kanariņš - [entries|archive|friends|userinfo]
helvetica

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Feb. 16th, 2013|09:28 am]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
linkpost comment

Comments:
From:[info]eermaniitis
Date:February 16th, 2013 - 02:28 pm
(Link)
lolol vai trololol

es esmu cilvēks vulgaris ar savu sīki privāto un cieši personisko interesi - un es saprotu, ka ne konkrētā tantiņa pie stenda nosaka cenas un pakalpojumus - bet nozare kopumā sastāv no tādām tantiņām un onkulīšiem

a kas attiecas par tēmu, tad lūk
http://www.internetculturale.it/opencms/ricercaMagExpansion.jsp?q=&searchType=avanzato&channel__creator=Antonio+Nadale+%3CVenezia%2C+notizie+1729-1773%3E&channel__contributor=Antonio+Nadale+%3CVenezia%2C+notizie+1729-1773%3E&opCha__contributor=OR&opCha__creator=OR

šitādi te ir anglijā, holandē, spānijā etc - katrs sevi cienošs muzejs savu kolekciju sen ir digitalizējis un izstādījis, padarījis pieejamu apskatei un reprodukciju iegādei

zviedrijā var piezvanīt un palūgt ar rociņām aiziet izmērīt to tur baļķēnu - izdarīs tavā vietā un atsūtīs izmērus

pie mums? kartiņas - fotokartītes ar latvijas kuģiem apskatīt - ha! pirmkārt ko jūs gribat, kam jums to vajag, ko jūs ar to darīsiet - par kopēšanu tāds praiss ka māte mīļā, itkā viņi ar otu tās kopijas zīmētu un rembranta parakstu liktu
par puskuģu modeļiem - vienīgajiem fiziskajiem lieciniekiem jo rasējumu nav - tak lai noskaidrotu kādi vispār ir muzeja fondos var pensiju sagaidīt - man vieglāk noalgot automātistu brigādi - visus pie sienas nostādīt kā saņemt aprakstu kas viņiem ir

tai pat laikā zināms, ka mākslas akadēmijas studenti ar visām četrām tajos fondos dzīvojas un neko nemaksā .... pff
From:[info]eermaniitis
Date:February 16th, 2013 - 02:38 pm
(Link)
pavisam konkrēta lieta - rīgas kuģis, izraksts rīdzenes gultnē starp kariem, nomērīts aprakstīts, nodots restaurācijā, nodedzis ugunsgrēkā, palikušās trīs detaļas rīgas kuģniecības muzejā pažobelē apskatāmas

padomju laikos entuziastu grupa līdz ar zvejnieku kolkozu un rīgas muzeju vadoties no arheologu apmērījumiem un aprakstiem izveidoja rasējumu - no rasējuma izgatavots modelis atrodas tur pat rīgas muzeja pažobelē

un tagad - kā tu domā vai mani kāds pielaida pie arheologu aprakstiem un dienasgrāmatām vai pie sagatavotā rasējumu komplekta?
ha! nerunājot par cenu - vispār klāt pat nelaida un pat neparādīja - kaut zinu viņiem ir!
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:February 16th, 2013 - 02:57 pm
(Link)
paskaties, vai šī informācija nav pieejama nacionālajā muzeju krājumu kopkatalogā.

ja tava izpēte nav saistīta ar akadēmisku vajadzību (tiesa, arī tad ir jāmaksā, bet ne tik daudz), bet privātu hobiju, tad, jā, tas ir maksas pakalpojums; ja nav apstiprināts cenrādis (Ministru kabinetā), tad noteiktus pakalpojumus muzejam nav tiesību sniegt, pat, ja apmeklētājam šķiet "kas tur tik liels", ja materiāla saglabātības pakāpe rada bažas, tad jāgaida, kad tas tiks digitalizēts un varēsi strādāt ar tā digitālu kopiju. ja materiāls vēl ir kādā no krājumā uzņemšanas posmiem (un, no nonākšanas muzejā līdz tikšanai muzeja krājumā var paiet ilgs laiks, īpaši, pie muzeju darbinieku kapacitātes, kur - diemžēl pārāk bieži - viens darbinieks veic daudz vairāk obligātu un "nerakstītu" pienākumu, nekā tam normāli būtu jābūt), tad arī tā izsniegšana darbam ir neiespējama.

