Laika krātuve [entries|friends|calendar]
citronmeetra

[ userinfo | livejournal userinfo ]
[ calendar | livejournal calendar ]

ēst [19 Oct 2010|05:59pm]
Vajadzēja tikai uzrakstīt par asinīm, uzreiz vairāki cibiņi mani atdraugoja :D

Tas tā. Bet tagad par ko citu - visu laiku šausmīgi gribas ēst. Jau kādu nedēļu vai divas. Tikko paēdu brokastis, jau prātoju, ko ēdīšu pusdienās. Pusdienas ēdot, apdomāju, ko gatavošu vakariņās. Vakariņu laikā šķirstu pavārgrāmatas un fantazēju par visādiem brīnišķīgiem ēdieniem. Interesē vairs tikai ēdienu apraksti, receptes ar bildēm vai bez, padomi garšīgu ēdienu pagatavošanai. Internetā arī dzīvojos pa recepšu lapām un ēst gatavošanas forumiem. Kaut kāds trakums. Varbūt vainīgs rudens?
2 comments|post comment

Asinis [16 Oct 2010|10:59am]
Man tomēr tas jāpasaka skaļi un publiski, lai reiz par reizēm viss būtu skaidrs: es nederu par asins donoru, jo esmu izslimojusi botkinu!
Toties es šķiroju atkritumus. Bet es ēdu gaļu, un gaiši cilvēki tā nedara. Esmu vidēji labs/slikts cilvēks, varētu pat teikt, ka remdens ar ļoti daudz nelāgiem trūkumiem. Bet fantāzijās es esmu gaismas bruņinieks un tumsa no manis bēg.

Šīs domas manā prātā radās pēc Vedjmah ieraksta par asins nodošanu. Pat nezinu, kā šajā sakarībā aizdomājos līdz gaismas bruņiniekam.
9 comments|post comment

par kaķi [15 Oct 2010|12:15pm]
Kaķis ir pie manis iedzīvojies uz palikšanu. Guļ manā gultā, saņem ēdienu, dzīvojas savā nodabā un uzvedas tā, it kā nekad nekur citur nebūtu dzīvojos kā vien pie manis.
Tagad man ir ļoti glīts, zilpelēks kaķis ar dzeltenām acīm.
7 comments|post comment

[15 Oct 2010|12:12pm]
Nedēļu pēc dzimšanas dienas jūtos kā iesprūdusi šaurā bezizejā. Nezinu, kur man tagad būtu jāiet, kas jādara. Pāris dienas nebija jābūt darbā, klīstu pa māju, gatavoju ēdienu, šo un to piekārtoju, bet nav īsta uzrāviena. Es nezinu, kā dzīvot. Ļauju, lai laiks mani nes.
6 comments|post comment

pelēks kaķis [07 Oct 2010|09:57am]
Es nezinu, ko iesākt. Ap manu māju jau kopš vasaras klīst ļoti jauks, veselīgs, omulīgs, labi barots un visnotaļ apkopts kaķis. Man, protams, viss skaidrs - kāds no apkārtējo māju kaķīšiem savā ikdienas apgaitā iekļāvis arī manu pagalmu. Normāli.
Reiz kādu vakaru augustā kaķis uzstājīgi bungāja pie mana virtuves loga un prasīja, lai laiž viņu iekšā. Smējos un teicu, lai iet uz savām mājām. Kaķis vēl pāris reizes mēģināja pie manis iekļūt, bet es viņu, protams, nelaidu. Pirms kāda nedēļas atklāju, ka kaķis nakšņo manā šķūnītī. Pārbaudīju vairākas naktis pēc kārtas - jā, vakarā kaķis guļ uz šķūnīša plaukta, no rīta tur pat mostas. Un tā vairākas dienas. Tad pāris naktis kaķa šķūnītī nebija, bet vispār, ja kaķis mazliet pameklē, viņš gandrīz vienmēr ir manā pagalmā. Ielīdis kaut kur nezālēs vai pie komposta kaudzes, vai vēl kaut kur. Tagad viņš mani no rītiem pavada uz darbu, vakaros sagaida.

