Zelta zutis

About Jaunākais

20. Jun 2022 @ 09:08
šodien dārzā pēc pāris lietainām dienām bija maz darāmā. tā nu klaiņoju starp lakstiem un visu ko skatīju un priecājos, ka zāle līdz krūtīm. visādi neredzēti astoņkājaini lopi bizenē un vispār smuki... un tad atcerējos! man tak dārzā neaug lielziedu vīgriezes. nu nav nevienas. parastā vīgrieze tūliņ sāks ziedēt. bet lielziedu vīgriezes nav. šitā tā lieta neies. nav kārtībiņas. noteikti vajag ieviesināt.

un nekādi nevaru izdomāt, kurā kaktā uzsliet bezmugurkaulnieku māju. tais jūsu rīgās dažādos parkos saslietas kukaiņu mājas, bet es sev gribu sliet tādu, kur apukšstāvi būtu megliežiem, simt- un tūkstoškājiem da ij mitrenēm piemēroti, bet kukaiņiem tikai augšstāvi. ideja par māju kā māja, bet tikai kurā kaktā sliet...

un par zemesriekstiem man tagadiņās nav skaidrs būs man ražas vai nebūs. šausmīgi ilgi nedīga. es jau jaumos norakstīju. domāju, ka gan jau kāds mūdzis būs jēmis un apēdis. āber nē. tagad ir uzdīdzis. bet va šams paspēs izaugt, noziedēt un arī noražot?...

16. Jun 2022 @ 08:27
var teikt, ka es tagad pārsvarā pa dārzu dzīvoju. man tur viss kaut kas aug. man tur arī viss kaut kas neaug. un man tur viss kaut kas dara, ko pats grib, nevis tas, ko es gribu.

dilles, citronzāle un vēl viss kaut kas, ko sasēju. smuki sadīga un apstājās. stāv uz vietas un nekas tālāk nenotiek. neaug, vobšem.

skābenes, balandas un vēl viss kaut kas aug griezdamies. visu laiku ir ko grauzt un arī ko mājās nest un vāzēs spraust. aug uz vella paraušanu griezdamies.

nu bet redīsi, ķēmi tādi! izdīga smuki, izskatījās labi, bet apukšā neko neveidoja. šiem vai zinies puķītes veidot, lai tauriņi pa galvu lidinās. vobšem, izdarās ne tā kā man vajag. nu labi. ievākšu sēklas un rudenī atkal sēšu. varbūt tad šitie lopiņi būs prātīgāki.

un tad vēl tās vārnas! viņas ravē manas dobes. un ne tikai nezāles izravē. viņas izravē arī manis iesētos lakstus. un vēl arī etiķetes ravē. (es esmu smuki sadrukājis sev uz alusbundžu skārda sugu un šķirņu nosaukumus, ko lieku klāt tiem lakstiem, kurus gribu, lai dzīvo pie manis). nesaprātīgie putni! nu kā es pēc viņu ravēšanas lai zinu, kas un kur man NAV sadīdzis?! cauna arī uzdarbojās. izbradāja svaigi sadīgušās meža zemenes Fragaria vesca subsp. vesca var. semperflorens 'White Wonder'. un šitam lakstam jau tie asniņi ir tik sīki, ka tāda milzziloņa mīcīšanos pa galvām nevar pārdzīvot. lops, vai zinies, nevar kā godīgs cilvēks izlavierēt starp dobēm pa taciņām. pļekš, pļekš pa asniem...

višlistā man pašreiz ir divas sugas, kuras noteikti vajag ieviesināt: jūrmalas ceļteka un zemeņu āboliņš. no ceļtekām man aug gan lielā, gan vidējā, gan arī šaurlapu. nu arī ceturtā no mūsu faunas vietējām sugām piestāvētu. tā teikt, lai pilna laime pirtiņā. ar āboliņu līdzīgi. ir man bastarda, ložņu (šitam bez savvaļas kāposta vēl ir arī šķirnīte 'Dragon's Blood'), lauku, pļavas un kalnu āboliņš. nu pie šitādas kompānijas prasās pielikt klāt arī zemeņu āboliņu. nu piestāvētu viņš kompānijai. vēl man tur ir trīs no mūsu vietējām orhideju sugām. bet es nezinu kuras. šitos zvērus es slikti pazīstu. man ir arī abas vietējās skalbju sugas. un pavasarī vēl tiku pie kārtīgas lakšu porcijas, ko ieviesināt.

