25 March 2009 @ 09:06 am
Kriminālā personālija: Stirna  
Beidzot manā dzīvē noticis kas ekstraordinārs!

Vakar pirmo reizi dzīvē nonācu Policijas busiņā. Rakstīju paskaidrojumu, ņēmu nost cerpuri, lai ļautos fotogrāfiju jaukumiem un citādi izbaudīju ārpus likuma esoša indivīda piedzīvojumus.

Pēc lekcijām paliku skolā, lai rotaļātos ar visādiem projektiem. Kamēr es tur visādi bakstīju tastatūru, pie manis pienāca divi bijušie (klases)biedri Andis G. un Edgars S. ar mērķi paaicināt palīdzēt viņu antropoloģijas pētījumam. Tā kā esmu augstākā mērā jauks un atsaucīgs cilvēks, piedevām, slīkstu dziļā jūsmē par antropoloģiju kā akadēmisku disciplīnu, es ar lielu labpatiku nomainīju ekseļa tabulas un epastu rakstīšanas jaukumus pret kameru un rekvizītu daiļošanu.

Manu visnotaļ jauko paziņu mērķis bija vērot cilvēku reakciju pret diviem viegli krimināla paskata ļaudīm, kas pa Rīgu stiepj miskates maisā un mākslīgām asinīm noklātā palagā ietītu (papīra ruļļu) cilvēku.

Viss gāja lieliski. Lielākā daļa kā jau vairāk vai mazāk saprātīgas būtnes no šāda akta novērsās. Tūristi un tantuki pašausminājās un paklačojās. Nākot tuvāk centram, satraukms pieaugua un, visbeidzot, iepretim McDonaldam, mūs apturēja 5 policisti. Mūsu iebildumi par to, ka tā ir mulāža, augstskolas projekts un visādi citādi absolīti ar huligānismu un ļaunprātībām nesaistīts akts, uzklausīti netika.

Mūs iedzina busiņā, lika rādīt dokumentus, fotografēja, pārbaudīja personālijas, rakstīja paskaidrojumu, un, visbeidzot, secinot, ka tas tik tiešām ir tikai un vienīgi skolas projekts, lika pēdējo cerību uz aukstajiem ieročiem, ko es un mani cienījamie biedri, varētu būt paslēpuši savās jaciņās.

Visā visumā man laikam tomēr ir prieks, par to, ka bija kaut kādi ļaudis, kas zvanīja policijai. Varbūt vienaldzība tomēr iet mazumā. Vai vismaz ir pietiekami daudz nogarlaikoto ļaužu, kas gatavi izmantot katru iespēju zvanīt uz *svarīgiem* numuriem.

Citiem projektiem, kas uz ielām veica kriminālas performances zagšanas un fiziskas vardarbības formā, izspiest kaut jel kādu attieksmi no līdzcilvēkiem tomēr neizdevās.

Citāti:

Tūrists #1: Some kind of demostration. These latvians are like this.

Vecs tantuks: No kā viņš nomira? Nodzērās?
Anids G.: Nē nē, tas ir tikai skolas projekts.
Vecs tantuks. Ā. Hm. Nu žēl.

Policists telefonā: Jā, jā un tur bija ar asinīm notraipīta lupata
BMB: Nē! Tās ir mākslīgās asinis. Krāsa!
Policists telefonā: Jā, asinīm un bērniem liels šoks esot. Nav kāds punktiņš par sabiedriskā miera traucēšanu vai nepiedienīgu uzvedību, ne?

Policists, kas pirms tam runāja pa telefonu: Jums nav kādi ieroči - naži, šaujamie?
BMB & A.G & E.S: Nē!
Policists: Pogājieties vaļā
BMB: o_0?
[pogājamies]
Policists: Un kas ir tajā somiņā? [rādot uz maziņo kameras somiņu]
E.S: Kamera.
Policists: Nu, nu ka taisiet vaļā.

BMB: Ko mēs esam nodarījuši?
Policists: [Klusums]
/Pēc brītiņa/
BMB: Kad mēs varēsim iet?
Policists: [Klusums]
BMB: [Sigh]


Tags:
 