Es mēģināju iedot viņam mazliet ēdamā, lai redzētu, vai kaķis ir ļoti izsalcis. Jā, ēd ļoti labi. Tikai - sausā barība viņam tā ne pārāk (ēd, bet bez lielas dedzības), kaķu konservus rij kā traks, pilnīgi tā, ka ķepas trīc.
Viedie kaķu pazinēji, sakiet lūdzu, vai tas ir mājas kaķis, kas mani tikai tā pa laikam apciemo vai tas varētu tomēr būt kāds noklīdis kaķītis? Tikai tad es nesaprotu, kā viņš šos vismaz trīs mēnešus ir saglabājis tik labu formu - nu neizskatās viņš ne pēc kāda bada cietēja.

Ā, un vēl - es kaķi arī ieaicināju mājā, lai paskatītos, ko šis darīs. Bišķīt nobijies bija, visu izstaigāja, murrāja un vispār visādi izrādīja, ka labprāt pie manis paliktu. Es neko nesaprotu vairs.
21 comments|post comment

[10 Sep 2010|01:57pm]
Vakar bija tik skaista diena, ka vakarpusē iekāpu mašīnā un braucu uz Parku. Visu ceļš pagāja saulrietā. Man līdzi brauca tango dejotāja, un mēs daudz runājām. Rietošā saule spīdēja acīs, kā jau vienmēr, kad vakarā brauc pa Ventspils šoseju.
Šodien saules vairs nav, pelēks un apmācies, labi, ka nelīst. Varēju izstaigāt Parka takas, visu apskatīt. Ir ļoti rudenīgi. Mājā jau kurina krāsnis.
Tikko uzrakstīju par to, ka labi, ka nav lietus, un uzreiz sāka līt. Sīks un pilnīgi bezcerīgs, ilgs, lēns rudens lietu. Bet tik un tā ir labi te būt. Kaut vai tikai vienu nakti un vienu dienu.
post comment

pīlādžu ievārījums [07 Sep 2010|11:38am]
Pēc tam, kad visa vasara pavadīts strādājot, strādājot un vēlreiz strādājot, pārbraucot no Rīgas un Parku un atkal apkaļ, pēc tam, kad visas manas dienas bijušas izpildītas ar datordarbiem, tīrīšanas darbiem un organizēšanas darbiem, pēc tam, kad nedēļām ilgi nav bijis laika pat vešmašīnā iemest drēbes, nu beidzot vislaimīgākie mani mirkļi ir mājas, stāvot pie plīts un maisot katlā pīlādžu ievārījumu.

Lēnām arī tīru no mājas laukā vasaras putekļus. Mazgāju drēbes. Vēl arvien ir daudz darba, bet es tagad varu visu saregulēt mierīgākā režīmā. Un pat uztaisīt sev ēst vai uzvārīt zapti. Šovakar ķeršos pie bumbieru maisa.

Pīlādžus pati vārīju pirmo reizi dzīvē. Man pīlādži patīk visādā ziņā - kā koks, kā oga, kā krāsa, kā forma, kā garša. Pīlādžu ievārījums man garšo ļoti, ļoti. Un es gadu no gada domāju par to, ka varētu taču vienreiz saņemties un pati tādu uzvārīt. Kas tur ko Parkā, ielejas malā nesaplūkt. Nu tad beidzot šogad, kad Parka pīlādži pilni sarkanām, smagām ogām, tiešām arī saplūcu un uzvārīju to ievārījumu. Lūk, esmu paveikusi kaut ko no tā, par ko sapņoju. Astoņas dažādu izmēru burciņas. Mana dzīve, mans rudens, mani pīlādži.
14 comments|post comment

Septembra pirmā sestdiena [04 Sep 2010|08:32am]
Ir sestdiena, un es esmu darbā jau kopš astoņiem. Tā, lūk, draugi man klājas.
Kaut kā pašlaik ir krietni par daudz un kaut kā par maz.