šodien iestādīju septiņas fujenes un rīt iestādīšu nezināmas šķirnes dārza skalbi un arī maijrozīti (suņroze un krokotā roza, kā arī viena kaut kāda nezināma, iespējams, tējhibrīdroze, man jau ir).

tā nu es te ņemos. dārzā dzīvojošo radību sugu saraksts visu laiku papildinās. un tajā jau ir pāris simti sugu. un sarakstā es neiekļauju visus. nu nav man tur iekļautas visas grīšļu un graudzāļu sugas, un arī tās orhidejas tur nav. nav man tur pierakstīti tie lopiņi, kurus es nepazīstu. tāpat man tai sarakstā nav tādi lopiņi, no kuriem es cenšos atbrīvoties (piemēram, ķeraiņu madara; traucē man viņa ar savu izcilo ķersteklību). un vēl ir tik daudz brīvas vietas, kur kaut koo ieviesināt. (noteikti tiks papildināts manu inžu krājumiņš; citādi man tur maz kas ir; tikai: driģenes, bebrukārkliņi, zalktenes, zilās kurpītes un šis tas no gundegu dzimtas, tā kā ir kur augt).

tā izplūdu daudzos vārdos. tā nu viš i, ja reti piesēž pie interneta un ieskatās cibā ;o)

20. Maijs 2022 @ 22:42
Var jau aizvākt padomju mantojumu no acīm prom (nolikvidēt visādas būves, pieminekłus; nokurināt grāmatas, dokumentus etc.). Bet vai tā no cilvēku prātiem un sirdīm arī zudīs padomija... Kā tur bija ar tās meituškas izvešanu no pākiem?...

25. Feb 2022 @ 05:04
laiku pa laikam der palasīties 19. gs. grāmatiņas. ne tikai jaunus vārdiņus var apgūt (nu tur glodes un sustras), bet arī dažu labu padomu atrast. ne tikai kā tikt no glodēm vaļā, bet arī kā divi dienās salātus no sēklām izaudzēt tik lielus, lai var ēst. nu protams āķis lūpā un gribas to salātaudzēšanas pajēmienu izmēģināt. a ja nu sanāk!

un vēl es uzzināju, kas ir kungu pauti, vēderjūtekļkaite un zelta ādere.

tāda bauda lasīt, ka tagad dziļi jo dziļi nožēloju, ka man tādu grāmatiņu mājās nav daudz daudzāk...

10. Feb 2022 @ 04:30
jau esmu sācis audzēt stādus gurķiem un tomātiem. bet šķiet, ka esmu to šogad sācis darīt par vēlu. baigais pavasaris jau. iepirku dažas iztrūkstošas sēklas. tad nu rīt parīt tesīšos uz dārzu un sākšu sēt un stādīt, un vispār izklaidēties ar zemes rušināšanu un svaiga gaisa elpošanu. bet tas gan gadījumā, ja man no šodien dabūtās kovida revakcinācijas nebūs kaut kādas neparedzamas reakcijas.
Other entries
» (No Subject)
es nezinu kā jūs tur savās rīgās vai kur nu kurais, bet tādi izcili izvirtuļi kā es, šais baltā spama apstākļos, sildos ar māllēpju ziedu tēju. ņemu svaigi saplūktus ziedus un pagatavoju tēju. tad to lēnām malkoju un skatos ārā pa logu uz tiem baltajiem mēsliem, un jūtos sasodīti labi. un man tās māllēpes zied kā aptrakušas. nez ko man darīt ar tām mālēpēm, kuras es pavasarī savācu un sažāvēju. tos sažāvētos lakstus (arī raudenes, panātres utt) man nemaz neprasās, kamēr ir pieejami svaigi.
» (No Subject)
es te vienu dienu TV kastē nejauši ieraudzīju šausmasšausmasšausmas... ir tur kaut kāds raidījums emī un rū. un tur gatavoja preparētu mikroskopēšanai. KĀ TO ATNEREDZĒT!!! uzskates materiāls maziem bērniem kā darīt nedrīkst. uz priekšmetstikliņa (jā, šito tur starp citu kaut kā jocīgi sauca, neatceros kā) uzlika milzkluci. segstikliņa uzlikšana - ui ui ui... ā un segstikliņš tur tika saukts vienkārši par otru stikliņu. un pēdējā puante kā trekns punkts uz i - ar pirkstu uzspiež uz segstikliņa... pīzģets... šādas šausmas rādīt un vēl dienas laikā! nē, visi kukurūzas bērni, hičkoki un frediji krūgeri nervozi pīpē kaktiņos saspiedušies.
» (No Subject)
vakcinācija ta vakcinācija, bet cikiem ir bijusi revakcinācija? mhm?

