- 2024.08.22, 10:49
- Kapitālismā ir divi drausmīgi postulāti, no kuriem ļoti daudzas mūsdienu bēdas aug.
1) Uzņēmumam ir nepārtraukti jāaug. Ja tu neaudz, tu mirsti.
Sekojoši, uzņēmumu vadība lien no ādas ārā lai izdomātu visādus dīvainus gājienus lai tikai palielinātu savu tirgus daļu, bieži vien sadiršot savu pamatkompetenci, un padarot pircējus nelaimīgus.
2) Uzņēmuma peļņas procentam ir nepārtraukti jāaug.
Uzņēmumi meklē visus veidus kā izmantot lētākas izejvielas, ieviest lētākus (un mazāk kvalitatīvus) ražošanas procesus, veidus kā pārdot mazkvalitatīvu produktu par lielāku naudu.
Tā vietā lai mierīgi tirgotu labu produktu, savā tirgus nišā, bez stresa un ar apmierinātiem pircējiem, uzņēmumi plēšas vai pušu lai iesmērētu tev nekvalitatīvu sūdu. Tas ir kapitālisms.
Kopā to sauc par enshittification. - 30 rakstair doma
- 22.8.24 19:55 #
-
Tas man liekas, ir sūdīgu investoru un sačakarētu tirgu kapitālisms. Ekonomiku mācījos pagājušajā gadsimtā, un nesekoju terminu izmaiņu trendiem.
Bet ir taču daudzi nopietni privāti uzņēmumi, kur tas gadu desmitiem nenotiek, ne? Ne visos tirgos to var arī atļauties? Un lielākā daļa reālo tirgu nav brīvi.
Bet problēmas šīs ir reālas. It īpaši startapu kultūrā, kas man liekas ir ilūziju kapitālisms. Nav svarīgi, ko uzņēmums dara. Produkts ir sapnis, ko tirgo investoriem. - Atbildēt
- 23.8.24 11:46 #
-
agrāk, šķiet varēja sastapt biežāk tādus privātos, tagad tie ir gandrīz vai tādi kā izņēmumi.
joks tāds, ka tikko tāda godprātīga kompānija paslīd, klāt ir VC vai PE (Private Equity) fonds, kas saka - ņemiet mūsu naudu, pārdodieties. un tad jau sākas PE ēra, kad vajaga augt ātri, un peļņas procents pāri visam.
tie mega fondi ir tas kapitāls, kas kapitālismā ir pāri visam un valda pār visu. - Atbildēt