mēneši ([info]meeneshi) rakstīja,
@ 2011-10-22 21:40:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
morss
tātad, dzērveņu morss.

nepieciešams:
divu slāņu marles, vai kāda cita plāna auduma gabals.
kastrolis
ūdens
bļodiņa
dzērvenes
cukurs
piesta (kartupeļu stampa, gaļas āmuriņš, vai jebkas uz to pusi)

par proporcijām, runā, ka glāze dzērveņu labi der ar pusotru litru ūdens un pirmoreiz ieteiktu tā arī darīt, bet principā proporcijas ir atkarīgas no jūsu gaumes un no vajadzībām. ja patīk intensīvas garšas, tad dzērveņu vairāk, ja vajadzīgs vārgāks padzēriens, tad mazāk. Protams, ja rezultāts ir par stipru, to vienmēr glāzē var šķaidīt :) cukurs ir pēc garšas, bet ar dažām tējkarotēm visticamāk nepietiks.

process:
- paņem marli vai plānāku audumu, saliek to divās kārtās (audumu vienā kārtā), noliek uz virsmas, marles vidū izliek dzērvenes (ja bijušas sasaldētas, tad iepriekš tās silta ūdens peldē atsaldē), marles galus ņem kopā un sien mezglu/apsien diedziņu. Audums jāņem tik liels, lai dzērvenes salien un var sasiet mezglu.
- sainīti ieliek nemetāliskā bļodā un spaida ar to, kas nu pagadījies, piestu, gaļas āmuru, koka stampu vai ar rokām. stampā līdz visas ogas pušu, tad vienā rokā turot sainīša mezglu/augšējo daļu, ar otru roku rīktīgi izspaida, lai visa sula iztek bļodiņā, bet iekšā paliek tikai ādiņas.
- liek uz uguns ūdeni, kurā iemet sainīti un vāra vēl pāris minūtes pēc ūdens sācis burbuļot.
- izslēdz uguni, izņem sainīti, izspiež un met ārā. nu labi, taupīgie saimniekotāji sien vaļā, met ārā saturu, marli/audumu mazgā, liek žāvēties, nākamreiz izmanto tam pašam nolūkam.
- novārījumam pielej bļodiņā esošo sulu un jauc klāt cukuru, līdz šķiet gana garšīgs.
- dzer vai gaida, kamēr atdziest un tad dzer.

Citiem garšo ar citronu.
Vispār, ja nav marle un audums, tad otrs paņēmiens ir sekojošs: ogas bez visiem audumiem saspaida, izkāš cauri sietam, ādiņas vāra vnk ūdenī, pēc tam nokāš un tāpat lej klāt sulu. mizas met ārā. Man personīgi šķiet simpātiskāks pirmais variants, jo nav jāņemas ar sieta mazgāšanu, kāšanām un ko tik vēl ne.
šur tur ir sastopams variants, saskaņā ar kuru saspaidītās ogas neatdala no sulas un vāra visu kopā, šis variants ir sūdīgs, jo tad izvārās visas veselīgās vielas, kas citādi paliek sulā.

līdzīgi varot darīt arī ar citām ogām, piemēram jāņogām.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]vacatio
2011-10-24 10:50 (saite)
Izmantoji mazās dzērvenes? Es štukoju ko darīt ar lielajām, viņās nu galīgi neliekas sulīgas.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]meeneshi
2011-10-24 11:55 (saite)
mazās gan. ir dzirdēts, ka no lielajām morsu vārīt nav jēgas. tieši tādēļ, ka nav sulas. bet nu kas zin, varbūt nav tik slikti. bet temperatūru dzīt nost ar lielogu morsu es laikam nemēģinātu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?