Pilota memuāri.

Resursu bāzes ekonomika.

Resursu bāzes ekonomika.

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Savukārt ŠEIT ir pieejams IZSPĀRDOŠAIS dokuments, kurš savā koncepta izklāstā ir pārsteidzošs pat man. Citiem vārdiem sakot, ekonomikas modelis, kurā nauda kā maiņas līdzeklis nav nepieciešama un viss ir bāzēts uz manu tik iemīļoto zinātnisko metodiku attiecībā uz problēmu risināšanu, pretstatā tirgus ekonomikai un pieprasījuma/piedāvājuma līknēm.

P.S. Zvērīgi laba un vienlaikus nedaudz stulba sajūta. Apmēram kā toreiz, kad [info]morphineatvēra man acis uz 9/11, par kuru, protams, iepriekš bija cits, 'tradicionālais' viedoklis. Tā atkal ir TĀ sajūta (starp citu, patīk. narkotiska. :) Tā tas viss sākās. Laikam.. Hehe.. :) Katrā ziņā ilūzija par tiem mistiskajiem 500 000 miljoniem iedzīvotāju, ko Zeme var uzturēt dabīgā ceļā, protams, ir patiesa, taču TIKAI tiktāl, kamēr mēs izmantojam arhaiskas senatnes saimniekošanas metodes. Šodien mums ir tehnoloģija, resursi un zināšanas, un tas dramatiski maina visu bildi. Starp citu, tajā pašā Inconvenient Truth tas tiek pieminēts, tikai mazliet citā kontekstā. Nevar jau visu nogrābt uzreiz un nevar gribēt, lai visiem viss dalektu momentā, bet atceraties 'Veca tehnoloģija+veci paradumi=prognozējams rezultāts' un 'Jauna tehnoloģija+veci paradumi=neprognozējams rezultāts'. Ir vēl viens vienādojums, proti 'jauna tehnoloģija+jauni paradumi=?' Citiem vārdiem sakot, pēc šur tur izskanējušām prognozēm, šī mazā, jaukā planētele var uzturēt 11 miljardus iedzīvotāju ar ļoti augstu dzīves līmeni, vienlaikus saglabājot ekosistēmas pilnīgā kārtībā. Un nē - tā nav utopija. Nekādā ziņā. Tāpēc es to dokumentu iepostoju. Palasiet. Protams, vislabāk ir noskatīties filmu. ..un TAD izlasīt *.pdf failu. :P

Kaut kas liels ies vaļā. Un es ielūdzu jūs tajā piedalīties. :)
  • Piezīme: tehnoloģijas ir nevis "mums", bet pavisam konkrētiem cilvēkiem un uzņēmumiem, ne visi no kuriem ar entuziasmu uzņemtu šādu plānu. Tas pats attiecas uz resursiem un, mazākā mērā, zināšanām. Privātīpašums ar visām no tā izrietošajām sekām.
    • Nē, tehnoloģijas ir mums, izņemot, protams, tos, kas nekad neko par tām nav vēlējušies zināt un līdz ar to arī nevēlēsies. Open-Source koncepts, tikai ar to starpību, ka tiek izmantots arī hardware radīšanā, ne tikai softu izstrādē. Citiem vārdiem sakot, brīvi pieejama zināšanu datubāze. Un, starp citu, tās fragmenti eksistē jau šodien.

      Izlasi vēlreiz dokumentu.
  • et'že kamuņizm!

    Sāku pirms kkādiem gadiem, droši vien vidusskolā, domāt šitādā manierē, "plāns" man bija aptuveni tāds pats, tikai tad es nedomāju tik down-to-earth. Jāpalasa, ko raksta, varbūt padzisusī/apkautā iedvesma atgriezīsies :)
    • Re: et'že kamuņizm!

