- 2024.08.22, 10:49
- Kapitālismā ir divi drausmīgi postulāti, no kuriem ļoti daudzas mūsdienu bēdas aug.
1) Uzņēmumam ir nepārtraukti jāaug. Ja tu neaudz, tu mirsti.
Sekojoši, uzņēmumu vadība lien no ādas ārā lai izdomātu visādus dīvainus gājienus lai tikai palielinātu savu tirgus daļu, bieži vien sadiršot savu pamatkompetenci, un padarot pircējus nelaimīgus.
2) Uzņēmuma peļņas procentam ir nepārtraukti jāaug.
Uzņēmumi meklē visus veidus kā izmantot lētākas izejvielas, ieviest lētākus (un mazāk kvalitatīvus) ražošanas procesus, veidus kā pārdot mazkvalitatīvu produktu par lielāku naudu.
Tā vietā lai mierīgi tirgotu labu produktu, savā tirgus nišā, bez stresa un ar apmierinātiem pircējiem, uzņēmumi plēšas vai pušu lai iesmērētu tev nekvalitatīvu sūdu. Tas ir kapitālisms.
Kopā to sauc par enshittification. - 30 rakstair doma
- 22.8.24 11:16 #
-
Nu bet mazāk kvalitatīva prece => viņu mazāk pērk => mazāka peļņa. Sevišķi tagad kad visa pasaule var redzēt katra pircēja atsauksmes.
- Atbildēt
- 22.8.24 11:26 #
-
tā nu ir, uzņēmums domā ka nu tik būs, bet rezultāts ir pretējs. bet vienalga iekrīt
- Atbildēt
- 22.8.24 11:32 #
-
Nu bet tad sanāk ka brīvas konkurences apstākļos tos kas ir dumjāki un iekrīt izkonkurē tie kas ir mazāk dumji un neiekrīt?
- Atbildēt
- 22.8.24 15:51 #
-
tāds bija solījums, bet laiks rāda ka tas vienkārši nenotiek, vai arī laika sprīdis līdz negodprātīgie komersanti izkrīt no aprites ir pārāk ilgs (nepieņemami ilgs).
- Atbildēt
- 22.8.24 11:16 #
-
Tas nav kapitālisms, tā ir augsta laika preference (kas, jā, ir viens no galvenajiem kvalitātes krituma un entropijas pieauguma cēloņiem gan produktos, gan visās citās cilvēku aktivitātēs)
- Atbildēt
- 22.8.24 11:27 #
-
kāpēc tad pēkšņi "nav" kapitālisms? tāpēc ka atradi specifiskāku iemeslu kāpēc kapitālisma ietvarā var skaidrot spēlētāju uzvedību?
- Atbildēt
- 22.8.24 11:57 #
-
Nu jā, atšķirībā, teiksim, no komunisma celšanas centieniem, kur laika preferences stimulēšana ir daļa no oficiālās partijas līnijas.
Kapitālisms kā tāds ir meklēšanas algoritms cilvēku mijiedarbību konfigurāciju telpā, bet, kā jebkurš cits algoritms, tas nav imūns pret GIGO — stulba cilvēku uzvedība producēs stulbus rezultātus gan pie tā, gan pie jebkura cita freimvorka (bet tik un tā mazāk pie tādiem, kur šis stulbums netiek no augšas uz leju pastiprināts un forsēts, kā tas ir plānveida ekonomikās un sabiedrības iekārtās). - Atbildēt
- 22.8.24 11:29 #
-
wiki rakstā piemin Austrian school of economics, bet tie jau vispār ir ultrakapitālisti.
- Atbildēt
- 22.8.24 11:30 #
-
Well, jā, tā ir mana izejas pozīcija (kas, protams, mani padara biasētu, bet kurš no mums tāds nav vienā vai citā virzienā).
- Atbildēt
- 22.8.24 11:43 #
-
(also, laika preference ir ekstensīvi nodemonstrēts fenomens, tas nav Hajeka mazais personīgais žargons)
- Atbildēt
- 22.8.24 16:41 #
-
Retā lieta, kam piekrītu no tevis.