kaut kad pavasarī vienai no vakcīnām (neatceros vairs kurai un slinkums meklēties) pamanīju, ka ražotāja garantētais laiks ir trīs mēneši. t.i. pēc trim mēnešiem jāveic revakcinācija, ja grib būt garantēti imunizēts. tad nu kā ir ar tiem slimajiem valkcinētajiem? tie ir tie pirmie vakcinētie, kas nav revakcinēti un vairs nav imūni un saslimst, jo viņu imunitāti nodrošina sertifikāts nevis imūnsistēma vai kā?

vispār tā rupji parēķinot man nekādi nesanāk, ka Durlandē kādreiz būs vakcinēti 70%, lai iestātos pūļa imunitāte.

tā kā iekārtojamies vien ērtāk dīvānā un graužam vien popkornu tālāk.
» (No Subject)
šovakar uz upurakmens guldīju lapsu. aber skaista gan nelaiķe...
» (No Subject)
lai vai kā, bet pamatvilcienos viss bez pārmaiņām. proti, pagaidām vēl jo projām esmu dzīvs.
» (No Subject)
grūti. pasaule galīgi nepareiza. jau kuro gadu... saulains, sauss, karsts un visādi citādi pretīgs. atdodiet atpakaļ 2017. gada vasaru, kad pasaulē bija normāli - cilvēka cienīgi apstākļi. alkstu to to patīkami vēso, lietaino laiku, kad sauli aizklāja mākoņi un katra vēja pūsma sniedza spirdzinājumu kā miesai tā dvēselei. UN NOST AR ŠO NECIEŠAMO PRETEKLĪBU!!!
» (No Subject)
dzeguzes šogad ir galīgi izkūkojušas veselo saprātu. nezinu kādas analīzes jamās taisa no manām asinīm, ko tām piegādā odi, bet nu... kad nesmu kaut kur ārā izlīdis (tobiš aizvicies uz dārzu, krūmiem, mežu vai purvu), kāda (vai vairākas) manā tuvumā sāk skaitīt tos atlikušos mūža gadus. nu ij atvēl man tādu kvantumu, ka jau sen paspējušas mani nolādēt par kalnieti - Kaščeju Bezsmertniju. un, ja man vēl nepielec, tad pielido kaut kur tuvāk un kūko absolūtā vājprātā. nevienu citu gadu man šitā nav bijis.
» (No Subject)
vēl cirslīšlīķus aizstiepu mājās. tak šoreiz esmu gudrāks. pat nemēģināšu izbāzt. mēģināšu mumificēt. ar tām sacaurumotajām ādām nekas prātīgs nesanāk. varbūt mūmijas būs smukākas.
» (No Subject)
turpinu papildināt lakstu daudzumu savā mazdārziņā. ieviesināju ozolītes Aquilegia vulgaris un dārza skalbi Iris germanica. vēl grasos kaut kur sagrābt purva skalbi Iris pseudacorus. nu patīk man, ja blakus kultivāram var redzēt arī kādu savvaļnieku. vēl domāju, kurā kaktā es tur varētu ieviesināt dažādu sugu āboliņus un ceļtekas. ko vēl tādu riebīgu man tur pilnai laimei vajadzētu?...
» (No Subject)
citādās ziņās mani šogad tik filmē un filmē. bet ar to jau nekļūst ne bagāts, ne slavens. tas tikai papildina visa pastāvošā veltīgumu.
» (No Subject)
šodien pārnesu mājša un izķidāju jau trešo cirslīti. cilvēki, bļe! izcili riebīgi lopiņi. (nu pie tā, ka eksistē klaiņojoši kaķi jau tikai Homo sapisiens ir vainīgs). izskatās, ka tā es pie šamlopiņu izbāzeņa netikšu. ādā caurums pie cauruma. un galvaskauss arī sabojāts...