 
Forma: Slinks
Fons: -
 
 
( Post a new comment )
klobex: Vanity[info]klobex on March 26th, 2009 - 12:19 am
Nu visiem, kas uzskata šo eksperimentu par baisi ekstrēmu noziegumu es ieteiktu apdomāt dažas lietas:
1)Eksperimenta laikā neviens netika nogalināts. Turpretī reālajā dzīvē slepkavības notiek gandrīz katru dienu, tāpat kā nežēlīga dzīvnieku mocīšana un citas neizsakāmi riebīgas lietas. Tas, ka lielākā daļa sabiedrības ar to nesaskaras, nenozīmē, ka tādas lietas neeksistē. Vēsture ir pilna ar asinīm un gaļu visbrutālākajā veidā, un neviens neuzdrošināsies apgalvot, ka mums vajadzētu pārtraukt mācīt par otro pasaules karu, tikai tāpēc, ka kāds varētu sabīties no tām zvērībām, kas tā laikā tika pieļautas.
Tādējādi arguments, ka nabaga nevainīgie cilvēki tika vardarbīgi konfrontēti ar slepkavības faktu ir tāds nedaudz liekulīgs mūsu pasaules kontekstā.
2) Asiņaina mulāža nepārsniedz vidējo vardarbības līmeni mēdijos. Asinis ir cilvēka ķermeņa daļa. Dažos notikumos tās nokļūst redzamā vietā, kā piemēram, dzemdībās. Vismaz viens no dzimumiem asiņo četras dienas mēnesī un nenomirst. Kā nopratu no paša bloga teksta, nekāda fiziska vardarbība pret attiecīgo objektu veikta netika. Vai atkal nav liekulīgi satraukties par statisku, lai arī asiņainu objektu, laikā, kad jebkura vidusmēra holivudas filma ir pilna ar precīzu grafisku vardarbību? Pat nekāpsim uz datorspēļu slidenās taciņas! Var strīdēties, ka vardarbība filmās "nav pa īstam". Bet šeit arī nebija nekāda reāla nozieguma - neviens neliedza garāmgājējiem vai nu izdarīt loģisku spriedumu, ka iespējams, viss notiekošais ir mākslīgs, vai arī iegūt papildu informāciju, kas, kā noprotu, viņiem netika liegta.
3) Vai ekspermenta riski atsver potenciālos ieguvumus?
Nevar izslēgt, ka šo cilvēku dzīvēs pienāks diena, kad viņiem būs jāsaskaras ar kādu līdzīgu situāciju. Man šķiet, ka ir svarīgi pievērst sabiedrības uzmanību šādām problēmām - lai viņi laicīgi varētu izsvērt, kāda rīcība būtu pareiza, nevis attiecīgajā brīdī rīkoties haotiska un iespējams nepareizi. Esmu lasījusi par gadījumu, kad jaunieši vardarbīgi nomocīja līdz nāvei pensionāru (man šķiet, ka tas notika Skandināvijā) daudzstāvu nama pagalmā. Upuris ilgāku laiku kliedza, bet neviens no nama iedzīvotājiem nezvanīja policijai, jo domāja, ka to darīs kāds cits. Tas, manuprāt pierāda, ka ir nepieciešams izpētīt kāda īsti ir sabiedrības reakcija un veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai padarītu visus sabiedrības locekļus maksimāli informētus un motivētus rīkoties pareizi.

Nobeigumā vēlos piedāvāt saiti uz foto galeriju, kas ir maksimāli traumējoša gandrīz visos iespējamos veidos, taču kaut kādā mērā relevanta šai diskusijai. Cilvēkiem gan nav ieteicams to apskatīt nekādā vecumā, tāpēc spiediet šo linku tikai paši uz savu atbildību, un apzinoties visu iespējamo bezmiegu un nemieru, ko šie attēli var izraisīt.

Tātad - vai šīs fotogrāfijas ir sabiedriskās kārtības traucēšana?

Fotogrāfijas no 2. pasaules kara
(Reply) (Thread) (Link)
amidars[info]amidars on March 26th, 2009 - 06:44 am
Atruna: viss zemaak rakstiitais vairs neattiecas uz notikumu, kas aprakstiits pashaa blogaa vai shii notikuma daliibniekiem. Taas ir manas subjektiivaas paardomas par klobex postu.