Bet tad kāpēc tu visos citos aspektos pakļaujies korporatīvo valstu diktētajai nāves ideoloģijai? No vienas puses tev šie konglomerāti nepatīk, no otras - tu danco pēc viņu stabules kā apmāts. - Atbildēt
- 22.8.24 16:46 #
-
Papildus lieta - mūsdienu kapitālisms ir monopolisms. Teju visu pārtika ražošanu tādā valstī kā ASV owno viena vai divas korporācijas. Cocacola un Pepsi ir viens un tas pats īpašnieks. Tas pats ar daudziem citiem, krietni noderīgākiem produktiem. ASV un to vasaļi, Eiropa, neko nedara pret to. Tieši pretēji, tie ir uzpirkti, lai veicinātu absolūtu monopolizāciju un uzmet pilnīgu mīksto par produktu kvalitāti un drošību. PSRS bija labāka, jo vismaz bija gos-standarts, kuru visām ražotnēm bija jāievēro. To sūdu, ko tagad liek veikalos, neviena sevi cienoša civilizācija nepieļautu.
- Atbildēt
- muahaha
- 22.8.24 21:12 #
-
Var redzēt, ka no savienības esi redzējis tikai "īpaši garšīgo, pēc gostiem ražoto" saldējumu. Teikšu godīgi, tādu vai vēl sliktāku sūdu, kāds bija savienības veikalos, ir gatavi pirkt tikai krievijas, baltkrievijas, un ziemeļkoirejas iedzīvotāji, un ķīnieši vēl ne tik senā pagātnē.
Nenoliedzu, bērnībā saldējums ar palmu eļļu un amonjaku garšo īpaši labi, ne jau velti gudrons bija ļaunuma impērijas bērnu gardums no1.
Nosauc man LPSR uzņēmumu, un tā ražoto "kvalitatīvo" produktu, un es tev pastāstīšu realitāti.
Laima, Vef, RVR, RRR, RPK, RAF - visi ražoja sūdus (ar maziem izņēmumiem).
Vai zini, kādēl cilvēķi izvairījās pirkt mēneša beigās ražotās preces? Pateikt priekšā, vai varbūt vecāki ir pastāstījuši, kas ir, ko ēd, un ko nozīmē viņa augstība "PLĀNS" ļaunuma impērijā?
btw, Eirpras savienība ir krietni piestrādājusi pie kvalitātes prasībām, salīdzinot ar visu pārējo pasauli... - Atbildēt
- Re: muahaha
- 22.8.24 21:26 #
-
Nu VEF ražoja P-439 un P-479 stoikas - stāvēja daudzās zemūdenēs, 941. projektā piemēram (ar alfas mikrenēm: 116. sērijas moduļiem, uz viņiem arī izstrādājums GNOM no sistēmas KUPOL-76), alfa vēl visādas dažādas interesantas specpielietojuma mikrenes un sborkas ražoja, piemēram maskiratora moduli priekš R-392 rācijām, komutators visu ko jautru ražoja un komplektēja, RRR mazāk, izstrādājums ``SEŽA`` laikam bija viņu, nu un tā tālāk, v;el bija visādas mazākas rūpnīcas kuras ražoja pareizās lietas
- Atbildēt
- Re: muahaha
- 22.8.24 21:56 #
-
Nejaucam armijas nomenklatūru ar civilo, to veikalos netirgoja, pat detaļām kodi atšķīrās burti vs cipari.
VEF eksperimentālais cehs, eksporta līnija un militārais iecirknis ražoja kvalitatīvas lietas, bet viss pārējais "širpotrebs" bija sūds.
Tieši tāds pats stāsts ar RRR, Alfu, Komutatoru uc duālajiem mil/plašpatēriņa uzņēmumiem. - Atbildēt
- Re: muahaha
- 22.8.24 22:06 #
-
Nu tā ir taisnība. Gan par marķējumu gan par kvalitāti.
Sanāca smieklīgi - ja uz tranzistora bija Valsts Kvalitātes zīme ( tas piecstūris ar SSSR), tātad sūds, ja zvaigznīte vai rombs un burta vietā cipars, tad manta :D
Bet nu jā piemēram ja salīdzina rietumnieku (ASV, vācu ut) tā laika mil un med tehniku, tad kvalitāte un izpildījums salīdzināmi, sovokā jēdzīgi taisīta bija praktiski tikai mil. Kas nav forši. - Atbildēt
- Re: muahaha
- 22.8.24 21:28 #
-
No mazliet plašāka pielietojuma precēm piemēram PSRS laiku batonam par 22 kap. vai Kuncevas bulciņām tagad grūti atrast analogu, vajag cītīgi meklēt.
