Man nebija taisnība, kad es pieņēmu, ka Palestīnā bērnu mirstības rādītājs ir līdzīgs Nigērijai. Tas ir vairāk līdzīgs Latvijai.
Tas, ka neviens nav faktčekojis mani, parāda, ka šajā jautājumā nav intereses par pārbaudāmiem datiem, vairums grib tikai emocionāli reaģēt uz ziņām un agresīvi uzbrukt cita viedokļu paudējiem.
Bet lūk šeit viss ir par Palestīnu, Latviju un Nigēriju:
https://data.unicef.org/country/pse/ /lva/ /nga/
Palestīnā ir bijis fenomenāls progress pēdējo 30 gadu laikā. Bērnu mirstība samazinājusies no 45 līdz 15 (uz 1000). Tas ir mazāk nekā Latvijā bija padomju laikos. Šobrīd Latvijā tā ir 3.8.
Nigērijā arī ir bijis progress, bet šobrīd tā ir 110.
Palestīnā ir labāki bērnu vakcinācijas rādītāji nekā Latvijā.
Kā tik nabadzīga valsts var būt panākusi tik labus rezultātus? Un kāpēc Nigērijā tie nav tik labi?
Šis ir pateicoties PVO un citu iesaistīto sponsoru lielajā pūlēm. Sasniegt labus rezultātus veselības aprūpē var pat ar ļoti nelieliem līdzekļiem. Vairums terapiju un intervenču neizmaksā dārgi. Vakcinācijai, tīram dzeramajam ūdenim, bērnu antibiotikām un citām procedūrām ir ļoti liela efektivitāte. Savukārt dārgam aprīkojumam kā intubācijas iekārtām un tamlīdzīgi efektivitāte uz izglābto dzīvību skaita ir samērā neliela.
Un tomēr – Palestīna pat nav reāla valsts ar atzītu valdību. Kāpēc tai ir tik labi rezultāti, salīdzinot ar Nigēriju? Vai tad Nigērijai neviens nepalīdz?
Domāju, ka to nosaka vairāki apstākļi:
1) Palestīna ir neliela, tikai 2 miljoni, bet Nigērija 230 miljoni. Ar vienādu naudas daudzumu mazākā valstī ir daudz vieglāk sasniegt uzrādāmus rezultātus.
2) Palestīna ir populāra, daudzi brīvprātīgie izvēlas doties strādāt uz turieni.
3) Hamas ir racionāli, viņi skaidri apzinās medicīnas nozīmi un atbalsta to. Savukārt Nigērijā ir daudz māņticības. Cilvēki netic, ka HIV izraisa AIDS, ir pret vakcīnām utt.
4) Nigērijā ir daudzas valodas un ciltis, kas rada komunikācijas problēmas. Palestīnā visi runā vienā valodā.
5) Transports. Nigērijas milzīgā teritorija ir grūti izceļojama. Arī zāļu un vakcīnu piegādes ir apgrūtinātas, atšķirībā no Palestīnas, kur tās var uzreiz ievest no Izraēlas pāri robežai.
6) Kompaktums. Nigērijā ir daudz džungļu (malārijas draudi), nomaļu teritoriju (vietām iedzīvotāji stundām iet pēc ūdens). Gaza ir neliela teritoriju, faktiski pilsēta bez vērā ņemamiem parazītiem un citiem kaitēkļiem utt.
ANO ir ļoti ieinteresēta veidot labu PR, un Palestīna ir ideāls piemērs, ko parādīt sponsoriem, ka viņu ziedojumiem ir liela atdeve. PR nav nekas slikts, un es arī esmu ļoti lepns par šiem sabiedrības veselības projektu sasniegumiem. Tā tikai turpināt, un būtu ideāli ja visa pārējā pasaulē (nabadzīgās valstis) sekotu šim piemēram un sasniegtu tikpat labus rezultātus kā Palestīnā.
Un visbeidzot šī projekta tumšā puse. Hamas galvenais mērķis ir veselīgi bērni, kas varēs kļūt par dedzīgiem karotājiem pret Izraēlu un neticīgajiem. Šī ir vistraģiskākā cilvēku potenciāla izniekošana.