Marts 19., 2011
| 22:37
|
Comments:
tas viss ir arī nezinātniski, pat ja tev šķiet intuitīvi
Tā ir, vienīgi jāņem vērā, ka zinātniskums ir patiesuma rādītājs tikai pēc pašas zinātnes kritērijiem, un tajā pašā psiholoģijā ar to ir vairāk problēmu nekā kādā dabaszinātnē - ar statistikas metodēm iegūtie dati bieži vien sniedz tikai daļēju atbildi, piemēram, sniedz korelāciju starp divām pazīmēm/parādībām, bet neskaidro, kurš ir atkarīgais un kurš - neatkarīgais mainīgais, un tas savukārt tiek noteikts, balstoties uz pētnieku pašu intuitīvajiem priekšstatiem par cilvēka psihes darbību vai kāda teorētiķa izvirzītu hipotēzi. Vēl cits gadījums - "intelekts ir tas, ko mēra intelekta testi" utt. Respektīvi, nevar izslēgt iespēju, ka kāds nezinātnisks tirliņš pirms daudziem gadiem patiesībā ir trāpījis pareizi, bet ar cilvēces rīcībā pagaidām esošajām metodēm to nav iespējams pārbaudīt.
pamēģini izslēgt iespēju, ka telpā ir neredzams zilonis
nu tā kā iespēja, ka telpā ir neredzams zilonis ir 50%, tad...
vai arī ir 100% iespēja, ka tu nesaproti varbūtības. tas ir, ja pieņem, ka tu to saki nopietni. pasaule nav melnbalta, absolūtas patiesuma vērtības ir tikai abstraktās sistēmās, bet dzīvē var būt tikai atšķirīgas un nepilnīgas ticamības pakāpes, jo vienmēr var pieņemt, piemēram, ka tu patiesībā dzīvo Matriksā. īsts neredzams un nejūtams zilonis telpā, balstoties uz visu iepriekšējo pasauli veidojošo novērojumu tīklojumu, ir 0%, bet tā nav absolūta 0. tu nekad to nevarēsi teikt ar tādu pārliecību kā, piemēram, tu vari teikt "A ir A" loģikā. tavs "50:50" ir vienkārši tipiska kļūda, ko varētu sagaidīt no būtnēm, kas savā attīstībā ir pielāgotas izdzīvošanai stepē, nevis abstraktiem jautājumiem
gh, tu nu gan mums esi nopietns :)))
nu man ir jāstrādā ļoti precīzi un pirms apgalvojumu izteikšanas jādabū cipariņš, kurš atbilst mana apgalvojuma pareizībai. no statistiskām matemātikas metodēm, kuras man ir jālieto, runājot par neredzama ziloņa esamību telpā, varbūtība viņa esamībai ir 50%, proti, 1:1. t.i. vai nu ir neredzams zilonis telpā vai nav.
nē, to sauc par zinātni. un šādu domāšanu apgūst vismaz sešus gadus studējot. |
|
|