis izpilināt vēl vienu pudeli (250 mililitru) 0,9% fizioloģiskā šķīduma. Šobrīd ir aizdomas, ka nezināmu iemeslu dēļ meitenes asinīs nonācis 10% šķīdums.
"[...] Uzreiz pēc sistēmas ievadīšanas bērnam sākusies lēkme – vemšana, krampji, ļoti augsta ķermeņa temperatūra. Tomēr procedūra tikusi turpināta."
Te pat īsti komentēt nav ko - bērns miris, bet slimnīcā visi balti, neviens nav vainīgs. Galvenais lai kompensāciju nemaksātu. Normāls ārsts no tādas slimnīcas bēgs ko kājas - vai kādam gribas strādāt kopā ar slepkavām? Tieši tāpēc ir nepieciešams sodīt, un izmaksāt milzīgās kompensācijas - ne jau lai kautko "kompensētu" ģimenei, bet gan lai visa slimnīca saprastu ka bērna nāve, tas uzreiz ir bankrots, un garantēts bezdarbs pilnīgi visam personālam.
***
"Nesen Ogrē izvarotā sieviete pēc notikušās vardarbības esot šokēta par Ogres slimnīcas ārstu attieksmi. Cietusī pēc izciestā uzbrukuma bijusi satriekta gan par uz slimnīcu nosūtītu tiesu medicīnas ekspertu - vīrieti, gan par ārstu rīcību, kuri neinformēja cietušo par iespēju 72 stundu laikā nekavējoties saņemt medikamentu devu, lai pasargātu no inficēšanās ar HIV, jo izvarotājs bijis AIDS slimnieks."
Tikt inficētam ar HIV/AIDS tas ir gluži kā nāves spriedums.
Normāli ir tā, ka ārsts, kas nav informējis pacientu par iespēju saņemt zāles, būtu pats 100% līdzvainīgs par inficēšanu ar AIDS. Tieši tik pat vainīgs, kā ja viņš paņemtu šprici un injicētu vīrusu savām rokām. Normāli tātad atbildīgajam ārstam ir jābūt 100% kompetentam un pat jāspēj pierādīt ka viņš IR INFORMĒJIS, tas ir, būtu jāspēj uzrādīt papīrs, ka pacients ir ATTEICIES no zālēm.
(Kā es lasīju, tieši tāda sistēma ir ar trakumsērgas poti, ja ārsts pieņem cilvēku ar suņa kodumiem, viņam ir pienākums uzsākt ārstēšanu (potes), un ja viņš neuzsāk, tad ir kriminālatbildība. Kriminālatbildība, ja vien nav pacienta parakstīta atteikšanās no ārstēšanas. Bet tas laikam ne Latvijā.)
Tikai pēc pilnīgi perversas loģikas varētu iedomāties, ka kāds būs ar mieru strādāt par grašiem, ja līdz ar to uz viņa pieļautām rupjām un noziedzīgām kļūdām tiktu pievērtas acis. - 55 rakstair doma
- 20.10.10 22:01 #
-
Vai privātā sektora varētu nodrošināt izglitības/medicīniskos pakalpojumus tiem, kam nav naudas?
- Atbildēt
- 20.10.10 22:17 #
-
nope. izglītībā, protams, arī privātie prestiža veicināšanai var ieviest budžeta vietas, tātad izvēle - vai nu nabadzīgajiem bērniem cītīgi jāmācās, vai nu vecākiem jāmaksā. lielākā daļa nabadzīgo ietu sliktākās (lētākās) skolās, bet par cenu konkurētspēju rūpētos brīvais tirgus. veselībā situāciju varētu glābt normāla apdrošināšanas sistēma.
tā jau ir lielā dilemma starp kreisajiem un labējiem - piemie teic, ka visiem jābūt pieejamajiem sūdīgiem pakalpojumiem, otrie teic, ka pakalpojumiem jābūt kvalitatīviem, bet tos saņem tikai pelnītspējīgie. - Atbildēt
- 20.10.10 22:40 #
-
Es te domāju tikai par tiem, kam nav iespējas maksāt. Tā dilēma, ko Jūs minējāt ir, manuprāt, parāk vienkārša. Domāju, piemēram, ka mums nav ne jausmas par to summu, kas pazūd no VID radara (te rakstu par corporative tax evasion), un joprojam nav skaidrs, cik liela ir summa no nodokļiem, kas ies finansiālam sektoram. Šie ir būtiski jautājumi, ja gribam nopietnāk spriest par valsts iespējām nodrošināt publiskos pakalpojumus.
- Atbildēt
- 20.10.10 22:52 #
-
nē nu, es šeit ļoti abstraktos mērogos (tiešām negribu tēlot profiņu) runāju par to, kāda sistēma būtu man pieņemamāka pie esošā līdzekļu daudzuma. bet ja tu gribi būt populists šlesers, tad vari mierīgi arī palikt pie "radikāli samazināsim ēnu ekonomiku un nedosim naudu bankām, tad visiem būs darbs, maize un mersis".
- Atbildēt