vobšem viss ir slikti i mi vsje zdohņem.
» (No Subject)
Vijolītes man rada problēmas. Tā arī nezinu, kas man par vijolītēm aug. To, kurai visas ziedlapiņas baltas, var uzskatīt par Viola arvensis. To, kurai augšējās ir zilas, par V. tricolor. Bet to, kurai tām augšējām ziedlapiņām tas tonis ir tik gaiši liegi iezilgans, ka tas drīzāk ir redzams tad, ja zina, ka tas tur ir? Un tā ar gaišziliem ziediņiem? V. canina, V. palustris, V. hirta vai vēl kaut kas... kultivāru pašizsējas dīvainības arī figurē apkārt. Vobšem tā kā tai teritorijā, kur man kādreiz bija dārzs, atjaunoja mazdārziņus, tad tagad mēģinu saprast, kas man tur par lakstiem aug un kādus lakstus tur ieviest. Un tā kā es negribu savā pleķī ne angļu mauriņu (tādu tur viens ir ieviesis), nedz visu pleķi noklātu ar melno plēvi, no kuras ik pa gabalam spraucas ārā kaut kas ļoti skumjš un grūtsirdīgs (tādu pleķi arī tur viens jau ir ieviesis), nedz klasiskās melnās ravējamdobes, kur jebkas zaļš ir nezāle un ārānīcināms, bet kārtīgi haotisku džunglāriju, kur pats velns nevar saprast, kas stādīts un sēts, bet kas pats ieviesies, tad sāku ar jau esošo augu sugu noteikšanu. Tāpat arī slaktēju nost tos augus, kurus savā pleķī nafig negribu. Salix aurita veselu čupu nokāvu. Bērzus šogad tikai četrus, bet vēl ir likvidējami. Arī lupīnas un zeltslotiņas pakāpeniski tiek aplikvidētas. Arī ozolu man ir vairāk nekā vajag. Tak tos ir žēl slaktēt. Bet no otras puses - tie sīļi tak jamos tur stāda iekšā. Lai jautrība būtu lielāka, tad es jau paspēju tur piestādīt klāt no savvaļas lakstiem akmeņlauzītes, vārnkājas (šausmīgi patīk šitā kāposta ziedi) un mūsu pašu vietējo rododendru Rhododendron tomentosum aka Vaimanu Vari ;o) Vēl arī divas vīģes tur iebakstīju (vienkārši uz balkona četrām nav vietas, ja tur vēl dzīvo četri oleandri, citrons, čerimoje, divi avokado, Jasminum cf. grandiflora un savs simts lakstaugu sugu). Gan jau līdz vasaras beigām tur arī kāds oleandrs tiks ieviesināts. Un pienākot pavasarim, būs interesanti skatīties, kas no jokainlakstiem ir spējis izziemot un kam mūsziemas ir bijušas par slapju un aukstu.

Bet tad, kad mans dārzpleķis kļūs sausāks, veikšu turienes gliemju faunas revīziju. Pagaidām vēl tur augsne ir par slapju, lai to vāktu sijāšanai. Kamēr tur gadiem nekāda saimniekošana nenotika, varēja novērot pakāpenisku sukcesiju zemā purva virzienā. Kādu iespaidu tas atstājis uz gliemežu faunu es vēl nezinu, bet noskaidrošu. Nepatīkamais faktors - apm. puskilometra attālumā ir uzradušies lopiņi, kas izskatās pretīgi līdzīgi spānietim. i tago gaidām augustu, kad varēs ķidāt un noteikt sugu. Spānietis man te tuvumā nekur nav vajadzīgs.
» (No Subject)
vakar izgāju pastaigāties. eju pa ceļumalu un redzu - zirgābols. vau! super! izvandos pa visām kabatām, atrodu piemērota izmēra līķmaisiņu un savācu. saimniecībā noderēs. man kā reizi neviens zirgābols mājās nebija. tagad ir. beidzot! būs jāiet vēl staigāt. nevar taču normāli dzīvot, ja mājās nav zirgābolu.
» (No Subject)
pēdējā laikā manas rokas klāj Latvijas kaučuks. tā ir, ja nevar ļaut skaistumam palikt uz lauka un gribas to ieburkot. pagaidām gan ir iznācis sagatavot tikai 10 l izejas darba šķīdumu. vēl tā kā dažus desmitus litru vajadzētu. es jau ne tikai pēc pārbaudītas receptes gatavoju. man tak vienmēr vajag arī paeksperimentēt - kādu ēverģēlību nostrādāt. a vdrug sanāk kaut kas vēl labāks.

vēl mājās ir iestājies absolūts HVT (horizontālu virsmu trūkums). parasti šai laikā man vēl tējas nežāvējās. šogad esmu jau salicis žāvēties visos kaktos un ir taču vēl vācama, bet nav kur žāvēt... nu ko man darīt? kā būt?... ai, ai, ai...

Ixodes sp. jau kādus pāris desmitus esmu no savām kuslajām miesiņām izķeksējis. ja tā turpināsies, tad līdz vasaras beigām man būs pilna spirta burka ar šito mantu. citus gadus man šie šādā apjomā neievācās.

bija vēl kaut kas par ko gribēju paburkšķēt, bet vairs neatminu. nu neko. gan kādu citu dienu, kad būšu pie interneta, burkšķēšu.
» (No Subject)
Avenes jau zied. Nezinu kā jums tur citur, bet man uz balkona jau zied. uzziedējušas vēl pirms visiem gurķiem un tomātiem ;o)
Top of Page Powered by Sviesta Ciba