Atkal par mikrouzņēmumu

« previous entry | next entry »
Maijs. 27., 2011 | 11:37 am
posted by: kangaroo in pajautaa

Kāda/-s zina kādi ir ierobežojumi uz mikrouzņēmumu skaitu, kurā var viens cilvēks strādāt?

Ķipa, ja es jau esmu vienā uzņēmumā pilnu nodokļu nodarbināts, tad es varu būt vēl arī mikrouzņēmumā uz pusslodzi? A uz pilnu slodzi? A divos mikrouzņēmumos uz pusslodzi?

Vai vēl variants- viens mikrouzņēmums ir mans, kurā esmu uz pilnu slodzi, bet ir vēl cits mikrouzņēmums, kurā es kā darbinieks esmu uz pusslodzi?

Mikrouzņēmuma likumā nekādu ierobežojumu šajā ziņā nav, bet varbūt kaut kādos VID metodiskajos norādījumos ir pateikts, ka ni un ni. Un tad... tad man vajadzēs domāt kādu viltīgo shēmu ;-)
Un, lūdzu, neieteikt zvanīt uz VID- bezjēdzīgs variants. Viņi ir nesazvanāmi.

# | jā, ir doma! | Add to Memories


Comments {11}

Skabičevskis

from: [info]begemots
date: Maijs. 27., 2011 - 11:46 am
#

erm, manuprāt galvenais kritērijs bija ienākumi.

es tikos pirms kāda mēneša ar vienu uzņēmumu spečuku, kas kāreiz šīs visas lietas skaidroja.

cik sapratu, tu vari būt m/u darbinieks un vienlaicīgi darbinieks kādā normālā uzņēmumā. tikai tai gadījumā galvenajā darbavietā tu zaudē visas potenciālās atlaides (nu tur, par bērniem, u.c.). nepiefiksēju gadījumu ar to, ja strādā vairākos m/u, bet pēc manas saprašanas iznāca, ka ja tu to dari, to kopā viņos visos nedrīksti saņemt vairāk kā 500Ls mēnesī, citādi ieslēdzas "normālie" nodokļi par summu virs tā.

Atbildēt


Strēlniece

from: [info]str
date: Maijs. 27., 2011 - 11:48 am
#

tu runā par mikronodokļa maksātāju?

Atbildēt | Diskusija


Strēlniece

from: [info]str
date: Maijs. 27., 2011 - 11:49 am
#

11. Vai fiziska persona var būt algots darbinieks vairākos mikrouzņēmumos?

Jā, fiziskā persona var būt darbinieks vairākos mikrouzņēmumos. Tā kā jebkura fiziskā persona var strādāt vairākos uzņēmumos un rezidentam var būt tikai viena algas nodokļa grāmatiņa, tad mikrouzņēmuma darbinieks, kurš vienā mikrouzņēmumā ir iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu, otru mikrouzņēmumu informē par to, ka algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta citā mikrouzņēmumā.

Gadījumā, ja mikrouzņēmuma darbinieks pārtrauc darba attiecības ar mikrouzņēmumu, kurā iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, vai šis mikrouzņēmums zaudē MUN maksātāja statusu, darbiniekam ir pienākums algas nodokļa grāmatiņu iesniegt otrā mikrouzņēmumā.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


Strēlniece

from: [info]str
date: Maijs. 27., 2011 - 11:49 am
#

12. Vai darbinieks var iesniegt gada ienākumu deklarāciju un vai ienākumiem, kas nav gūti mikrouzņēmumā un no kuriem attiecīgi ir ieturēts algas nodoklis, varēs piemērot attaisnotos izdevumus (piemēram, par izglītības iegūšanu)?

Jā, ja mikrouzņēmuma darbinieks ir strādājis ne tikai mikrouzņēmumā un maksājis IIN. Gada ienākumu deklarācijā netiek uzrādīti ienākumi no mikrouzņēmuma. Ja mikrouzņēmuma darbinieks taksācijas gadā ir guvis arī ar IIN apliekamu ienākumu un no šī ienākuma ir ieturēts un iemaksāts budžetā IIN, tad minētā persona, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju, var atskaitīt no gada apliekamo ienākumu apjoma izdevumus par maksātāja un viņa ģimenes locekļu kvalifikācijas paaugstināšanu, specialitātes iegūšanu, izglītības iegūšanu, par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu un veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem apdrošināšanas sabiedrībām, atbilstoši noteiktajām normām.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


Strēlniece

from: [info]str
date: Maijs. 27., 2011 - 11:50 am
#

Kas ir darbinieka ienākums mikrouzņēmuma īpašniekam – individuālajam komersantam, saimnieciskās darbības veicējam, zemnieka vai zvejnieka saimniecībai?

