te

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
08:44 pm: Daži vārdi par Milanu Kunderu kā rakstnieku
Rakstot par Milanu Kunderu, pie reizes izlasīju viņa "Atvadu valsi", jo "Nepanesamo esības vieglumu" biju mēģinājis lasīt tikai agros pusaudža gados, kad neko vairāk par sižetu nespēju uztvert, sou, viņa literāro pusi nepārnezināju. Lai gan ne tuvu ne ģeniāls darbs, tas, līdz ar dažām izlasītajām intervijām un esejām, deva zināmu pārskatu un radīja zināmas pārdomas par Kunderu kā rakstnieku un literatūru kopumā.

Pirmkārt, paldies Dievam, ka neesmu okupācijas paaudze un man par to bērnībā tikpat kā neko nestāstīja. Paldies Dievam, ka varu būt brīvs no tā sloga. Gan tīri fizisko/morālo ciešanu bagāžas, gan naida pret krieviem/latviešiem. Ikvienā Kunderas intervijā, ikvienā viņa raksta galā jaušama nespēja atbrīvoties no sāpēm un naida, kas saistītas ar komunisma gadiem. Tolstojs viņa izpratnē ir izcils par spīti savai tautībai un kalpo kā piemērs Kunderas "objektivitātei", bet politika bieži izrādās svarīgāka par pašu dzīvi. Principā nav svarīgi, vai viņam taisnība - galvenā problēma šeit tāda, ka radošā brīvība tiek sasodīti ierobežota, ja apziņu kā milzu lietusmākonis klāj naids vai kāda smaga, vēsturiska pieredze. Protams, pieredze ir obligāts gudrības priekšnosacījums, bet viņam tā neļauj pilnībā pievērsties nekam citam.

Otrkārt, Kundera ir tīrs pilsētas rakstnieks. Intelektuālā proletariāta poster child. Brno gan nav lielpilsēta, bet tomēr pilsēta. Un (maz)pilsētnieku stāstus es pagaidām vēl nevaru lasīt ar sirdi. Nesaista.

Treškārt, Kundera no tīri estētiskā viedokļa ir viduvējs. Taču viņš ir sasodīti gudrs un ne tikai apzinās savu spēju griestus, bet arī spēj zem tiem sakraut tik daudz stuffa, kā visādi Sartri un Kamī var iet atpūsties. Turklāt tas viss ir tik organiski, ka viņu var mierīgi lasīt gandrīz visos iespējamajos līmeņos. Ir kaut kas gan Baha un Koelju pielūdzējiem, gan Bukovskiešiem un Velbekistiem, gan tiem, kas saprotoši māj ar galvu, lasot Ketzē un Rotu. Patiesībā Rots/Makjuans ir Kunderam tuvākie rakstnieki no pēdējā laikā lasītajiem autoriem. (Maz)pilsētnieku psiholoģijas aprakstnieki, kas varētu būt interesantāki tieši psihologiem/sociologiem kā literatūras cienītājiem. Tomēr Kundera ir interesantāks par viņiem, jo saturs apvienojas organiskāk kā Makjuanam un viņš nav tik ļoti koncentrējies uz iekšējo pasauli kā Rots.

Vēlreiz gan jāuzsver, ka secinājumi ir balstīti uz vienu grāmatu un dažām intervijām un esejām. Gandrīz visu pieminēto rakstnieku gadījumā.

Comments

[User Picture]
From:[info]degeneralis
Date:October 25th, 2008 - 09:58 pm
(Link)
Neesmu lasījis, bet lasot Tavu ierakstu par Kunderu, tiešām radās vēlme ar viņu iepazīstināties.

