making sense - [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[10. Dec 2014|14:39]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
https://www.academia.edu/4717162/Moral_Imperative_of_Human_Spaceflight

Gandrīz visiem, kuri aizdomājušies par citu planētu sistēmu kolonizēšanu ir pret to pozitīva vai arī neitrāla ("mani tas neskar" attieksme). Tai pašā laikā ir ļoti maz tādu, kuri domā, ka tas būtu mūsu morālais pienākums (citi pat domā tieši pretēji - atcerieties "Avatāru"). Tomēr tāds ir secinājums. Prasti sakot, ja to neizdarīsim mēs*, to izdarīs kā cits. Alternatīva ir, piemēram, termītu civilizācija, kas izplata mums pilnīgi svešas vērtības, un nekautrējas preemptīvi iznīcināt Zemes biosfēru, lai piesavinātos resursus un novērstu potenciālus draudus no mums. Vienkārši spriedumi rāda, ka agresīvajām civilizācijām ir visvairāk iemeslu ceļot kosmosā, savukārt ceļošana apkārt dod pieredzi un zināšanas, kuras likumsakarīgi ļauj ceļojošajām civilizācijām attīstīties ātrāk nekā uz vietas sēdošajām. Kolumbs pret indiāņiem. Miermīlīgo hipiju civilizācijas alternatīva ved strupceļā. Kosmisko resursu pīrāgs šobrīd ir pieejams, bet ar laiku kāds to ņems un apēdīs, ar neignorējami lielu varbūtību. Jautājums tikai, vai šie lielākie kosmosa huligāni, kuri kolonizē Avatāras planētu un asimilē vai iznīcina tās pirmiedzīvotājus būsim mēs, vai arī termītu hive-mind?
Cits jautājums ir, vai pašiem cilvēkiem tiešām būs jēga kādreiz pārcelties/izplatīties uz citām planētām, vai arī tās pietiks izmantot tikai resursu iegūšanai.

* - "mēs" kā suga, nevis konkrēti šobrīd dzīvojošie tās īpatņi vai tuvi to pēcteči.
saiteatstāt nospiedumu

Comments:
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:10. Decembris 2014 - 16:21
(Link)
Pašiem cilvēkiem reiz nāksies pārcelties un izplatīties, Zeme nebūs apdzīvojama neierobežoti ilgu laiku (ja ne kas cits, tad Saules sarkanā milža stadija to piebeigs). Pie tam, [pietiekami lielos fragmentos] sadalīta civilizācija ir redundanta civilizācija, kas kopumā ir labi ("nelikt visas olas vienā grozā" heiristika).

Par agresivitāti īsti nepiekrītu tiktāl, cik ir runa par "visvairāk iemeslu ceļot kosmosā". Karš un bruņošanās ir dārgi un resursietilpīgi pasākumi, bet tie nav vienīgie, kas var darboties kā nepieciešams un pietiekams stimuls Visuma apguvei.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:10. Decembris 2014 - 18:26
(Link)
Sadaloties atkal parādās citas problēmas, būtībā situācija reducējas uz daudzcivilizāciju gadījumu - tās pašas problēmas ar vērtību saglabāšanu un reālpolitisko "agresīvākais uzvar".

Ja pieņem, ka dzīvojot zvaigžņu sistēmās starp kurām jebkura komunikācijas (turp-atpakaļ) aizņem 2*100 gadu iespējams saglabāt vienu civilizāciju, tad jau labi...
From:(Anonymous)
Date:10. Decembris 2014 - 18:29

Komplementāri

(Link)
Ja indivīda dzīves ilgums, teiksim, kļūst 1000x ( vai patvaļīgi) ilgāks, tad šādi indivīdi saglabā kopīgo kultūru arī pie nosacījuma, ka virsgaismas sakaru nav. Par gaismu ātrāki sakari/ transports vai būtnes ar ļoti ilgu eksistences laiku - tie ir lomplementāri risinājumi, der vai nu viens vai otrs.
From:[info]unpy
Date:10. Decembris 2014 - 17:33
(Link)
Vai tad ir jau kaut kādas iestrādnes, kas liek domāt, ka iespēja tikt pie kosmisko resursu pīrāga(tīri termiņu ziņā) ir lielāka par iespēju, ka planētā Zeme ietrieksies kārtējais palielais meteorīts, kas civilizāciju atsviedīs stipri atpakaļ, labākajā gadījumā?
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:10. Decembris 2014 - 18:13
(Link)
Pieļauju, ka nebūtu nemaz tik neiespējami uztaisīt kaut kādus vienkāršus pašreplicējošus robotus, kas lēnā garā aizklīstu līdz tuvējām zvaigžņu sistēmām, un sāktu tur meklēt resursus, no kuriem uztaisīt sava kopijas... (un tās savukārt sūtītu tālāk, teorētiski līdz pat novērojamā Visuma robežai).
Jautājums tikai, vai pašreizējā attīstības stadijā būtu vērts pievērst sev uzmanību, ja nu kāds šo galaktikas nostūri novēru.
[User Picture]
From:[info]norkoz
Date:11. Decembris 2014 - 14:40
(Link)
kosmosa faktiski neierobežoto resursu apguve ir būtisks priekšnosacījums izejai no nepieciešamības uz brīvības valstību (komunismu); bēdīgi ka kultūras feminizācijas rezultātā scifi modernisma iztēlotās pasaules nav modē, bet tā vietā ir viduslaiki ar burvjiem un vampīriem
From:(Anonymous)
Date:10. Decembris 2014 - 18:17

alternatīva

(Link)
vēl jau var arī neiznīcināt, bet sadarboties. Tas varētu būt pat izdevīgāk.
[User Picture]
From:[info]gedymin
Date:10. Decembris 2014 - 18:28

Re: alternatīva

(Link)
Ak jā, prisoner's dilemma. Liekas, šis ir racionāls risinājuma variants, jautājums tikai, vai tie citi (arī) ir racionāli?
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:10. Decembris 2014 - 20:02
(Link)
Nedomāju, ka šai civilizācijai ir paredzama gara un spoža nākotne, lai vispār atvēzētos uz tik ilglaicīgiem mērķiem. Būs nevis kosmosa kuģi bet ''sticks and stones''.