ctulhu ([info]ctulhu) rakstīja,
@ 2020-01-24 13:16:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Instrumentāli ir pareizi
kāpēc šis teksts nav pareizs:

/Racionāļu mazspēja vērtēt lietas morālā, iekšēju vērtību ziņā savukārt patiešām noniecina ļaunumu. iztirzāt nacismu tikai kā instrumentāli nepilnīgu, tikai skatoties uz faktiem, nejauši var nozīmēt, ka tas varētu būtu labāks, ja pilnīgāk īstenotu savus ļaunos nolūkus./

Tāpēc ka ja tas būtu labāks, tas ir ja tajā secīgi tiktu novērsti visi trūkumi, tad tas vairs nebūtu ļaunums jo neatstātu destruktīvas sekas - cilvēku bojā eju un tml. Tas ir - to salabojot tas vairs nebūtu nacisms.

Līdz ar to ir jēga uz jebkuru šādu fenomenu skatīties tikai instrumentāli.

Ja tu to tiešām salabo, tas vairs nav ļauns. Protams, ja sistēmā ir daudz defektu, tad ``salabot`` nozīmē nomainīt lielāko daļu tās satura.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]mindbound
2020-01-25 20:56 (saite)
Ja jau cilvēkam nepatīk vai nepadodas sistemātiska, strukturēta domāšana, tad protams, ka mēģināt noturēties savā augstajā zirgā var tikai caur atsaukšanos uz brīvi pieņemtām intuīcijām, sentimentiem un "ticiet man uz vārda" jābūtībām, no kuru pozīcijām tiek noraidīti ne tikai konkrēti instrumentāla līmeņa domāšanas spriedumi (kas, protams, var būt vairāk vai mazāk kvalitatīvi; racionalitāte nevar izbēgt no "drazas iekšā, drazas ārā" principa), bet pati analītiskā, uz evidenci bāzētā domāšana kā tāda. Secinājumi un paralēļu vilkšana lai paliek kā uzdevums lasītājam.

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?