Kuras viņa grāmatas ir tulkotas uz latviešu valodu, un, vai tās ir pieejamas kādās Tev zināmās grāmatnīcās Rīgā?
[User Picture]
From:[info]peacemaker
Date:October 25th, 2008 - 10:08 pm
(Link)
Tulkotas ir gandrīz visas viņa galvenās grāmatas ("Nepanesamais esības vieglums", "Joks", "Identitāte" u.t.t.). Slavenāko - "Nepanesamais esības vieglums" - drīzāk atradīsi kādā grāmatu antikvariātā. Jāņa Rozes grāmatnīcā manīju tikai to "Atvadu valsi" uz kuru turklāt bija akcija (divas grāmatas par četriem latiem).
[User Picture]
From:[info]degeneralis
Date:October 25th, 2008 - 10:18 pm
(Link)
Ok. Esmu plānojis pirmdien apstaigāt grāmatnīcas, tad arī paskatīšos, vai ko no Kundera atradīšu. Un man patika tas tulkojums, ko nupat ieliki cibā. Tikai slinkums piekomentēt pie tā ieraksta, ja jau šobrīd komentēju šeit :)
[User Picture]
From:[info]peacemaker
Date:October 25th, 2008 - 11:17 pm
(Link)
Vēlu veiksmi. Un paldies :).
[User Picture]
From:[info]klobex
Date:October 26th, 2008 - 02:13 pm
(Link)
Vienīgais, ko no Kunderas esmu lasījusi ir "Nepanesamais esības vieglums". "Joku" es iesāku, bet tā arī nepabeidzu drūmās noskaņas dēļ.
Tomēr Kunderu man gribētos salīdzināt nevis ar Makjuana individuālo izmisumu (es viņu neuzskatu par pārāk simpātisku), bet gan ar Dienvidamerikāisko/Rušdisko pārlaicīguma vieglumu. Un protams, protams, ka Kunderas mēģinājumi analītiski katoģizēt dzīvi ir pārāki par eksistenciālisko nīkuļošanu.
Lai vai kā, Baha un Koelju pieminēšana blakus prasās pēc snobisma invizīcijas pagrabiem - Koelju ir literatūras pasaules pokemons.
[User Picture]
From:[info]peacemaker
Date:October 26th, 2008 - 05:53 pm
(Link)
Well, Bahs arī nav diez ko krutāks. Viņam idejiski tuvais Bredberijs ir nesalīdzināmi pārāks visos iespējamajos veidos.

Galvenā mūsu uzskatu atšķirība, šķiet, slēpjas tajā, ka literatūra, manuprāt, nav tikai autora filozofijas/dzīves uztveres apraksts, kas ietērpts skaistā valodā un izmanto noteiktu naratīva struktūru. Skatoties uz prozu tikai no filozofijas viedokļa, tiek nepiedodami nonivelēta tās vērtība. Protams, tā ir būtiska literatūras sastāvdaļa, taču nebūt ne vienīgā tās kvalitātes mēraukla. Vēl jo vairāk tāpēc, ka tādējādi tiek vērtēta nevis grāmata, bet gan cilvēks. Un to es negribu darīt.

Kunderu Makjuanam un Rotam pielīdzināju ne jau dzīves uztveres, bet rakstītā struktūras dēļ. Proti, viņi savas grāmatas (vismaz manis lasītās), šķiet, "būvē", izsimulējot stereotipizētu cilvēku grupas dzīves fragmentu pēc kāda nozīmīga notikuma. Tā ir pavisam cita pieeja kā maģiskajiem reālistiem.

Bet mēs runājam par atšķirīgām lietām, sou...
[User Picture]
From:[info]klobex
Date:October 26th, 2008 - 09:14 pm
(Link)
Zomg, LOL - mēs tiešām nerunājam par vienu un to pašu - jo es ar Bahu biju sapratusi Johanu Sebastianu, nevis "Kaijas, vārdā Viesturs Dūle" autoru. Pēdējais, protams, kvalificējas salīdzināšanai ar Koelju.
Es negribētu uzskatīt, ka vērtēju literatūrā tikai filozofisku dzīves jēgas meklēšanu - man pārāk patīk Borhess - vienkārši Kunderas un Sartra kontekstā to var uzskatīt par viņu darbu fundamentālo tēmu.
[User Picture]
From:[info]peacemaker
Date:October 26th, 2008 - 09:35 pm
(Link)
"Zomg, LOL - mēs tiešām nerunājam par vienu un to pašu"

i eto - tema dļa novoj vojni
From:[info]tiesibsargs
Date:October 26th, 2008 - 07:32 pm
(Link)
un kā vēl esi okupācijas paaudze. tikai citas okupācijas paaudze, komrād. ;)
[User Picture]
From:[info]peacemaker
Date:October 26th, 2008 - 09:09 pm
(Link)
droši vien. taču pagaidām vēl šķiet, ka uzaugu (un dzīvoju) pietiekami tālu no jebkādas civilizācijas un cilvēkiem, lai konkrētā laikaposma vara neietekmētu manu domāšanu tik dziļi kā tam pašam Kunderam.

cita lieta ir personiskā/domu okupācija. bet tā jau ir cita tēma.
Powered by Sviesta Ciba