- Atbildēt
- Re: muahaha
- 22.8.24 22:01 #
-
mosh piesauc Sarkanā kvadrāta produkciju? Vai piena kombināta zilo pienu trīsstūra pakās? Vai "kvalitatīvos"padomju prezervatīvus (proverenno eļektroņikoi)?
protams. žēl, ka maize vairs nav 22kap, un īre 6rbl, un alga 120rbl - Atbildēt
- Re: muahaha
- 22.8.24 22:09 #
-
Nē, es piekrītu ka tie ir izņēmumi, bet dažas pārtikas preces sovokā bija labākas, runa nav par cenu bet par kvalitāti, batons bija vai nu ļoti garšīgs, labāks par tagadējo vai arī praktiski neēdams ja maiznīca bija inficēta ar specifisku mikroorganismu, raugam līdzīgs draņķis kurš laikam spēj pārdzīvot cepšanu un pārvērš maizi ne sevišķi labi smarozojošā masā.
- Atbildēt
- Re: muahaha
- 22.8.24 22:12 #
-
/Vai "kvalitatīvos"padomju prezervatīvus (proverenno eļektroņikoi)?/
tā laika joks
Proverenno elektronikom
domāta šī tajā laikā populārā filma
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B 5%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%AD%D0%BB%D0%B5%D 0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D 0%B0 - Atbildēt
- Re: muahaha
- 22.8.24 22:59 #
-
Nez no kā tāda uber nikna reakcija. Nav jau tā, ka es fanoju par sovoku, bet ir lietas salīdzinājumā. Mum tikko burtiski uzspieda išpricēt indi un to darīja US/EU un starptautiskie (((orgi))). Kaut kādi random lētie produkti ir burtiski ražoti no plastikāta atkritumiem. Okej, sovoks nebija daudz labāks, jo tur bija nolaidība un korupcija tieši tāpat kā mūsdienu Rietumos. Bet vismaz uz papīra, skaitījās, ka jāražo tas un tas pēc tādas un tādas receptes. Nkekas tāds nav prasība mūsdienu industrijās. Kolas, kas tiek ražotas šeit, ir burtiski indes un netiek aizliegtas, neraugoties uz to, ka jau sen pierādīts, kja tās ir indes. Ar medikamentiem tāpat.
Nefanoju par senajiem laikiem, bet mūsdiens is hujovākas. - Atbildēt
- 22.8.24 19:55 #
-
Tas man liekas, ir sūdīgu investoru un sačakarētu tirgu kapitālisms. Ekonomiku mācījos pagājušajā gadsimtā, un nesekoju terminu izmaiņu trendiem.
Bet ir taču daudzi nopietni privāti uzņēmumi, kur tas gadu desmitiem nenotiek, ne? Ne visos tirgos to var arī atļauties? Un lielākā daļa reālo tirgu nav brīvi.
Bet problēmas šīs ir reālas. It īpaši startapu kultūrā, kas man liekas ir ilūziju kapitālisms. Nav svarīgi, ko uzņēmums dara. Produkts ir sapnis, ko tirgo investoriem. - Atbildēt
- 23.8.24 11:46 #
-
agrāk, šķiet varēja sastapt biežāk tādus privātos, tagad tie ir gandrīz vai tādi kā izņēmumi.
joks tāds, ka tikko tāda godprātīga kompānija paslīd, klāt ir VC vai PE (Private Equity) fonds, kas saka - ņemiet mūsu naudu, pārdodieties. un tad jau sākas PE ēra, kad vajaga augt ātri, un peļņas procents pāri visam.
tie mega fondi ir tas kapitāls, kas kapitālismā ir pāri visam un valda pār visu. - Atbildēt
- ;)
- 22.8.24 20:59 #
-
paldies valdībām, kas atļāva biržās tirgot tukšu gaisu, un ieviesa 80% nodokļu slogu tautai.
- Atbildēt
- 3.9.24 18:21 #
-
Diez vai te vajag vispārināt uz visu kapitālismu. Šitie ir spéka tikai tiem, kuri ir investoru pavadā vai kuru akcijas kotéjas publiski. Un arī tad ne vienmēr. BIC Cristal pildspalvu dizains nav mainijies kopš 1955. gada, tāpat nemainās arī Heinz kečups. Abu akcijas kotējas biržā.
- Atbildēt