10 dziesmas, kas radīja manu pasauli (1978 – 1980)
Kad man bija jāsāk iet sagatavošanās grupiņā, tuvējo bērnudārzu slēdza uz remontu – pārcēla kaut kur ellēratā Mežparkā. Tēvsmāmiņa izdomāja, ka to gadu līdz skolai paturēs mani mājās. Nu tad lai man būtu ko darīt, kamēr šie abi līdz vakaram pa darbu, manā rīcībā nodeva ģeogrāfijas atlantu, plates, atskaņotāju, magnetofonu un lentes. Tad nu es gadu drillēju pieejamos ierakstus un studēju visādas Butānas galvaspilsētas. Par ģeogrāfu kļuvu daļēji, toties par melomānu gan. Un tas gads atstāja traumatisku iespaidu uz maniem priekšstatiem par mūziku. Un no saknēm nespēju atrauties joprojām.
Video:
Mūzika – tas viss bija sūds. Bet mūzika pa TV – tas gan atstājis nedzēšamākos iespaidus. Kad bilde ar skaņu iet kopā. Toreiz bija tāds raidījums „Planētas balsis”. Un to „mēs” ar tēvu rakstījām no TV maģīša lentās. Un tos „klipus” atceros detaļās - kā tagad.
1. Iespaids, kas sagrāva visus iepriekšējos iespaidus. Viss bija nepieredzēts – skaņa, tembri, vizuālais tēls, kustības – viss. Elektrotehno – mīla uz mūžu.
Kraftwerk -
The Robots2. Enerģija, temps un tāda jocīga ātrrunāšana kopā smieklīgu lēkāšanu. Tā mēs smilšukastē darījām, kad tēlojām ārzemniekus. Vēlāk, kad uzzināju, ka ir tādi panki, zināju, ka esmu ar vienu tādu kopā uzaudzis. Tagad viņi ir miruši.
Plastic Bertrand -
Ca Plane Pour Moi3. To, ka mīlēt ne vienmēr nozīmē būt priecīgam, man aizdomas sāka rasties pēc šitā video. Jo dziesmas var būt arī skaistas, tāpēc, ka skumjas. Nespēju ne acu atraut visas 12 minūtes – nekas nenotiek, tik onkulis sēž uz soliņa, plāta muti, krīt mākslīgas lapas un ir ļoti bēdīgi. Vēlāk uzzināju, ka to sauc par sentimentu un kad ir slikti no nelaimīgas mīlestības, tad jāklausās tādas dziesmas, lai paliek vēl sliktāk.
Joe Dassin -
Le Jardin Du Luxembourg . trīsdaļīgs opuss uz 12 minūtēm.
96. Veicināšanas balva. Azarts un kaisle. Deja = vingrošana + erotika. Pusplikas sievietes manu uzmanību piesaistīja jau sešu gadu vecumā. No šī ieraduma netieku vaļā joprojām.
Afric Simone –
HafananaSeveninčs jeb mazā platīte:
Miniplatēm bija īpaša pievilcība. Tajās parasti bija tikai trīs vai četras dziesmas, taču visas baigi foršās jeb hitovijas kā tagad teiktu. Tās drillēju visvairāk. Mīļākās bija latviešu – Šveiks, Paula joku dziesmas par frotē peldmēteli un sportloto.
1. Sesīlija! Jū šeikin mai confidens deilī.. Jeb Sivēns un Garpunķelis kā mēdza teikt mūspusē. Kvalitatīva mūzika ir kvalitatīva mūzika arī sešu gadu vecumā. Viennozīmīgi – visbiežāk atskaņotais ieraksts.
Simon & Garfunkel -
Mrs. RobinsoneLPē`si jeb Ilgspēlējošās plates:
Tām bija viena priekšrocība: virsū liela bilde un lieli burti. Un kad uzlika, tikmēr varēja pētīt kartes, nebija uzreiz jāgriež riņķī. Visvairāk bija bulgāru plates, daudz arī dienvidslāvu. Jo tie bija tādi pa pusei kapitālistiski. Vēl viņas varēja forši lidināt. Tikai riebās, ka tētis vienmēr lika uzreiz pēc klausīšanās likt plates tajos plēves maisiņos. Man patika izņemt plati no vāciņa un ar nagu nošļūcināt pa to maisiņu. Tad palika tādi forši vilnīši. Pamēģiniet paši, redzēsiet!
1. Man toreiz patika, ka vīrieši spiedz un patīk joprojām.
Bee Gees -
Nights on Broadway2. Šito es klausījos, kad slimoju. Bet slimoju es daudz, bieži un ilgi.
Teach-In -
Ding-a-dong3. Vienreiz mamma mani aizveda uz bērnu diskotēku. Poligrāfiķos. Tur visiem bērniem lika pacelt rokas un pamāt. Man nepatika, kad tur vadītājs visulaiku tikai vienu dziesmu lika: hēnds ap, beibi hēnds ap, gimmi jō hārt, gimmi gimmi jōr hāt.. Bet nu samācījos tur un mājās pie spoguļa trenējos. Pie šitās.
Eruption -
I Can't Stand the Rain4. Mums bija divas plates, kur vāka bija tāds jocīgs resns onkulis. Un vēl dziedāja tādā smieklīgā balsī. Tā kā tāds auns (kis kis kauns). Bet smuki jau.
Demis Roussos -
We Shall Dance5. šitā plate nebija nekas īpašs, taču liku bieži. Tā mūzika netraucēja spēlēties. Laikam liku tāpēc, ka kad atnāca ciemiņi pie mammas un tēta, tad viņi vienmēr gribēja lai uzliek abu - labu. Un tad es izdomāju, ka tā ir lielo plate, bet es arī iztēlojos, ka esmu liels.
ABBA -
Hey Hey Helen (kad beidzot izaugu liels, tad atradu manu mīļāko tulkojumu no mīļākajiem šūgeizeriem, bet tas ir cits stāsts.
Lush -
Hey Hey Helen )
6. Tad vēl bija daudz plates, kur bija visādas dziesmas, bet man patika tikai viena.
Gershon Kingsley –
PopcornMungo Jerry -
In The SummertimeLentas:
Tās bija daudz, lielākā daļa piederēja Margonim, bet kad viņu izmeta no unuškas kojām, tad to mantību glābāja pie mums. Tur bija visādi hārdroki, Ilmāri dzeņi, Čikāgas 5īši. Bet es klausījos šos visvairāk:
1.
Joe Dassin -
Siffler Sur La Colline2.
Amanda Lear -
Queen Of Chinatown3.
Baccara –
Granada4.
The Shorts -
Comment ça va5.
George Baker –
Manana