![](http://klab.lv/userpic/127574/22524)
Svelme. Es un Sūzija sēžam nelielā mikroautobusā no Harāras uz Deridavu. Ar katru metru tuvojamies vienai no pasaules bīstamākajām valstīm - Somālijai. Atvērta ir tikai neliela šķirbiņa no vienīgā atveramā loga šajā transporta līdzekli. Tas tāpēc, ka priekšā sēdošajai Etiopietei gados ir pa aukstu, bet es būdams tipisks latvietis svīstu. Mikroautobuss traucas elpu aizraujošā ātrumā un tā vien šķiet, ka katra nākamā virāža varētu būt pēdējā. Tomēr lai arī man ir bail, esmu kā pielipis pie stikla, jo katrs nākamais pagrieziens atnes jaunu elpu aizraujošu skatu. Kur vien acis rāda redzama stepe, "Āfrikas koki" un kalna pakājes, kuras ir kā nosētas ar nelielām salmu būdām. Laiku pa laikam pāri tradicionālajai Āfrikas ainavai kā varenas sēnes slejas ķīniešu uzņēmējiem piederošas fabrikas. Mēs turpinām traukties. Man ir vēl ar vien ir bail, jo klinšu nogāzēs esmu redzējis apgāzušos mikroautobusus un mūsu uzņemtais ātrums kaut kā neliecina, ka mēs varētu būt izņēmums. Sadragāto mašīnu izliektais metāls nereizi neliecināja, ka kaut viens no tajā esošajiem pasažieriem būtu izdzīvojis.
Arī govis un kazas, kas daudziem šeit ir galvenais iztikas avots mierīgi klaiņo pa ceļa malu un liek iesvīdušajam mikroautobusa šoferim ar rūtaino kreklu nedaudz piebremzēt. Pēc 40 minūtēm ar slapju muguru esmu izkāpis mūsu galamērķī. Pilsēta šķiet daudz karstāka nekā Harāra un pašlaik mums apkārt stāv aptuveni 10 cilvēki. Pēkšņi sajūtos kā zooloģiskā dārza eksponāts. Paliek arvien karstāks un cilvēki kļūst arvien skaļāki. Tā kā tūrisms Diredavā ir bērnu autiņos, baltais cilvēks ir noteikti apstāšanās un īpašas apbrīnas vērts. Mani iedzimtie blondie mati negaidīti kļūst par magnētu Diredaviešu pirkstiem. Bara skaļākā sieviete šo haosu vairs nevar izturēt un aizvelk mūs līdz netālai, bet smirdīgai kafeinīcai. Mušas ar katru minūti dubultojas un lien zem pildspalvas. Pēc 15 minūtēm pārspīlētas uzmanības arī kafejnīcā, ierodas Murads (bagāts etiopieties, ar kuru iepazināmies autobusā, ceļā uz Harāru). Jau pēc pāris minūtēm sēdējām milzīgā ANO džipā, ar kuru turpinājām mūsu piedzīvojamu cauri otrajai populārākajai pilsētai Etiopijā. Ar Sūziju iepriekšējas dienas vakarā apspriedām, cik bagāts viņš varētu būt un vairāk kā pusstundu sapņojām par villu kalnos, izbraucieniem ar helikopteri un jumta baseinu no kura redzams mēnessgaismā mirdzošs tuksnesis. Aptuveni pēc 15 minūšu gara brauciena labi kondicionētajā mašīnā nonācām viņa māsas mājā.
14 bērnu ģimene acīmredzot kaut kādā veidā bija spējīga nodrošināt katru no tās atvasēm ar jumtu virs galvas, par kuru tiem visticāmāk nebija jāmaksā, jo neviens no sastaptajiem Murada brāļiem un māsām nešķita strādājam. Beigu beigās tā arī nenonācām cerētajā villā, bet gan daudzdzīvokļu mājā. Uzkāpjot trešajā stāvā man priekšā pavērās tipiska musulmaņu viesistaba, kurā nav dīvānu, bet to vietā eleganti sarkani madrači ar atbilstošiem spilveniem. Visam pa vidu ar majestātisku stāju un sejas izteiksmi sēdēja viņa māsa. Tērpusies leopardādas kostīmā ar atbilstošu galvassegu viņa bija ērti iekārtojusies uz viena no "dīvāniem" un skatījās etiopijas apstākļiem salīdzinoši lielo televizoru. Istabas augstie griesti un 11 gadus vecā māsīca, kura uzmanīgi pilsīja visus kalpones pienākumus pārvērta mūsu namamāti par karalienei līdzīgu būtni. Mums ienākot viesistabā viņa uz mums paskatījās ļoti vienaldzīgi un savienojumā ar spožo gaisma, kura krita uz tipiskajiem arābiskajiem vaibstiem no loga aiz viņas muguras, manī automātiski radās sajūta, ka pret viņu arī ir jāizturas kā pret karalieni. Novilkām kurpes un iegājām viņas pilī. Tur mēs pavadījām aptuveni divas stundas. Skatījāmies televizoru un kā jau ierasts uzjautrinājāmies par Etiopiešu TV un jau pēc brīža ar to pašu džipu un šoferi kā īstiem aristokrātiem pienākas devāmies iepazītu pašu pilsētu (tās pakalpojumus gan varējām izbaudīt tikai īsu laiku, jo to vajadzēja izmantot Murada brālēnam, kuram bija ieplānota tikšanās ar Pilsētas mēru).
