_zirgs ([info]_zirgs) rakstīja,
@ 2015-03-15 15:00:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
zirga smadzenes
Pirms pāris dienām redzēju un piedalījos savā pirmajā autopsijā. 
Meitene, 22 gadi, slepkavība ar 5 naža dūrieniem krūšukurvī un vēderā. Stāstā ir vēl daudz nejauku detaļu, bet tas lai paliek. 
Tātad, autopsijas gaitā ir jāizņem smadzenes un sirds, un citi iekšējie orgāni, lai noteiktu to bojājumus, bojājumu secību un vēl daudz ko citu. Tad nu vīrs ar visasāko nazi, ko zirgs mūžā redzējis, noņēma skalpu un ar to ripveida mehānisko zāģi atvēra galvaskausu, atdalīja smadzenes no muguras smadzenēm un izņēma aplūkošanai. Protams, tā kā šajā gadījumā nāve iestājās no asiņošanas vēdera dobumā, tad nekādu patoloģisku izmaiņu smadzenēs nebija. Un smadzenes tika atliktas maliņā, lai turpinātu darbu pie krūšu kurvja un tā tālāk. 
Bet es skatos uz tām smadzenēm un domāju - nez, kādas izskatās manas smadzenes. 
Lielisks jautājums autopsiju zālē. :D 

Bet tad, jau vēlāk, kas ir šodien, atceros par šo un domājot atgriežas anatomijas zināšanas, ka smadzeņu uzbūve precentrālajā un postcentrālajā rievā ataino ķermeņa daļas, ko inervē, kamdēļ, piemēram, var pateikt, kura ir dominantā roka. 

Un tad nu iedomājos par to, ka pēc 16+ gadu klavieru spēlēšanas (un no tā, ka arī pēc aktīvās spēlēšanas beigšanas, vēl joprojām spējas uzrakstīt sms ar kreiso roku)  pianistu smadzeņu anatomijai jābūt atšķirīgai. 
Un tad nu uz ātro atradu šādu kopsavilkumu. Tur ir atsauces uz oriģinālrakstiem. Bet lūk galvenie punkti: 
Pianisti
It overcomes “handedness” – most people are either right-handed or left-handed and it shows on your brain. The brains of Piano players show a more symmetrical brain anatomy because piano playing strengthens the weaker hand. – Journal of Anatomy, 2006
Pianists that improvise a lot – like Jazz pianists – have better connections in their brains making them more efficient decision makers and also more capable of spontaneous creativity – The Guardian
Pianists brains require less energy to concentrate so they can focus on other aspects of their music playing – Neuroscience Letter, 1999
Ģitāristi
Like pianists, guitarists are able to shift their unconscious creative thinking mode more easily. This reconfirms that creativity can be trained and that it takes a lot of effort and hard work before it can appear effortless. – The Neuroscience of Improvisation
Guitarists brains are more in synch with each other, especially when they play together (Frontiers in Human Neuroscience, 2012) – I wonder if this can be translated to show that guitarists are also more intuitive in general?
Guitarists learn better by watching others play rather than from sheet music (Vanderbilt University) – I wonder how this affects their observation skills?
Bundzinieki
There appears to be a link between intelligence and rhythmic ability – The Telegraph
Playing the drums can increase pain tolerance – Evolutionary Pscyhology, 2012
Rhythmic music may also have therapeutic neurological benefits – Standford News

Tad nu visi, kam instrumenta spēle nav sveša, priekā! Esam izmainījuši savu smadzeņu uzbūvi un anatomiju uz palikšanu! 


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]barbala
2015-03-15 16:06 (saite)
dārgo autor, kā man patīk tavi ieraksti, paties. kaut kas īsts un nemuģīts un nav par savu psihoģenitālo stāvokli un tā raisītajiem pārpratumiem. priekā!

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]_zirgs
2015-03-15 16:21 (saite)
a bet iepriekšējā sevi atpazini un dueļos piedalīsies? ;)
šis ir no sadaļas zirgs ziņo, kas gaidāms, kad zirgs sagaidāms in town
(jeb tur neko nevar saprast (kas ir ļoti ticami) un zirgam tomēr jāliek norādošas tag zīmes :D )

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]barbala
2015-03-15 16:25 (saite)
es būšu atpakaļ pēc pāra stundām, tad paduelēšos. tagadiņ drusku vēl viens svētdienas uzdevums veicams.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]_zirgs
2015-03-15 16:28 (saite)
ā, nē, in person ;)
atrakcijas vārda dienā

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?