u.t.t., u.t.jp. vnk, zinot to vidi no iešienes, ir diezgan skaidrs, ka tā nav ļaunprātība, kur īvl muzeja darbinieki tā vien domā, kā kādam kko neiedod, bet gan noteikti apstākļi.
[User Picture]
From:[info]stradnieks
Date:February 18th, 2013 - 10:28 am
(Link)
es zinu, ka tev ir nauda. maksā!!!!!

daudzi dzīvo ar apziņu, ka noteikti par tēmu x jābūt kaut kam muzejā xy, bet, ja muzejā xy krājuma komisija nolēmusi, ka priekšmets x neatbilst xy muzeja misijai, grūti uzglabājams, šaurs pielietojums vai ir jau labāki materiāli vai vēl kāds cits no padsmit iemesliem, tad viņi to atnesto priekšmetu x nokurina krāsnī, ieliek apmaiņas krājumā, no kura kādam citam muzejam atdod glabāšanā (bieži tā nenotiek :P).

Tu prasi, lai muzejs būtu forši uztaisīts biznesa projektiņš, kur vienā galā ir lete, otrā kase. Tad, nafig, tu gribi, lai muzejā glabātos viss, ko tu domā, kas viņiem jāglabā? Viņi glabās to, ko var pārdot :D

un ja jūties it kā dzīvojot dānijā, tad atver ačteles.
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:February 16th, 2013 - 02:49 pm
(Link)
1) parēķini tāmi, cik maksā digitalizācija un tad paskati iestādes budžetu un iespējas piesaistīt finansējumu, lai to veiktu.

2) painteresējies par Akka/Laa un muzeju attiecībām. nopietni - painteresējies (kāpēc nacionālā muzeju krājuma kopkatalogā nedrīkst pievienot attēlus, pat, ja tie būs redzami tikai pašas institūcijas darbiniekam no administratora datora..)!

NB! dažādās valstīs ir dažādas likumdošanas, dažādas infrastruktūras bāzes finansējuma un papildus finansējuma piesaistei un procedūras dalībai projektu konkursos.

3) tie, kuri var apliecināt, ka viņu interese ir akadēmiska, proti, mācību iestādes, institūti u.c. ar pētniecību saistītas iestādes izsniedz izziņu, uz kuras pamata tad citas iestādes pielaiž pie materiāliem. Arī arhīvos tu nevari tikt klāt visam, kam gribi, Tavu iesniegumiņu - pat ja tikai formāli - izskata direktors..

4) zinātnisko materiālu arhīvi un bibliotēkas vispār ir atsevišķs stāsts un formāli pie tām nevienam - izņemot darbiniekus - nedrīkstētu būt pieejai, tā kā juridisi nekādi "arhīvi" un "bibliotēkas" muzejos neeksistē, tā kā a) nav darbinieku un finansējuma, lai tos sakārtotu, b) nav finansu/telpu u.c. iespēju uzturēt to atbilstoši glabāšanas normatīviem un padarīt publiski pieejamu/lietojamu atbilstoši normatīviem. Tā kā, ja arī kādreiz kko tev parāda, tad visdrīzākais tev būtu jābūt pateicīgam, ka tevis dēļ muzejnieks pārkāpj savu pilnvaru robežas, nevis goņīt viņam vēl virsū par to, kas ir LV birokrātijas

