tominja_opiitis ([info]tominja_opiitis) rakstīja,
@ 2011-12-28 13:28:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Gadam noslēdzoties ...
Nākamo desmit gadu laikā uz pasaules kartes izzudīs daudzas valstis, bet uz to bāzes uzrādīsies viena jauna, kuras nosaukumu grūti šobrīd prognozēt, bet tas būs arābu valstu halifāts zem Saūdu karaļnama egīdas. Tā būs finanšu krīzes novārdzināto ASV samaksa Saūdiem par to, ka šie pirmie plēsīsies ar Irānu, savukārt ASV varēs piedalīties kā mazais brālis (cik netipiski priekš pasaules līdervalsts), kā arī nodrošināt Saūdu militāro vajadzības, apgādājot ar munīciju, vadības un izlūkošanas tehnoloģijām, kā arī atkonservētu militāro tehniku.



Kāpēc ASV šādi ir izvietojusi šaha figūras Lielajai spēlei? Īsumā - Arābijas reģions ir galvenais naftas piegādnieks pasaulei (ASV savas naftas atradnes konservē, Venecuēla apgādā abas Amerikas, bet Krievijai trubas patiesībā funkcionē vien Eiropas virzienā). Tā kā šobrīd Ķīna attīstās ar tādiem tempiem, ka patērē katru piekto pasaulē iegūto naftas barelu, uz 2025. gadu pēc dažādām aplēsēm tiecoties būt par pasaules ekonomiku Nr. 1, savukārt no valsts rezervēm dolārs ir izskausts kā tāds un norēķinos tiek izmantotas visas citas valūtas, tikai ne dolārs, ASV nākotnes perspektīvas zaudē pēdējās rožainās ziedlapiņas un atstāj vien grēmīgus ērkšķus.

Ja ASV ar Saūdu karaļnama palīdzību iegūst varu pār Tuvo un vidējo austrumu naftu, tad līdz ar to viņu rokās nonāk arī ietekmes sviras, lai būtiski koriģētu Ķīnas izaugsmes tempus, politiskos lēmumus un visu Padebešu karaļvalsts nākotnes kursu. Pie viena arī izmetot no Tuvajiem austrumiem Krieviju (tradicionālu pret Izraēlu naidīgu arābvalstu partneri) uz nenosakāmi ilgu laiku. Jāatzīmē, ka Ķīna šobrīd nav spējīga mest izaicinājumu ASV, jo militāro tehnoloģiju tā par divām trīs paaudzēm atpaliek no ASV, un to labot varēs (ja varēs!) tikai pēc gadiem 15-20.

Šo šaha spēli gan apdraud vēl pāris spēlētāji, kuru rīcība šobrīd ir grūti prognozējama - Indija ar savu miljardu iedzīvotāju un arvien lielāku ietekmi pasaules ekonomikā, kā arī Brazīlija. Ja Brazīlija no šī Rietumu pasaulei svarīgā notikuma teātra distancējas (izņemot solidaritātes izrādīšanu Argentīnai, liedzot Lielbritānijai piederošo Folklendu salu (Argentīnas un Liebritānijas strīdus ābola) kuģiem noenkuroties Dienvidamerikas austrumkrasta ostās), tad Indijas faktors noteikti spēs ietekmēt notikumu gaitu, īpaši ņemot vērā, ka Indijai ar Ķīnu nav labas kaimiņattiecības, savukārt naidīgā Pakistāna ir visai labos draugos ar Ķīnu.



Laiks rādīs, kā bumba tikšķēs uz priekšu un kas un kā ienesīs korekcijas lejupskaitē.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]ritvars
2011-12-28 14:02 (saite)
No kā tulkots?

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]tominja_opiitis
2011-12-28 14:03 (saite)
Nav tulkots, dažādos avotos lasīts, smadzeņots un kopā salikts.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]basta
2011-12-28 14:06 (saite)
armija nu jau ir lībijā + hmmm, domā, ka tiešām marokā nekā nav?

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]tominja_opiitis
2011-12-28 14:20 (saite)
vispār mūsdienās par armijas klātesamību var arī uzskatīt to, ka aerokosmiskais grupējums (pavadoņi un raķešmērķēšanas sistēmas) caurķīķerē tavu valsti. Maroka ir viens bandinieka gājiens uz lauciņu, kur, būsim godīgi, nevis nesit. Varam jau protams par to papļāpāt, tikai jēga kāda ...

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]indulgence
2011-12-28 16:12 (saite)
Nuss, šai shēmā iztrūkst reliģisko atšķirību moments, tb Saūdu Arābija ir vahabīti, kurus gan īstenticīgie šiīti, gan sunnīti uzskata par herētiķiem, tb principiāli neatzīs to dominanti, lai cik šiem būtu tanki un ļotenes. Pie tam pašā Rijādā smuka iekšēja opozīcija (atcerēsimies, ka gan bin Ladens, gan liels skaits 09.11. kamikadžu tur dzimuši un organizējušies bruņotā cīņā), un Saūdi turas pie varas tikai kā šobrīd skarbākā diktatūra arābu pasaulē. Tb pa manam nekas vairāk kā "nenogremdējams avipobāzes kuģis" šie nebūs nekad.

Drīzāk tiks turpināta līdzšinējā skaldi un valdi politika: tikko kāda islama valsts kļūs pārāk pašpietiekama un spēcīga, sāks pretendēt uz reģionālas lielvaras lomu, to militāri sagraus un atstās atkoppties - aber atkopšanās iespējama, tikai pārdodot resursus.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]tominja_opiitis
2011-12-28 16:21 (saite)
Reliģiskā atšķirības lai paliek vietējo warlordu un garīgo līderu ziņā - ASV interesē tikai melnais zelts, un lai netiek būtiski traucēts tā ieguvei ... vai arī, lai viss reģions iegrimst līdz galam haosā - ASV var dzīvot uz savas naftas, vai vajadzības gadījumā atņemt to Čavesam (kas izmaksātu ievērojami lētāk).

Skaidrs, ka Irāna maksās par infrastruktūras atjaunošanu ar savu naftu, par ko saņems dolārus, par kuriem iegādādies no ASV pakalpojumus... proti, nauda tā arī fiziski nepametīs ASV ...

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]res
2011-12-29 21:12 (saite)
valsts rezervēs dolāra Ķīnai varbūt arī nav, bet tā juaņas kursu notur zemu regulāri pērkot lielus apjomus $, tādējādi palīdzot dolāram turēties daudz stabilāk pret citām valūtām un piešpricējot tai drukātajai monopola naudai zināmu credibility. ja Ķīnas ekonomika sāks bremzēt, ASV tas būs ļoti neizdevīgi. diez vai šīs valstis aizrausies ar savstarpēju izaicinājumu mētāšanu, kamēr vien šāda situācija saglabāsies.

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?