Diredava atrodas tikai pāris desmitus kilometru no Somālijas robežas. Ja Latvijas Ārlietu ministrija zinātu, kur pašlaik atrodos, domāju, ka man varētu rasties nepatikšanas, jo viņu mājas lapā ir izvērstāks raksts, ka šajā reģionā labāk vispār nerādīties. Pilsētas ielas ir kā nosētas ar itāļu invāzijas laikā celtām koloniālisma stila ēkām un mošejām, kuras redzamas lielākajos krustojumos. Esot Harārā nepārtraukti jutos it kā būtu ielidojis Kubā, Diredava turpretī man kaut kā vairāk atgādināja vesternu filmas, jo bieži vien uz ielām redzamas mājas uz kurām ir viens uzraksts - "Bank". Pietrūka tikai tradicionālā paskata "Saloon" un arī melnādaini cilvēki kaut kā kopbildē neiederējās. Diena tika aizvadīta klaiņojot pa pilsētu un apskatot vietējos tirgus. Tirgus laukums Diredavas dienvidaustrumos gan uz mani īpašu iespaidu neatstāja, jo tajā bija redzamas vesternizācijas pazīmes, lai gan tradicionālās krāsas un smaržas kaut kā vēl nebija pazudušas. Šī bija arī otrā reize, kad atrados tirgū Āfrikā, pēkšņi, ne no kurienes, bija dzirdamas Mošeju lūgšanas. Šie ir tie brīži, kuros patiešām apzinos, cik tālu esmu no mājām un cik savādāks viss šeit ir. Pametot tirgu mums uzklupa kaudze bērnu. Lai arī lielākā daļa no viņiem bija vienkārši netīri, šermuļi pār kauliem pārskrēja tad, kad ieraudzīju 10 gadus vecu meitenīti, kurai bija nocirsta roka sākot no pleca. Atšķirībā no ielu bērniem Adisabebā, šie bērni iekrampējās manās rokās un negribēja laist vaļā, līdz nedevu naudu. Mēs mēģinājām no viņiem kaut kā atkratīties, tomēr neveiksmīgi. Viss beidzās tad, kad Murads neizturēja un katram izdalīja pa 1 biram, kas gan manā skatījumā ir kļūda, jo tas viņiem māca, ka šāda stratēģija strādā. Mūsu īsā ekskursija pa pilsētu noslēdzās ar tradicionālo Diredavas kūkas ēšanu. Pati kūka bija ļoti salda un lipīga, tāpēc ēdot ap mums kā jau ierasts riņķoja neskaitāmi daudz mušu. Beigu beigās Murads mūs aizveda uz Tūkstošgades parku (Millenium park), kas pretstatā redzētajai nabadzībai pilsētā šķita kā oāze. Nožogots parks ar kokiem no visas pasaules, dažādo cilšu mājām un skulptūrām. Kronis visam bija teksts, ka to uzcēlis viņa brālis, kurš pirms 2 gadiem bija pilsētas mērs. Izgājām cauri parkam un atkal nonācām tuksnešveidīgā stepē. Mums priekšā atradās tradicionālā Āfrikas ainava un beidzot to varēja arī aptaustīt, nevis vērot aiz mikroautobusa loga. Tā bija vieta, kur dzima tūkstošiem fotogrāfiju.
Atgriežoties pilī mūs sagaidīja viegla dūmaka. Visa viesistaba smaržoja pēc kanēļa un caur dūmu mutuli, ar grūtībām varēja saskatīt Murada māsu, kura bija paspējusi pārģērbties. Viņa vēl arvien sēdēja savā "tronī" un viņas priekša stāvēja pagatavotas vakariņas. Viņas vakara maltīte sastāvēja no dažādiem augļiem, arābu pankūkām, kafijas un dažādiem citiem ēdieniem, kurus pirms tam nekad nebiju pagaršojis. Apsēdāmies uz zemes un kopā ar Sūziju, Muradu un viņa brālēnu ķērāmies klāt pie ēšanas. Lai arī ieprieš bijām solījuši, ka nakšņosim pie viņas, Murads mūs uzaicināja pie sava brālēna, kur beigu beigās aizvadījām vakaru. Bija ļoti sarežģīti no viņas atvadīties, jo šķita, ka rīkojos ļoti nepieklājīgi, tomēr viss kaut kā notika pašplūsmā un pēc vakariņām vairākkārt teicām "Geletoma" (tulk. no oromiešu valodas - paldies) un ar somām devāmies pie brālēna.
Lai arī viņa brālēns izskatījās pēc nobrieduša vīrieša, kurš ir manā augumā, bet sver aptuveni divtik daudz, viņam bija tikai 23. Viņš Diredavā ir kādas anti - HIV/Aids nevalstiskās organizācijas šefs un veikala īpašnieks. Lai arī viņa māja arī atradās daudzdzīvokļu mājā, jau pēc aptuveni 3 stundām es atrados baseinā un peldot uz muguras vēroju zvaigznes. Īsi pirms gulētiešanas apēdu vēl saldējumu, kas ir liels retums Etiopijā un likās, ka diena vairs nevar būt vairāk izdevusies. Atgriezāmies viņa brālēna nelielajā dzīvoklītī, kurš stipri atgādināja Murada māsas islamisko mājas iekārtojumu, to visu pastiprināja uzraksts uz Murada brālēna naksts krekla - "Jesus, the real prophet of Islam". Tā, nu, es un Sūzija iekārtojāmies uz neiedomājami garā viesistabas dzīvokļa un mēģinājām aizmigt. Man tas gan izdevās tikai pēc vairāk kā stundas, jo pavērtais logs istabā ienesa tādas vieglas vēsmas un ārā pa logu redzamas kalnu grēdas, kuras izgaismoja neskaitāmi daudz ciematu. Nekad mūžā nebiju juties vēl tālāk no mājām.