a kefīriņu negribēji? | 4. Jan 2011 @ 13:14 |
---|
Tavi dati ir novecojuši. Latvija nav 10% bagātāko sarakstā, šobrīd tā apmēram būtu pa vidu pasaules iedzīvotāju ienākumu līmenī.
Ceru, ka man nebūs jāstāsta, kas ir tāda lieta, kā pirktspējas paritāte?
IMF: 60 no 182, WB: 42 no 162, CIA: 61 no 194 - tie varbūt nav pasaules top 10%, bet teikt, ka tikai "drusku virs vidējā", jau nu arī būtu tā kā daudz par daudz pieticīgi.
Dooh! Valstu skaits neko nenozīmē, jo iedzīvotāju skaits (gan bagātās, gan nabadzīgās) tajās ir ļoti atšķirīgs. Jāskatās pēc pasaules vidējā iedzīvotāja ienākumiem.
Ideāli - Ķīna un Indija ir zem mums.
Bet Ķīna ir apsteigusi Ukrainu. Arī Latvijas PPP tagad ir zemāks nekā treknajos gados, kad tas bija kaut kur pie $18,000. Atliek tikai aprēķināt, pēc cik gadiem Ķīna apsteigs Latviju ;)
Tas viss ir labi un pareizi, taču saruna sākās par situāciju šobrīd. Nenovirzīsimies no tēmas :)
Nu, runājot par Ķīnu, neesmu vēl gluži drošs, cik es uzticos šīs konkrētās valsts uz āru pieejamajai statistikai.
Padomju savienība uz āru (un arī uz iekšu) meloja tikmēr, kamēr neviens vairs viņiem neticēja. Ķīnai (tā ar nezinātāja aci skatoties) varētu būt šai ziņā labāk, bet domāju, ka arī ir liela vēlme spodrināt spalvas, kā jau totalitāri orientētai valstij, kurai sev jāpierāda, ka pie viņiem viss forši.
Nav jau Ķīna vairs apjozta ar nekāda mūri. Uz turieni brauc ļoti daudz ārzemju tūristu un uzņēmēju, un nav nemaz tik grūti aptuveni redzēt, kas tur īsti notiek. Nav īsti pamata neticēt. PSRS ne tik daudz meloja, kā vairāk atlasīja patīkamos faktus un noklusēja nepatīkamos, tā radot sagrozītu iespaidu.
Bet katra valsts un pat katrs atsevišķs cilvēks tā dara. Ja mēs uzzinām, ka, piemēram, ASV slepkavības ir vairākas reizes augstākā līmenī nekā vidēji Eiropā (vienā līmenī ar Latviju, bet mēs jau zinām, ka pie mums ir bardaks), tad automātiski uzskatām, ka šis fakts ir nebūtisks, jo ASV taču ir demokrātijas un brīvības citadele un slepkavību skaits ir tikai nebūtiska atšķirība nevis apliecinājums tam, ka šī sabiedrība ir vairāk tendēta uz vardarbību. Jā Ķīnā ir lielāka iespēja, ka tevi ieliks cietumā par politiskiem uzskatiem, bet ASV ir vēl lielāka iespēja, ka tevi tāpat vien nogalinās kāds cits pilsonis.
Man daudz interesantāks šķiet salīdzinājums ar Krievija – $15,807 Baltkrievija – $13,864 Ukraina – $6,665
Kas būs par lielu sarūgtinājumu Baķkas un Putina kritiķiem. Savukārt Ukraina pēc Oranžās revolūcijas ir gājusi tikai uz leju. :(
Interesanti - tikai man ir jautajums: cipari ir "average or median"? (nezinu, kaa sho teikt latviski - piedod)
aah vari mieriigi ignoreet to jautaajumu - korektaak buutu uzprasiit, kaa shi GDP tiek daliits starp iedzivotajiem. Bet shis ir retorisks jautaajums.
Patiesībā ļoti labs jautājums, jo nav jau tāda cilvēka Latvijā, kurš saņemtu tieši $14,330. Jāskatās, kāds ir ienākumu sadalījums arī pašā valstī. Ja nu ir neliels skaits, kas bauda labumus par >$100,000, bet daudz vairāk tādu, kam tas ir <$10,000. Jāskatās GINI indekss vai kas tamlīdzīgs. http://en.wikipedia.org/wiki/Gini_coefficientUn izskatās, ka Latvijā ir lielāka nevienlīdzība nekā Eiropā, bet mazāka nekā ASV vai Krievijā.
Paldies par linku - nebiju dzirdeejis par sho GINI indeksu. Noteikti palasiishu.
Un tas, ka Latvija ir apmēram vienādā līmenī ar Indiju, patiesībā biedē. Esmu redzējis diezgan daudz Indijas un tā ir valsts no totālas nabadzības (cilvēku masas, kas guļ uz ielas) līdz apjomīgam pārticīgam vidusslānim un īsteniem bagātniekiem. Tātad ļoti kontrastaina zeme. Domāju, ka Latvijā ir tikpat krasas atšķirības iedzīvotāju labklājības līmenī, bet tā nav tik uzskatāma kā Indijā, tāpēc šīs dažādas iedzīvotāju grupas cita citu lāgā nesaprot.
|
|