Digitālgeita no iekšām ([info]process) rakstīja,
@ 2008-09-02 20:03:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Ko šodien? Šodien pamanījās jaunas lietas:

- advokāts Klotiņš pateica man līdz šim nezināmu vārdu - "JĒGUMS". Jēga, būtība vai vēl kaut kas, bet laikam tomēr arhaisms, nevis jurispudences termins. Klotiņš ir spēcīgs, tajā pat laikā daži citi advokāti pilnīgi noteikti tādi nav.

- traktējot likumu mudžekli diskusija vairākkārt nonāk līdz argumentiem "Ko ar to domājis likumdevējs?". Diskusija dīvaina, jo likumdevējs it kā ir saeima (deputāti, ne?) Tur jau darbs psihoanalītķiem un varbūt KNABam vairāk nekā juristiem...

- kā pilsoni, bažīgu dara jaunās prokuroru paaudzes veiktspēja. Proti, Piliksera palīgu izteikumi rada sajūtu, ka šie cilvēki uzturēt apsūdzību patstāvīgi nebūtu spējīgi. Var jau būt, ka Piliksers pats ir krietnu galvas tiesu pārāks par visiem citiem, ieskaitot savus kolēģus šajā lietā, tomēr abu viņa palīgu runas veids dažos gadījumos liek šaubīties, vai viņiem vispār eksistē stukturēts domu gājiens. Varbūt prokurora ziedu laiks sākas kādā nobriedušākā vecumā (abiem ir gadu 30, pēc skata), un uz viņu abu parauglietām vēl jāpagaida.

Kļuvis arī zināms, ka turpinājums būs 5. novembrī un ka kopā šogad tiesas sēdes vēl ilgs 9 dienas. Daudz nav, toties līdz šim nebijusi skaidrība par turpmāko.


(Ierakstīt jaunu komentāru)

Dažas piezīmes
[info]pinjons
2011-12-16 16:16 (saite)
1) "Jēgums" ir visai arhaisks, bet likumos lierots termins. Sk. piemēram Civillikums 4.panta tekstu "Likuma noteikumi iztulkojami vispirms pēc to tieša jēguma; vajadzības gadījumā tie iztulkojami arī pēc likuma sistēmas, pamata un mērķa, un, beidzot, arī pēc analoģijas."

2) Juristu diskusija par to, "ko ar to domājis likumdevējs" nav nemaz dīvaina. Tiesību teorijā to sauc par tiesību normas iztulkošanas teleoloģisko metodi. Tā paredz tiesību normas iztulkošanu saskaņā ar normas saskatāmiem juridiskiem un sociāliem mērķiem vai nolūkiem un tiesību pamatprincipiem”. Ar šo metodi tiek noteikts normas mērķis, jēga un sociālais pamatojums.

Lai to konstatētu, vadās gan no pašas tiesību normas teksta, citām tiesību normām, reizēm arī no Saeimas sēžu stenogrammām, kurās deputāti izskatās par to, kam tāda norma vajadzīga.

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?