Šorīt uz lidostu aizvedu spāņu studentu, kurš pie manis dzīvoja visu augustu. Vēl šovasar pie manis mājās dzīvoja jauna mākslas zinātniece, kura arī no šodienas vairs pie manis nedzīvo. Tātad, sākot no šodienas, būšu atkal mājās viena. Ā, nē, vēl nedēļu pie manis ciemosies tango dejotāja, kas vispār dzīvo Grieķijā. Kad aizbrauks arī viņa, tad droši vien būs jāsāk kurināt krāsns un būs liels un vienatnīgs rudens, un es varbūt atradīšu kādu brīdi, lai pazīmētu skices un varbūt pat pagleznotu.
5 comments|post comment

Skola [01 Sep 2010|03:17pm]
Skola. Es skolu dažreiz redzu sapņos. Biežāk to skolu, kur mācījos pirmās četras klases - VĻKJS 30. gadadienas Rīgas 4. vidusskolu. Sapņos es staigāju pa skolas kāpnēm un gaiteņiem, un gan kāpnes, gan gaiteņi ir lielāki nekā tie ir patiesībā. Kāpnes ved augstāk debesīs un arī dziļāk pazemē, gaiteņi ir plati un gari, un durvis ved ne tikai uz klasēm, bibliotēku, ārsta kabinetu, skolotāju istabu vai ēdamzāli, bet arī uz pilnīgi citām telpām, kuras ar skolu nav nekādi saistītas. Dažkārt sapnī aiz kādām durvīm ir Rozentālskola vai Mākslas akadēmija, un tā nu es no vienas savas skolas ieeju citā. Sapņos es nekad neesmu bērns. Es esmu tāda kā tagad un es nemācos skolā.

Zīmīgi, ka skolas sapņos es bieži redzu arī skolas tualetes. Turklāt es nebūt nesapņoju, ka ietu turp nokārtoties. Sapņos tualete ir tāds kā labirinta tumšais, nekur nevedošais gals. Tualetei ir tikai vienas durvis. Ir arī logs - augstu virs pagalma. Logam ir palodze. Reiz skolas laikos (īstajā dzīvē ne sapnī) es klusītiņām palodzes vienā malā, maziem drukātiem burtiem ieskrāpēju vārdu KURMIS, un tā ir bijusi vienīgā reize, kad esmu uzdrīkstējusies apķēpāt publisko telpu. Sapņos es redzu tualetes logu un palodzi, un grīdas flīzes, kas savulaik pieredzējušas kā mēs, trešās vai ceturtās klases meitenes, bizēm un zirgastēm plīvojot lēkājam gumijas. Tualete nav tā jaukākā un piemērotākā vieta gumiju lēkāšanai, bet citur nedrīkstēja - gaiteņos gumiju lēkāšana bija uz stingrāko aizliegta. Gaitenī starpbrīžos bija jāstaigā pāros pa apli - uz vienu gaiteņa galu un tad atkal uz otru. No lielajiem bērniem bija īpaši dežuranti, kas ķēra nedisciplinētus starpbrīža kārtības traucētājus - tādus, kas skrēja vai kāvās - un lika tiem stāvēt gaiteņa vidū.

Skolā bija dažas vietas, kas šķita noslēpumainas un bīstamas. Viena no tām bija kāpņu pašā augšā, kur nevienam skolēnam nekādas vajadzības staigāt nebija. Kāpnes beidzās ar nelielu laukumiņu pie durvīm, par kurām neviens nezināja, kas aiz tām īsti atradās. Pa retam mēs redzējām, ka durvīs ieiet kāds saimniecības darbinieks. Bet baisa tā vieta šķita tādēļ, ka tur bija tukšums un klusums, un klīda nostāsti, ka reiz tur kāda meitene esot pakārusies vai kas tik pat šausmīgs noticis.
Arī sapņos skola šķiet mazliet biedējoša. Nē, ne jau skola pati. Drīzāk tās telpas, tas kā tās mainās, pieaug izmēros un tad atkal sarūk, tas, ka vis ir nepastāvīgs un nekad nevar būt drošs par to, kas notiks, ja atvērsies kādas durvis.

Zinu, ka sapņi un atmiņas ir maldīgas. Mana vecā skola ir pavisam citāda. Ja es tagad tur aizietu un izstaigātu tās kāpnes un gaiteņus un vecās klašu telpas, nekas neatbilstu tam, kā es to atceros vai vēl jo mazāk tam, kā redzu sapņos. Būtu skola kā skola. Parastas telpas.