nevajag savu ignoranci nogrūst uz muzeju darbinieku šķietamo neizdarību, jo, tici man, muzejos ļaudis strādā galvu nepacēluši, ja netici - vari mēģināt pieteikties darbā un pa 130 - 250 Ls algu uz rokas/mēnesī/par pilna laika pamata darbu, parādīt mums visiem, cik superīgi varēsi razkruķīt muzeju, lai tas būtu kā Zviedrijā, ASV un Lielbritānijā.
[User Picture]
From:[info]milda
Date:February 16th, 2013 - 04:04 pm
(Link)
kaut kas ar digitalizāciju notiek gan. vīrs rudenī šņukstēja dūrītē, ka esot konkurss par materiālu skenēšanu novadu muzejos, bet nepiedalīšoties, jo interese būtu tieši pašam to darīt, bet pašreizējos apstākļos pašam to darīt nereāli. tā nu izkrenķējamies un viss. nemāku pateikt, kas rīkoja un par kuriem muzejiem bija runa. ja interesē precīzi, tad varu uzprasīt.
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:February 16th, 2013 - 04:17 pm
(Link)
protams, ka notiek, Kuģniecības muzejā ir iepirkts lielais skeneris nestandarta kartēm, citi var pieteikties uz kultūras informāciju sistēmu centra atbalstīto lielformāta skenēšanu u.t.t., u.t.jp., krājuma digitalizēšana akreditētajiem muzejiem ir obligāta un ar fiksētu apjomu, kas obligāti gadā jāizpilda; šobrīd no LV muzeju kopējiem aptuveni 5,5 miljoniem priekšmetu, 700 000 ir jau digitalizēti (pieejami nmkk.lv datu bāzē, bez attēliem diemžēl..).

lielos muzejos ir atsevišķa amata pozīcija, kur cilvēks nodarbojas ar visu šo, mazākos muzejos digitalizē darbinieki, apvienojot to ar citiem saviem pienākumiem. Var jau teikt - raksti EU projektu, dabū papildus $ aparātiem, darbaspēkam, taču tas jau tiek darīts (piem., mūsgalā EU projekta pieteikuma novešana līdz iesniegšanai, iekšējo procedūru dēļ, aizņēma nepilnu gadu un nebūt ne vienu vazāšanos pa MK komisiju sēdēm); visbeidzot - diennaktī ir tik stundas, cik ir.
[User Picture]
From:[info]milda
Date:February 16th, 2013 - 04:32 pm
(Link)
Tieši tā. Pie tam process pats par sevi ir laikietilpīgs. Ai nu muzeju darbinieki vispār ir atsevišķs stāsts. Tāda tipa civlvēkus es vēl sastopu mazajās bibliotēkās un tad pārņem sajūta, ka ar pasauli vēl nemaz tik traki nav.
[User Picture]
From:[info]pati_viena
Date:February 16th, 2013 - 04:20 pm
(Link)
Uzklausi, ko raksta helvetica, viņai, lai arī rūgta, bet taisnība.

"šitādi te ir anglijā, holandē, spānijā etc - katrs sevi cienošs muzejs savu kolekciju sen ir digitalizējis un izstādījis, padarījis pieejamu apskatei un reprodukciju iegādei" - pirmkārt, katrs sevi cienošs muzejs arī tur to nemaz i nespēj; 2) tas ir tik dārgi, ka mēs te par to varam sapņot -jo, apskaties, no kurienes nauda: a) valsts; 2) visādi nacionālo loteriju kantori (tas ir aptuveni tas pats, ja mūsu VKKF noteikts procents nāktu no cīgām, alkohola un azartspēlēm, loterijām utt., ko gleznotājs Repše ir nogriezis pašā saknē un zēni ar kalkulatoriem nemaz ar netaisās atjaunot, kaut arī, kad aizbrauc uz EST, taisa lielas acis; aiaiai, kāpēc mums nav tādu muzeju ekspozīciju, kāpēc arhīvu info nevar vienkārši un lēti nopirkt? kaut paši vislabāk zin, kāpēc nav - tāpēc, ka igauņi tur iegrūda struktūrfondu naudu, kamēr mūsējie būvēja t.s. ceļus, pa kuriem, piemēram, kultūrtūristiem, tā īsti nav uz kurieni braukt)

Un tā tā ne-sistēma ir veidojusies. Muzejnieki tagad ir spiesti taisnoties, kā mazi bērni nākamajā dienā pēc tam, kad skolā ir mobēti, ir atņemta nauda, grāmatas, burtnīcas ir saplēstas un soma iesviesta notekā - un tagad skolotājs bargi prasa (kaut arī neizprotamā veidā mājasdarbi ir izpildīti) - kāpēc slikti izpildīti? kāpēc tikai 6 varu ielikt, nevis 10?