Comments: |
Vēl jo vairāk, LU pašai tagad draud juridiskas problēmas par autortiesību pārkāpumu piesegšanu (ja Kūli bez trokšņa aizsūtītu pensijā) no Rolava mantinieku puses. Cik es saprotu, LU ir sākotnēji piedāvājusi Kūlim labvēlīgāku variantu, bet izskatās, ka viņš ir ietiepies. Tad nu vadība ir pateikusi – lai pats strebj savārīto putru un lietas ierosināšana tiesā ir vislabākais veids kā LU pateikt, ka mēs tur ņi-pri-čom un Kūlis ir mūs maldinājis, tāpēc visu atbildību no viņa.
Jautāju kā nezinātājs - vai nav tā, ka autortiesību pārkāpums un plaģiāts nav divas dažādas lietas? Autortiesības var pārkāpt tad, ja tās ir reģistrētas. Līdz ar to ir jautājums, vai Rolava tiesības ir vai nav reģistrētas un ja ir, tad kam tās pieder? Otrkārt, šķiet, ja tās ir reģistrētas, tad pārkāpuma gadījumā LU ar to nav nekādas daļas, jo atbildība tad ir jāprasa no teksta izdevēja, ja vien tagad tās ir sameklējams. Bet ja autortiesības nav reģistrētas, tad neko tur nevar piešūt. Es varu publiski dziedāt 'Kur tu teci gailīti manu' un neviens man nepiešūs autortiesību pārkāpšanu. Citādi būtu, ja es gribētu izpildīt "Miļion alih roz", jo tad Akka/Kakka no manis paprasīs kādu latiņu, kuru pārskaitīt Maestro. Bet plaģiāts ir pavisam cita lieta - ja Kūlis Rolava tulkojumu ir uzdevis par savu, tad tas būtu plaģiāts par ko var prasīt akadēmisku atbildību. Par to ir tiesīga lemt LU. Šajā sakarā nav skaidrs, kāpēc LU grasās par kaut ko tiesāties, jo kāpēc gan nevarētu lauzt ar viņu līgumu. Šajā gadījumā, protams, ir svarīgi, kas tajā līgumā ir rakstīts.
Autortiesības ir spēkā neatkarīgi no tā, vai tās ir reģistrētas vai nav. Par to pārkāpumu var draudēt civilā vai pat kriminālatbildība. Noteiktai tautas dziesmas "Kur tu teici gailīti manu" melodijai varētu būt autortiesības, tāpēc AKKA/LAKA varētu piešūt gan. Var jau teikt, ka tā visa ir Kūļa vaina, bet juristi ir alkatīgi žurkas un centīsies arī no LU kaut ko nokāst kādu naudiņu. Līdzīgi tam, ja kādā uzņēmumā pārbaude atrod nelicencētu programmatūru, tad sodu uzliek uzņēmumam nevis darbiniekiem, kas to bez atļaujas ir instalējis.
Es nezinu, kāpēc LU iet uz tiesu, bet pieņemu, ka tā ir viņu juridiskā stratēģija, jo kāpēc vilkt garumā, ja izskatās, ka Kūlis tāpat tiesāsies.
Varbūt uzrādi kādu likumu, kur ir teikts, ka autortiesības ir spēkā, ja tās nav reģistrētas. Interesanti būtu arī zināt, kuras personas autortiesības tiek pārkāptas atskaņojot "kur tu teci gailīti manu". Un kam pieder aturtiesības uz Aristoteļa Metafiziku un kurš tās aizsargā?
1) Autortiesību likums 2. pants 3. paragrāfs.
2) Tās iespējamās personas, kura ir sacerējusi meldiņu (mūziku), ja uz to vēl attiecas autortiesības.
3) Aristoteļa laikā autortiesības nepastāvēja un jebkurā gadījumā tās šodien būtu iztecējušas. Vari lietot, tulkot un izplatīt pēc brīvas gribas.
Any more questions?
Nu nākamais jautājums, protams, ir par to, kurš, tavuprāt, ir sacerējis "Kur tu teci gailīti manu"?
Nav ne jausmas, un tas arī nav būtiski.
Man atkal šķiet, ka šim hitam nav autora un līdz ar to nekādas autortiesības pārkāpt šajā gadījumā nevar.
Un? Why state the obvious?
Bet jebkurā gadījumā paliek spēkā tas ko teicu - autortiesību pārkāpums un plaģiāts ir divas atšķirīgas lietas un Kūlim LU var pārmest par pēdējo. Un interesants paliek arī izdevniecības atbildības jautājums. Te laikam ja ļoti kārojas varētu sataisīt kādus mēslus Zvaigznei ABC, kas šo tekstu (praktisko prāta kritiku)pārdrukāja.
Jā, tās ir atšķirīgas lietas, un Kūlis ir iesaistīts abās. Bet kā jau tu pats secināji, autortiesības ir civillieta, bet plaģiāts – tikai LU iekšējā lieta.
Var sataisīt mēslus arī izdevniecībai. Bet gan jau viņi atkratīsies, ja pierādīs, ka darījuši to labticīgi un nav bijis pamats uzskatīt, ka tas nav Kūļa autordarbs.
Plaģiāts ir sveša autora jaunrades darba uzdošana par savu, tb autortiesību pārkāpums.
Izdevējs, drukātājs, montieris u.tml. tehniskie izpildītāji par mazu un godīgu samaksu izpilda pasūtījumu, aber par pasūtījuma likumību atbild pasūtītājs. | |