Bet vienu gan es atceros no savas pirmās skolas - smaržu. Tā nekam nelīdzinās, tā nesmaržo ne telpas, ne cilvēki, ne grāmatas un burtnīcas, ne drēbes, ne ēdnīcas garaiņi. Tā smaržo pati skola. Un pašā sākumā, pirmajā klasē, dažas pirmās nedēļas es to smaržu jutu un es to ieelpoju dziļi katru reizi, kad ienācu skolā. Man tā smarža patika. Es biju liela, es gāju skolā, es biju skolniece, un mana skola smaržoja. Bet tad es pie smaržas pieradu un es to vairs nejutu. Tomēr dīvaini ir tas, ka iedomājoties par manām pirmajām dienām skolā, es uzreiz atceros, ka toreiz skola smaržoja tik īpaši un pacilājoši, un smarža bija pilna ar priekšnojautām un dzīves solījumiem.
7 comments|post comment

[30 Aug 2010|06:14pm]
Lai atzīmētos, būtu kaut kas jāuzraksta, bet ir pilnīgs tukšums. Tā jau visu laiku kaut kas notiek, bet es to nepierakstu.
Es vienkārši esmu. Es pārvietojos, kustos, daru, tieku galā, savācos un savaldos, es dzīvoju ikdienišķas dienas, kurā laiku pa laikam kaut kas skaists un svarīgs uzzibsnī, bet tā vispār ir dzīve kā dzīve, darbi, iešanas, plāni un projekti.
Šis ir tik garlaicīgs ieraksts, ka pilnīgi kauns, bet šobrīd es citādi nevaru. Jo, ja es rakstīšu ko vairāk, tad varbūt paspruks kas tāds, ko es nemaz nebūšu gribējusi stāstīt. Tagad nevajag. Varbūt kādreiz. Kādu citu dienu.
1 comment|post comment

[16 Aug 2010|05:14pm]
Esmu mājās pēc svētceļojuma un Aglonu. Gadus četrus vai pat visus piecus nebiju gājusi. Varbūt tāpēc, ka tik ilgi nebija iets, šogad novērtēju katru dienu, katru stundu, katru soli ceļā. Nostaigāju kādus 100 vai vairāk km. Nav nekas īpaši dadz, ja salīdzina ar Rīgas vai Kurzemes grupām, bet sajūta bija tāda, ka viss ir piedzīvots, viss saņemts pārpārēm. Bija arī savas grūtības - karstums un tie trakie zibeņi un pērkoni pa vakariem, un kājas arī pasāpēja, lai viss nebūtu pārāk rožaini. Bet tā vispār - debesis bija tuvu, sirds palēnām, dienām ejot, vērās vaļā un tad jau vienā brīdī atvērās pavisam, un bija briesmīgi sāpīgi un tik pat skaisti arī.
16 comments|post comment

Jūlija vidus [11 Jul 2010|10:08am]
Muižas istabas vēl arvien ir vēsas kaut arī logi vaļā visu dienu. Pagraba telpās ir pat auksti. Nevis drusciņ vēsi, bet gan auksti tā, ka zosāda uzmetas un jātinas lielajā lakatā lai nenosaltu.

Vakaros, kad riet saule, eju staigāt pa Parku. Pļavas pilnas puķēm, vīgrieži gravās zied un smaržo kā karsta, salda tēja. Gliemeži rāpo mitrās lapās gar upītes krastiem, ieleja piepildās ar vēsu krēslu, bet kalnu gali vēl sarkani, karsti, Parka akmeņi sasiluši, un pat pēc saules rieta vēl vairākas stundas tajos turas dienas svelme.

Rītos ir tik karsti, ka nekur tālu neeju, vien tepat pa ceļu līdz gravai vai ielejas malai. Visu dienu pa muižu vien. Visi tie mūžīgi papīru darbi un maketēšana un mājas kopšana un tīrīšana. Bet tā jau nav slikti - sēžu te lielajā telpā muižas priekšā, tā sauktajā ofisā, logs līdz galam vaļā, dzirdu, kā piebrauc pa kādai mašīnai, atnāk kāds rets pameklētājs, kafejnīcā meitenēm arī šajā karstumā nav daudz darba, viņas sēž terasē, pīpē un dzer ūdeni ar citronu.