Mikrouzņēmuma īpašnieka ienākums ir ienākums no mikrouzņēmuma naudas, naturālo un materiālo vērtību kopums, ko persona – mikrouzņēmuma īpašnieks gūst (izņem) no mikrouzņēmuma saimnieciskās darbības peļņas vai nošķirtajiem līdzekļiem taksācijas perioda laikā. Izņēmums ir kapitālsabiedrību kapitāla daļu īpašnieka saņemtās dividendes.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


Strēlniece

from: [info]str
date: Maijs. 27., 2011 - 11:53 am
#

Saskaņā ar Mikrouzņēmumu nodokļa likumu sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), kas ir mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājs, dalībniekam obligāti ir jābūt arī valdes loceklim un darbiniekam. Vai papildus SIA dalībniekam, kas ir valdes loceklis, var būt arī valdes loceklis, kas nav SIA dalībnieks?



Atbild zvērinātu advokātu biroja Glimstedt un partneri zvērināts advokāts Raivis Leimanis:
Mikrouzņēmumu nodokļa likums tieši paredz, ka SIA dalībniekiem ir vienlaikus jābūt arī SIA valdē, taču likums tieši neparedz, ka visiem SIA valdes locekļiem ir jābūt tās dalībniekiem – tātad tas nav obligāti. Respektīvi, tiek pieļauta valdes locekļu piesaiste no ārienes. Tas arī šķiet loģiski un saprotami, jo nav racionāla pamatojuma liegt MUN maksātājam vai tā dalībniekiem biznesa attīstīšanai piesaistīt profesionālu vadītāju no malas.

Tomēr vēlos vērst uzmanību kādai niansei. Ja MUN maksātājs ir SIA ar pamatkapitālu, kas mazāks par 2 000 Ls (t.i., viena lata SIA, tai ir samazinātas reģistrēšanas izmaksas), visiem SIA dalībniekiem vienlaikus jābūt valdē un visiem valdes locekļiem jābūt dalībniekiem, kā tas tieši izriet no Komerclikuma 185.1 panta. Tātad šādā gadījumā līdz brīdim, kad SIA reģistrētais pamatkapitāls sasniedz 2 000 Ls, nav iespējams nodarbināt valdes locekli no malas, t.i., tādu, kas nav SIA dalībnieks.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


markizs

from: [info]markizs
date: Maijs. 27., 2011 - 12:15 pm
#

nu papildus valdes locekļi jau nav gluži svarīgi šajā jautājumā.
imho drīkst būt darbinieks arī citos mikrouzņēmumos, pat ja pašam ir savs.

nebūtu forši ja kādā likumā būtu noteikti ierobežojumi pret to, un galvenais lai nebūtu aizliegumu strādāt arī normālā 'makro' kantorī - es savu mikro uztaisīju haltūrām, kas paralēli pamatdarbam.

Atbildēt | Iepriekšējais


from: [info]kangaroo
date: Maijs. 27., 2011 - 12:39 pm
#

Sapratu, no kurienes Tev tas ;-)
Tur tikai reģistrētiem lietotājiem pieejams pilns teksts...

Tobiš sanāk, ka atbilde uz visiem maniem jautājumiem ir- jā. Izņemot pirmo.

Jeb vienkārši izsakoties- uz MUN maksājošos uzņēmumos nodarbinātajiem darbiniekiem attiecas tie paši nosacījumi, kas parastos uzņēmumos (izņemot sadaļu par nodokļiem). T.i. strādā kaut desmit, ja vien tiec galā, bet grāmatiņa ir iesniegta vienā no tiem. Pareizi?

Vienīgi jautājums ir prioritizēšanu. T.i. ja viens no tiem mikrouzņēmumiem ir mans, kur esmu valdes loceklis, tad [MUN maksājošā uzņēmuma darbinieka] nodokļu grāmatiņa vienalga var būt jebkurā no tām darbavietām vai tomēr jābūt tajā, kas pieder man pašam?

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


Strēlniece

from: [info]str
date: Maijs. 27., 2011 - 01:49 pm
#

man liekas ka kurā ir grāmatiņa - tad jau vairs nav būtiski. neesmu manījusi , ka būtu noteikts- tikai šitajā.

Atbildēt | Iepriekšējais


gandrīz offtopic

from: [info]anima_de_nera
date: Aug. 18., 2017 - 10:41 am
#

hello!
varbūt vari paskaidrot un palīdzēt - vai uzņēmums MUN maksātājs var pieņemt darbinieku vēl uz citiem noteikumiem? nu uz minimālo algu bet ar standarta nodokļu apmaksu?
piedod, ja izsakos neskaidri!
un paldies jau iepriekš!

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


Strēlniece

Re: gandrīz offtopic

from: [info]str
date: Aug. 18., 2017 - 03:05 pm
#

Alga var būt dažāda, arī mazāka. Tas neparedz citu nodokļu maksāšanu. Ja vien nav vairāk par 5 darbiniekiem un tml.

Atbildēt | Iepriekšējais