qgmr101 ([info]qgmr101) rakstīja,
@ 2020-09-16 20:04:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Garastāvoklis: impressed
Entry tags:old norse, rakstība, rūnas, younger futhark

Jaunā Futhārka rakstības principu komentāri no Džeksōna Krōforda
Nesen šaurā lokā plaši pazīstamais Džeksons Kraufords ir publicējis ļoti vērtīgu videogrammu, kurā paskaidro dažus Younger Futhark rakstības principus: Realistic Runes for the Viking Age: The Younger Futhark - YouTube. Principā viņa kopoti videoieraksti jūtūbā ir jānoskatās visi, ja ir interese par vikingu laikmetu un rūnām un tā.

Vikingu rūnas jau vairākus gadus ir manas intereses objekts, un jā jau visi, sāku ar Elder Futhark un iemācījos to no galvas, varu tajā tekoši rakstīt un lasīt. Bet — vikingi nerakstīja vecajā Futharkā. Viņi rakstīja jaunajā futharkā. Un man sākumā galīgi nebija skaidrs, kā ar 16 rakstzīmēm lai raksta? Vecajā futhārkā vismaz viss ir it kā vienkārši — katram latīņu alfabēta burtam atbilst viena rūna (nu, gandrīz). Bet, pētot un mācoties, jaunais futhārks sāk meikot sensu!

Šobrīd šai tēmai pieskāros pavisam pavirši, jo ... jo ir tik silts septembra vakars un tā.

Viena lieta sāk iezīmēties... lai rūnas saprastu, tā kā patiešām kaut cik saprastu, neizbēgami tomēr būs kaut vai pašos pamatos jāiemācās Old Norse, jo citādi nevar īsti saprast kontekstu.

P.S. Platmalē un ar īsiem bārdas rugājiem man viņš patīk labāk 😻 The Names of the Runes (Younger Futhark) - YouTube.(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]hedera
2020-09-17 08:15 (saite)
Ja vēl neesi redzējis, tev varētu interesēt šis.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]qgmr101
2020-09-17 11:13 (saite)
Ō! Nebiju redzējis! Paldies!

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?