1. Visi ljoti labi zina, ka slepkaviibas un nezheeliiba notiek realajaa dziivee. Taapat visi zina, ka gan I, gan II Pasaules karaa (nemaz nerunaajot par mazaaka apmeera konfliktiem) tika un tiek pieljauta vardarbiiba (taada, kas paarsniedz videejo liimeni sabiedriibaa). Tachu shaadu lietu eksistence, manupraat, nenoziimee, ka iespeejami vairaak sabiedriibas loceklju ar to buutu jaakonfrontee tieshaa veidaa. Man tomeer liekas, ka nospiedoshi lielaakaa sabiedriibas dalja nekad dziivee nesaskaras a) ar asinjainu liikji, b) ar asinjainu liikji, kas tiek neesaats apkaart pa pilseetu (protams, shajaa gadiijumaa taa bija mulaazha, bet nedomaaju, ka, redzot taadu skatu, piemeeram, es ietu klaat un intereseetos, vai tas ir iists liikjis vai nee).
Par II pasaules karu maaciit tomeer vajag un arii turpmaak to dariit bez taadaam fotograafijaam kaa Tevis noraadiitajaa galerijaa vai koncentraacijas nometnju upuru liikju mulaazhaam klasee. Neticu, ka, lai izprastu shaada notikuma ceelonjus, attiistiibu un sekas ir nepiecieshami tik radikaali uzskates materiaali.
2. Ir daudz lietu, kas ir dabiska kjermenja sastaavdalja vai procesu, bez kaa muusu kjermenis nevar izdziivot. Vai tas automaatiski padara sho visu par publiski demonstreejamiem objektiem? Noteikti labi zini, ka filmaam un datorspeeleem ir reitingi - pat ja tos ne vienmeer ieveero, tad cilveeks pirms tam tiek briidinaats, ko vins var sagaidiit un attieciigi taa jau ir vinju pashu atbildiiba par sekaam.
Manupraat no logjikas viedoklja uztvert notiekosho par eksperimentu noteikti nav pirmaa doma normaalam cilveekam. Vienkaarshi taapeec, ka, lai to visu izdomaatu, ir nepiecieshama papildus informaacija un, kaa jau mineeju ieprieksh, man nerastos veelme siikaak iedziljinaaties un iet kaut ko noskaidrot pasham - tieshi taapat, kaa aciimredzot bija tiem, kas piezvaniija policijai.
3. Nevar izleegt, ka shiem cilveekiem nekad dziivee nebuus jaaredz asinjains liikjis. Vai liidzveertiiga preteeja iespeejamiiba ir pietiekams pamats, lai nejaushiem garaamgaajeejiem izraadiitu asinjainu liikja mulaazhu? Vai, piemeeram, tas, ka garaamgaajeeji centraa redz mineeto mulaazhu padara vinjus labaak adapteeties speejiigus liidziigaam iespeejamaam situaacijaam naakotnee? Varbuut labaakai pieraduma veicinaashanai izmantot iistu liikji un novietot to pie Laimas pulkstenja, lai tas buutu redzams visiem katru dienu? Vai shaada riiciiba padariis sabiedriibu vairaak uzmaniigu pret liidzcilveekiem un noveersiis pensionaaru piekaushanu Skandinaavijas pagalmos?
Absurds? Protams, tachu tik pat pamatots, kaa Tavs 3. punkts.

Kaa redzams atskjiriigajos veerteejumos komentaaros, ir sabiedriibas grupas, kuraam shaadi eksperimenti nav nekas iipash un nesagaadaa probleemas, tachu, veicot eksperimentu ar visu sabiedriibu ir jaapiemeero citi standarti.

Njemot veeraa iepriekseejo briidinaajumu, manupraat, links ir ievietots ljoti korekti.
(Reply) (Parent) (Link)
bacillus: Bioterors[info]bacillus on March 26th, 2009 - 07:52 am
vardarbība tālu nav jāmeklē - tev taisnība :)
piemēram, to apraksta šeit: http://www.tvnet.lv/onlinetv/lnt/degpunkta/article.php?id=335371

un vai tev nemaz nešķiet, ka vardarbības attēlojums masu saziņas līdzekļos, vai tās simulācija datorspēlēs var būt par iemeslu augstākminētajam piemēram, tevis aprakstītajam skandināvu piemēram vai arī regulārajām masu slepkavībām, kur skolnieki apšauj savus biedrus???

Viss Tavs posts, kura primārais uzdevums bija nokaunināt mani un Andžeju kā liekuļus, patiesībā runā par labu mūsu abu akcentētajai problēmai.
Un arī līķveidīgas mulāžas nēsāšana publiskās vietās var netieši ietekmēt sensitīvu cilvēku psihi (jo īpaši bērnu psihi vai cilvēku psihi, kuriem jau ir kaut kādas sadistiskas noslieces), un šīs ietkemes sekas var parādīties nevis tur, uz ielas, dotājā laika punktā, bet pēc dienas, nedēļās, mēneša utt.

P.S.
Bembijam -> neuztver to personīgi :)))
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
virus[info]virus on March 26th, 2009 - 08:13 am
Viena izelpa var izraisīt tornado otrā pasaules malā pēc gada. Vai tas nozīmē, ka labāk neelpot?
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
bacillus[info]bacillus on March 26th, 2009 - 08:19 am
varbūt nepiesauksim banālus salīdzinājumus!
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
her_crow[info]her_crow on March 27th, 2009 - 10:28 am
asiņainas mulāžas ieraudzīšana, kas var iespējams kādam bērnelim pēc mēneša izsaukt neirozi - lūk tas ir banāli.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
bacillus[info]bacillus on March 27th, 2009 - 11:08 pm
ja nesaproti, tad paklusē!
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
her_crow[info]her_crow on March 28th, 2009 - 01:03 am
piedod, bet loģika man neļauj pieņemt šo potenciālo neirotisko bērnu. tas vienkārši nešķiet fiziski iespējams, spriežot pēc personiskas pieredzes.
es bērnībā esmu redzējis vairākas šādas īstas lietas, un man nekas nekaitēja un nekaiš. nu, ja atskaita jebkāda mērķa zudumu dzīvē un noslieci uz alkoholismu. tomēr nedomāju, ka tas ir saistīts ar šīm bērnības traumām.
(Reply) (Parent) (Link)