wikipēdijā publicēti visi desmit
Roršaha testa attēli (tušas traipi). lai gan šī nav pirmā reize, kad attēli ir publiski pieejami, notikušais ir piesaistījis nozares speciālistu
uzmanību, šķiet, tieši tāpēc, ka šoreiz tā ir tieši wikipēdija, kurā attēlus aplūkos miljoniem interesentu. pēc būtības tas nebūtu nekas peļams, vai slikts, ja Roršaha slavenos traipus pilnā komplektā apskatīs daudzi ar nozari nesaistīti cilvēki. jo, pirmkārt, Roršaha testa validitāte tā gandrīz gadsimtu ilgajā pastāvēšanas laikā ir tikusi nopietni apstrīdēta (lai gan tests joprojām tiek lietots atsevišķos gadījumos). otrkārt, tas ir projektīvais tests ar atbildēm, kas balstās brīvā interpretācijā. līdz ar to, šo attēlu nonākšana plašas publikas rīcībā nekādu vērā ņemamu kaitējumu profesionāļiem, kas to pielieto, nodarīt nevar, pat ja wikipēdijā pievienotas populārākās interpretācijas. maz ticams, ka tas ietekmētu ar nopietniem domāšanas traucējumiem sirgstoša indivīda interpretācijas.
bet notikušais ir riskants kā precedents. daudzu citu testu validitāte varētu nopietni ciest, ja tie tiktu "izlikti" publiskai aplūkošanai, piemēram, kopā ar testu atslēgām un to interpretācijām. vēl vairāk, psihologu ētikas kodekss aizliedz publiskot testus, gan autortiesību dēļ, gan, galvenokārt, lai izvairītos, ka tie nonāktu neprofesionāļu rokās, vai kļūtu pieejami tieši publiskai apskatei.
Roršahs ir interesants, krāsains un, teiksim, mītisks - gluži kā Freids. bet "ne visi" testi ir galvenokārt paredzēti pielietošanai psihiatrijā, ar kontroversiālu validitāti un plašām atbilžu interpretācijas iespējām. daudziem testiem šāda rīcība nozīmētu nopietnas validitātes un ticamības problēmas turpmākajās to pielietošanas reizēs.