Kas tad vēl tāds? Muižas stārķiem četri bērni, jau krietni paaugušies. Šorīt labu brīdi vēroju, kā lielākais un stiprākais no jaunajiem putniem izmēģina pirmos spārnu vēzienus. Vēl jau nelido, tikai sāk vicināt spārnus un lēkāt pa ligzdu. Cik tad nu vairs, tūlīt sāks lidot no skursteņa un skursteni, tad jau tālāk - līdz ābeļdārzam, līdz pļavai, un tad jau būs augusts.
6 comments|post comment

Bez kofeīna 6 [06 Jul 2010|05:08pm]
Nu jau ir pavisam labi. Interesanti, ka vairs nav tās nogurdinošās miegainības, kas bija, kad dzēru kafiju. Esmu mundrāka. Varbūt tas arī tāpēc, ka esmu vairāk izgulējusies. Cerams, ka tas viss uz labu. Parkā ir nenormāli skaisti. Esmu tur daudz.
post comment

Bez kofeīna 2 [02 Jul 2010|09:56am]
Otrā diena. Labāk kā vakar. Vairs nav šausmīgās galvas sāpes. Īpaši sāpēja piere ap acīm, it kā galvā iekšā būtu tāds kā spiediens. Un pleci arī sāpēja. Vakar dienas vidū vairs nevarēju izturēt, apriju pretsāpju tableti, iekritu dīvānā un vairākas stundas gulēju murgainā miegā. Kad pamodos, bija labāk.
Vakarpusē jau bija pavisam labi. Šorīt galva nesāp, tikai tāds lēnīgums un smagums visā ķermenī. Vai tiešām tas viss tikai no kafijas nedzeršanas?
Bet jāņem vērā, ka es gadiem ilgi esmu dzērusi daudz kafijas, mana diena bijusi būvēta uz 4-6 pamatīgām kafijas devām, un dažkārt, iespējams, arī vairāk. Un tā kādus gadus piecpadsmit.
Pirms pāris gadiem bija gadījums, kad es kādu mēnesi nedzēru kafiju. Pēc gripas izslimošanas man kafija nezin kādēļ pēkšņi šķita nedzerama un pat pretīga. Bet tas pārgāja.
Nu, redzēs, kā man tagad ies. Motivācija man ir.

Noskaidroju, ka zaļo tēju drīkstu dzert. Tas labi.
24 comments|post comment

Bez kofeīna [01 Jul 2010|03:16pm]
Radinos iztikt bez kofeīna. Pirmā diena. Viegli nav. Sāp galva, viss sāp, biki nelaba dūša. Esmu kafijatkarīgs cilvēks. Šausmīgi.
17 comments|post comment

Lec saulīta rītā agri, kam tik ilgi kavējiesi? [24 Jun 2010|02:48am]
Vēl divas stundas līdz saules lēktam. Šī nakts izstiepjas gara, gara, un man šausmīgi nāk miegs. Es nezinu, kā tās divas stundas izturēšu. Varbūt arī likšos mierā un iešu gulēt. Bet debesīs tik pat kā nav mākoņu un es tik tiešām gribētu redzēt, kā uzlec saule. Bet man tā nāk miegs. Ir jau ēsts, dzerts un dziedāts, esmu izstaigājusi pļavas un laukus, stāvējusi pie ugunskura gan ļaužu pulciņā, gan viena pati. Un tagad man viekārši nāk miegs. Tik liels miegs kā pļava, kā debesis. Stiprs kā rīta gaisma. Jāņu nakts miegs.
1 comment|post comment

Nostaļģija [17 Jun 2010|10:42pm]
Es vēl arvien nevaru atgūties pēc tām divām nedēļām, ko pavadīju Parkā. Bija ļoti skaisti un grūti arī. Neprātīgi daudz darba, spriedzes un uztraukumu. Daudz prieka, draudzēšanās un lustēšanās. Visam pa virsu vēl visādas sirds lietas arī. Ai, bet ko nu es tā vispārīgi. Labāk pastāstīšu par kādu vakaru teju pirms nedēļas.

