Modern Cyborgs


Kas īsti kiborgu padara par kiborgu?


Standarta vārdnīca skaidro:

cyborg - A human who has certain physiological processes aided or controlled by mechanical or electronic devices.

The American Heritage® Dictionary of the English Language, Fourth Edition copyright ©2000 by Houghton Mifflin Company. Updated in 2009. Published by Houghton Mifflin Company. All rights reserved.


Ko īsti šai gadījumā nozīmē palīdzēt vai kontrolēt? Ir, protams, uzskatāmi gadījumi, piemēram, rokas vai acs protēze, mākslīgā sirds, utt. Vai ar to pietiek, vai varbūt vēl ir par maz? Kāda autore (diemžēl piemirsu) runā par medicīniskajiem kiborgiem - cilvēkiem, kas pieslēgti medicīniskajām dzīvības uzturēšanas sistēmām.

Kas ir svarīgāk? Psihe vai ķermenis? Mind or body? Psihes augmentācijas (atšķirībā no ķermeņa), tiek veiktas ar ķīmijas palīdzību (tiešā ietekme uz smadzenēm) un aģentam ārējā veidā (caur kultūru uz domāšanu; netieši uz smadzenēm).


Tikko iznācis Stenfordas universitātes pētījums, kur Tanya Luhrmann pēc studentu intervēšanas nāk klajā ar atziņu: People spoke about their phone as if it were part of their body, and even more a part of their mind, with a weird entanglement of Big Brother anxieties over security — "If someone stole my phone, they could just get in everywhere and retrace my steps everywhere" — and an emotional sense that their phone was who they were.

(Pilns raksts: What students can teach us about iPhones)

Vai kāda nozīme ir faktam, ka mobilais tālrunis nav iemontēts galvā, bet "brīvprātīgi" staipāms līdz?


Nudien, mediju teorētiķis Maršals Makluāns (Marshall McLuhan) jau 1964. gadā nāca klajā ar tēzi "Medium is the message" darbā Understanding Media: The Extensions of Man, kur viena no izteiktajām pamatdomām ir, ka katra tehnoloģija ir saprotama kā tās ietekme uz realitāti. Medijs šeit ir jebkas, sākot no rakstības, uguns, rata un beidzot ar kosmosa kuģiem, datoriem, whatever. Jebkas, caur ko cilvēks spēj paplašināt sava ķermeņa dabiskās iespējas.


Is it mind or is it body? Kur īsti sākas kiborgs?

Comments

Manuprāt, viena no galvenajām (vai vismaz uzskatāmākajām) kiborga pazīmēm ir tajā, ko parasti apzīmē ar grezno jēdzienu "organisma/mašīnas simbioze" - proti, apstāklī, ka par daļu no organisma padarītā tehnoloģija nekalpo kā vienkārši internalizēti aksesuāri, bet gan būtiski papildina un līdzdarbojas paša organisma instrumentārijam (vienalga, vai tās ir papildus maņas/esošo maņu uzlabojumi, papildus atmiņa, ar plaušām savienota rebreathing sistēma, nanoimunitāte vai papildus smadzeņu funkcijas - būtiski ir, lai šie elementi papildina un/vai paplašina indivīda bioloģisko kondīciju, nevis tikai viņa rokassomiņas tehnoloģisko saturu).
Respektīvi, pieturoties pie šāda domu gājiena, arī indivīds, kura ikdienas eksistences neizņemama sastāvdaļa ir mobilais tālrunis (kas gan paplašina, gan papildina viņa bioloģiskās iespējas), jūtami pietuvojas "kind-of kiborga" kondīcijai.

July 2013

Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

tag list