kļūdu stāsti
Debatēs starp Sunaku Riši un Līzu Trasu galvenais jautājums bija par nodokļiem. Riši teica, ka šobrīd nodokļus nedrīkst samazināt (it īpaši tiem ar lielākiem ienākumiem), bet Trasa teica, ka noteikti tos samazinās. Ekonomisti vienprātīgi atbalstīja Riši, jo patiešām gan inflācijas dēļ, gan tāpēc ka valsts kase ir tukša kovida dēļ, savukārt skatītāji vairāk atbalstīja Trasu man neizprotamu iemeslu dēļ. Iespējams, ka tā bija kā reversā reakcija pret tankiju stulbo retoriku “eat the rich” (ēdam bagātos). Lizas kļūšana par premjerministri bija kļūda, un turpmākie notikumi to labi parādīja.
Pozitīvais šajā stāstā ir tas, ka cilvēki ir spējuši ātri atzīt šo kļūdu, un šīs samazinātās nodokļu likmes ir atceltas, un Trasai bija jādemisionē. Jo ātrāk mēs spējam atzīt kļūdas, jo labāk mēs spējam rīkoties. Nav saprotami tie politiķi, kuri joprojām nespēj atzīt, ka kovida ierobežojumi arī bija milzīga kļūda.
Kad cibā man izaicinoši jautāja – vai tu pats kādreiz esi atzinis kļūdu – man likās interesanti, ka UK farmācija principos ir par kļūdu atzīšanu. Par katru pamanītu zāļu izsniegšanas kļūdu mums ir jāziņo apdrošinātājam. Vēl jo vairāk, datorsistēmā (vietējā e-veselībā) jau ir izvēlne, kur šo paziņošanu var ātri un efektīvi veikt. Par paziņotām kļūdām netiek vērstas nekādas sankcijas, bet ir jāizvērtē, kāpēc šī kļūda tika pieļauta un vai nav veicami kādi pasākumi, lai to nepieļautu nākotnē. Tādas lietas man ir nācies aizpildīt regulāri.
Bet tas vēl nav viss. Aptiekās uz vietas ir lapa, kurā ieraksta gandrīz pieļautās kļūdas (near miss). Arī tās tiek analizētas un izvērtētas, lai nodrošinātu drošu pakalpojumu sniegšanu. Jāapzinās, ka ikviens kādreiz nopietni kļūdīsies, tāpēc jau iepriekš ir jābūt spējīgam to drosmīgi atzīt un izmeklēt.
Savukārt Latvijā, kā man teica Farmaceitu biedrības prezidente, aptiekās neviena kļūda nav pieļauta. Tā gan nav taisnība, jo es pats Latvijā reiz nespēju izlasīt recepti un pieļāvu vienu kļūdu zāļu (ne)izsniegšanā. Diemžēl, man nebija nekādu iespēju to kaut kā oficiāli reģistrēt un fiksēt ierakstos, tāpēc joprojām Latvijā aptiekas darbojas 100% bez kļūdām (ja vien jūs tam spējat noticēt).