      Teiksim tā - kādreiz biju galējs ideālists, ticēju, ka cilvēki var vnk. tā mainīties uz šitādu fišku. Taču "klasiskā ekonomika" ar "pieprasījumu/piedāvājumu" lika man samierināties ar to, ka trūkums ir un būs. Problēmas sakne ir t.s. "privātīpašumā", bet, lai to labotu, ir, šķiet, divi varianti - vai nu sociālistiskā valsts, kurai viss pieder, vai arī totāla anarhija, kurā katrs domā ar savu galvu un var vienoties par šitādām beznaudas fiškām ("gift economy"). Taču sociālistiskais/fašistiskais modelis ir nehumāns, kamēr anarhisms ir tik cēla ideja, ka izskolot visus tādā gultnē šķiet dumji sapņaini. Un pat, ja izdotos kkādā veidā ar burvju nūjiņu uzburt šo te sistēmu, uzrastos kāds bērnībā aplaupīts/izvarots/piekauts čalis, kurš savāktu grupiņu tādu pašu frīku, un prihvatizētu šitos instrumentus, uzdodoties atkal jau par saimnieku. Galu galā - arī visas tās mašīnas nākas apkalpot cilvēkiem, un, ja tu dabū sev tos cilvēkus (ar harizmu, ar reliģiju, ar dajebko tādu kaut vai), tad var inficēt viņus ar varas sindromu un sagrābt sev arī visas tās mašīnas. Un esam atpakaļ šeit.
      Ceru, ka tas "papīrs" apskaidros, kāda ir izeja no šī apburtā loka.
      • Re: et'že kamuņizm!

        Don't worry, it will. Galvenais, gribu dzirdēt Tavas domas PĒC papīra izlasīšanas. Sākotnēji ideja tik tiešām var izskatīties pēc komunisma, taču atšķirībā no šīs sistēmas (vai sociālisma, fašisma, kapitālisma, u.c.) tajā nav tādas universālas naudas bāzes, kas spētu radīt kropļojumus sistēmā.
  • bez naudas nav iespeejams. iedomaajies, ka tu esi nonaacis sisteemaa bez naudas un tev ir viens vecs padomju kombis, kuru tev vairs nevaig, bet vinjhsh ir ahujenna kruts un rets, daudzi vinju grib, viens tev pretii piedaavaa shnjabi, otrs savu meitu, treshais olas, teiksim tu izveelies olas, bet tik daudz cik veerts kombis, tu nevari uzreiz apeest, jo sabojaasies, tad tu iedomaajies, ka vareetu sarunaat vai nu katru dienu njemt pa 2aam vai arii sarunaat ar kaadu citu, ka vinjsh savaac dalju olu, par to dodot tev pretii teiksim..................bla bla bla un cilveeki atkal nolemj atgriezties pie naudas.
    • Again. Esmu spiests vēlreiz atkārtot, ka ir jāizlasa dotie informācijas avoti, lai saprastu, par kādu konceptu ir runa. Šajā gadījumā par naudu tās esošajā formā ir jāazimirst. Ja to iespējams radīt uz papīra un tikpat fiktīvi pavairot, tad tā kropļo visu 'tirgus' jēdzienu kā tādu. Brižas, fondi, procenti. Tiem nav seguma. Skat. vēlreiz Zeitgeist.
      Otrkārt, šis modelis ir savādāks nekā jebkurš cits, jo šeit cilvēciskā faktora vietā (ko es gribu dabūt pretī pret savu veco kompi ir pilnīgi nederīga analoģija), jo visa sistēma tiek bāzēta uz datorizētiem modeļiem par to, kāds resursu, izejvielu un pārtikas apjoms, piemēram, nepieciešams tam un tam reģionam, cilvēkiem, u.c. Tiek izslēgts cilvēciskais faktors. Paliek tikai tehnoloģiskais.

      P.S. Plīz, nu tak noskaties filmu, izproti ideju.
      • kuru filmu man noskatiities? zeitgeist? esmu redzeejis abas daljas vairaakas reizes, nu un? teiksim otrajaa daljaa tas vecis kursh tieshi par shito runaa ir infantiils daunis. es izprotu sho utopisko ideju un man ir ljoti liels pamatojums apgalvot, ka tas ir pilniigs bullshits
        • Well, man, savukārt, ir tieši pretējs pamats apgalvot, ka šī ideja varētu nostrādāt, ja izdotos izprast, ka starp cilvēci un planētas resursiem kā sadales mehānisms kalpo nauda, un tas nebūt nav labākais/optimālākais modelis, jo pastāvīgi kavē progresu peļņas nolūkos.
Powered by Sviesta Ciba