Tad bija dienā, kad mēs atklājām Parkā jauno sezonu. Jau pēc visām svinīgajām ceremonijām, pēc pastaigas pa parku, pēc izstāžu atklāšanas, sanācām kopā ar māksliniekiem - latviešiem, amerikāņiem un vienu holandieti parka krodziņā. Precīzāk, - nojumē pie krodziņa. Sasēdāmies vakariņot. Un tad latviešu tēlnieks ar savu sievu sāka muzicēt. Turklāt muzicēja viņi skaisti un nopietni. Kundze spēlēja akordeonu, kungs - piebungoja sitamos instrumentus. Spēlēja viņi visādus populārus gabalus gan no šlāgerrepertuāra, gan pazīstamas dziesmas, mūziklu gabalus.

Bija karstas dienas vakarpuse, laiks tā kā mācās uz lietu vai pat pērkonu, gaiss mazliet spiedīgs, vasarīgs, sabiezējis no puķu smaržas un karstuma. Mūzika kā zaļumballē. Un mēs visi tādi noguruši, priecīgi. Bet no tās mūzikas vai no kā cita (varbūt tāpēc, ka dienai tuvojās beigas, vai arī tādēļ, ka tuvojās šķiršanās) šķita, ka ap mums virmo neskaidras skumjas. Tās bija skaistas skumjas - gaišas kā vasaras vakars, bez smaguma, bez bailēm. Sēdēju blakus vienam no amerikāņu profesoriem un viņš klusām dungoja mūzikai līdzi. Viņš pagriezās pret mani un teica: "Šis ir tik nostalģisks vakars".

Bet tad kājās cēlās jaunie amerikāņu mākslinieki un gribēja dancot. Lai viņiem rāda, kā jādejo latviešu dejas. Un mēs dancojām kā nu sanāca, - gan smieklīgi, gan neveikli, gan strauji un pārgalvīgi, lecām un valsējām, kamēr malā sēdošie sita plaukstas, svilpa un ūjināja. Bet ar visu dancošanu nostaļģija ne mirkli neatstājās - tepat riņķī stāvēja citi gaiši vasaras vakari, citi jūnija saulrieti, šūpojās dejotājiem līdzi un smaidīja skumji un zinoši: paies, viss paies. Paies šis jūnijs un paies Jāņi. Vai atceries tos citus jūnijus, atceries, kā dejoja citi pirms gada, pirms desmit gadiem?

Jā, es atceros. Es atceros, kā pirms vienpadsmit gadiem Parka krodziņa nojumē dejoju ar kādu amerikāņu puisi, un viņš skatījās uz mani un smaidīja un mēģināja uzminēt, kā jādejo latviešu dejas. Es nekad vairs pēc tā jūnija neesmu viņu satikusi. Esmu satikusi citus no tiem, kas Parkā viesojušies, bet viņu nē. Nostaļģija. Visi mani aizgājušie jūniji. Visi draugi, kurus satiek tikai vienreiz. Un visi tie, kas atgriežas.

Es esmu uzbūvējusi Parkā jaunu objektu. Tas ir tumši zilā krāsā un saucas "Nostaļģija".
2 comments|post comment

[16 Jun 2010|05:39pm]
Es te esmu, bet nerakstu. Man ir daudz sajūtu, bet nav vārdu. Varbūt es kaut kad vēlāk varēšu uzrakstīt. Kad sajūtas sakārtosies, nomierināsies, norims. Pa lielam viss ir kārtībā, tikai es divās nedēļās piedzīvoju tik daudz, ka vēl arvien neko nevaru uzrakstīt. Varbūt vēlāk.
2 comments|post comment

Pati sev trenere [31 May 2010|08:40pm]
Šovakar jāiet gulēt jau desmitos. Tas man tāds personīgais uzstādījums. Sakrājies nogurums un neizgulēts miegs. Kā arī darbu kalni.
post comment

simts vientulības [31 May 2010|10:18am]
Man jāiet projām no šīs mājas. Ja es pati to nesaprotu, tad atnāk skudru miljoni un aiznes projām manu bērnību un jaunību, apēd vecās durvju stenderes un nelaiž mani vairs mājā iekšā. Viņas saka, ka tagad šī būs skudru māja, un man jāiet projām. Skudru ir vairāk kā manis.

Pirms eju projām - kā man atriebties skudrām? Kā man padzīt viņas no savas mājas durvju stenderēm? Garāžas vārti tagad ir skudru pūznis.
8 comments|post comment

navigation
[ viewing | 20 entries back ]
[ go | earlier/later ]