- 2024.08.22, 10:49
- Kapitālismā ir divi drausmīgi postulāti, no kuriem ļoti daudzas mūsdienu bēdas aug.
1) Uzņēmumam ir nepārtraukti jāaug. Ja tu neaudz, tu mirsti.
Sekojoši, uzņēmumu vadība lien no ādas ārā lai izdomātu visādus dīvainus gājienus lai tikai palielinātu savu tirgus daļu, bieži vien sadiršot savu pamatkompetenci, un padarot pircējus nelaimīgus.
2) Uzņēmuma peļņas procentam ir nepārtraukti jāaug.
Uzņēmumi meklē visus veidus kā izmantot lētākas izejvielas, ieviest lētākus (un mazāk kvalitatīvus) ražošanas procesus, veidus kā pārdot mazkvalitatīvu produktu par lielāku naudu.
Tā vietā lai mierīgi tirgotu labu produktu, savā tirgus nišā, bez stresa un ar apmierinātiem pircējiem, uzņēmumi plēšas vai pušu lai iesmērētu tev nekvalitatīvu sūdu. Tas ir kapitālisms.
Kopā to sauc par enshittification. - 30 rakstair doma
- 22.8.24 11:16 #
-
Tas nav kapitālisms, tā ir augsta laika preference (kas, jā, ir viens no galvenajiem kvalitātes krituma un entropijas pieauguma cēloņiem gan produktos, gan visās citās cilvēku aktivitātēs)
- Atbildēt
- 22.8.24 11:27 #
-
kāpēc tad pēkšņi "nav" kapitālisms? tāpēc ka atradi specifiskāku iemeslu kāpēc kapitālisma ietvarā var skaidrot spēlētāju uzvedību?
- Atbildēt
- 22.8.24 11:57 #
-
Nu jā, atšķirībā, teiksim, no komunisma celšanas centieniem, kur laika preferences stimulēšana ir daļa no oficiālās partijas līnijas.
Kapitālisms kā tāds ir meklēšanas algoritms cilvēku mijiedarbību konfigurāciju telpā, bet, kā jebkurš cits algoritms, tas nav imūns pret GIGO — stulba cilvēku uzvedība producēs stulbus rezultātus gan pie tā, gan pie jebkura cita freimvorka (bet tik un tā mazāk pie tādiem, kur šis stulbums netiek no augšas uz leju pastiprināts un forsēts, kā tas ir plānveida ekonomikās un sabiedrības iekārtās). - Atbildēt
- 22.8.24 11:29 #
-
wiki rakstā piemin Austrian school of economics, bet tie jau vispār ir ultrakapitālisti.
- Atbildēt