- 2009.04.01, 11:58
- Kāpēc ir nelaime valstī?
Naivā atbilde - tāpēc ka mūsu valsti pārvalda birokrātija.
Dziļāks skatījums: tas, ka birokrātija valda, pats par sevi nav slikti: jājautā, kāds ir birokrātijas darbības vektors - vai uz iedzīvotāju apspiešanu un aplaupīšanu, vai uz valsts attīstību un izaugsmi vērsts?
Ar birokrātiju viss ir vienkārši: tu pieņem likumus, dod virzības vektoru, un aparāts kustēs uzdotajā virzienā! (Pats, protams, cenšoties virzienu mainīt uz sev izdevīgu, bet ir jābūt modram, jāuztur atgriezeniskā saite, jāuzrauga lai dotais virziens būtu tas, kas izdevīgs tautai!)
Bet kas atgadījās mūsu valstī? Pie varas dauņi. "Nasing spešal". Cik ilgi bija pie varas Tautas partija, gan ar savu ministru prezidentu valdībā, gan ar vairākumu Saeimā! Nevīžoja neko izdarīt, bet tagad atļaujas sūdzēties.
Saeima: par aunu baru padarīta balsošanas mašīna izpildvarai, stulbi un nevarīgi, Latvijas tautas vārdā tikai apstiprina visus greizos likumus ko liek priekšā, neaizdomājoties ne kā tie likumi tapuši, un kas būs pēc tam.
Kāpēc Saeimā ir savēlēti bezsmadzeņu pakļāvīgi impotenti? Tāpēc ka vēlēšanu likums tāds [bija] - vari balsot par uzticamiem, domājošiem cilvēkiem atspēries, bet partijas "lokomotīve"/"buldozers" vienalga pēc tam sabāzīs sev izdevīgus roklaižas par deputātiem.
Kāpēc Saeima nestrādā tautas labā? Jo īstenībā Parlamentam ir jābūt pretsvaram - ja izpildvara, tas ir, Ministru kabinets, ražo debīlus un kaitnieciskus likumus, Saeimas uzdevums ir apstādināt tos! Bet kas notiek - Saeima pati laiž cauri visādus apšaubāmus "Nacionālās drošības" likuma grozījumus, kad visai tautai nācās celties kājās un balsot "pret" - tādu Saeimu, kas tik viennozīmīgi darbojas pretī tautas interesēm, būtu vienkārši jāizsūta uz māla raktuvēm!
Kāpēc valdība, ministru kabinets ir virzīti uz apspiešanu un tautas iznīcināšanu? Nu, pirmkārt, tas jebkurai valdībai ir asinīs - tu apsēdies ministra krēslā, bet pārvaldītajā ministrijā viss notiek pats par sevi, pa vecam, un savā ierastajā gultnē. Ja nespēji reflektīvi padomāt "kurp ejam", ja nespēji padomāt, kā labā tu te strādā, pēkšņi izrādās ka tu strādā valsts iestādes, birokrātijas mašīnas labā: un nejauši sanāk ka valsts birokrātijas gaļas mašīna samals iedzīvotājus un apēdīs, jo tā ir ērtāk, bet ministrs tikai sēdēs un plātīs muti.
Visi kopā sagraus valsti, jo "tā sanāca".
Partijas: pēc termiņa pie varas, uz vēlēšanām, it kā atmostas no sapņa, un apjēdz ka viss ir vēl lielākā dirsā, nekā pirms viņiem! Un sāk masēt tieši tiem pašiem solījumiem, par tieši tām pašām problēmām. - 23 rakstair doma
- 1.4.09 12:34 #
-
dauņi jau ne tikai kabinetos - ja sāktu mest ar bruģakmeņiem nevis tagad, bet 90to vidū, un darītu to ik reizi, kad kabinetu dauņi maina vektoru uz sev izdevīgu - ticu, ka šodien būtu valsts, nevis klīniskā palāta.
- Atbildēt
- 1.4.09 12:50 #
-
tā gan. bet pirms sākt risināt, jāapjēdz pati problēma.
ir baigi skumji kad sāk dot risinājumus, un uzreiz var redzēt ka nav pārdomāts, un garām, un nekas nelabosies - jo nav izprasta problēma. - Atbildēt
- 1.4.09 12:55 #
-
Skumji ir tas, ka cilvēki ir tikai cilvēki, nevis pusdievi, kā minimums. Vēl skumjāk ir tad, kad saproti kas ir cilvēks parastais, viduvējais. Un cilvēks parastais ir visnotaļ paglups radījums. Mani ieskaitot.
- Atbildēt
- 1.4.09 18:00 #
-
ok, sokrāt, un tagad pasaki, kā šis secinājums atbalsta tavu ideju par diktatūras ieviešanu? jau jau humanoīds ir paglups radījums, tad kā var vienam tādam glupam ļaut neierobežoti vadīt valsti?
- Atbildēt
- 2.4.09 00:19 #
-
Cilvēk, cilvēk. Homo Sapiens. Labi. Īsumā. Ir virkne variantu. Par diktatoru var kļūt ļauns zaglis. Var kļūt labdabīgs ideālists - muļķis. Starp šiem un ārpus šiem kritērijiem ir ļoti daudz variantu.
Bet! Ir viens cilvēks, kurš nosaka virzienus, pieminētos vektorus. A tagad - ir daudzi cilvēki, kuri nosaka daudzus vektorus.
Apnika. Visādi varētu izstāstīties, nav jau kam. Konkrētajā gadījumā. Kā jau labi pateici - Tev mani vajadzētu izglītot, nevis otrādi :))) - Atbildēt
- 2.4.09 08:30 #
-
Nekas no diktatūras nesanāks, tak bagātie bez teikšanas nepaliks. Un no demokrātijas arī, jo tā pēc būtības tā pati oligarhija vien ir.
Dažādas kibernētiskās sistēmas uzrāda, ka vektoram nav jābūt vienam, lai būtu iespējama saprātīga kustība. Gluži otrādi, tieši vektoru daudzveidība garantē sistēmas adaptivitāti pretstatā fiksēta kursa trauslumam. (Nemaz fašismu nepieminot, kas jau tāpat nav zemā līmenī.)
Kā Markss teica - ekonomika ir bāze, viss pārējais tikai ideoloģijas piespamota virsbūve. Grūti iedomāties politiku, kas konsekventi nodalīta no lobijiem; mazliet vieglāk (abstrakti) - cilvēku, kurš darbā ir politiķis, bet tikai mājās domā par naudas maku. Pavisam viegli - Saeimu un valdību kā veikalu, kur īpaši cilvēki par īpašām cenām var īrēt robotus (lasīt - mūs) sev patīkamā veidā. - Atbildēt
- 2.4.09 11:56 #
-
Jā, spēcīgs arguments. Iespējams, ka pareizākais ceļš tiešām ir nedarīt neko un ļaut sistēmai dzīvot savu dabisko dzīvi, ļaut pašattīstīties vai pašiznīcināties. Principā, kaut kas tāds jau arī šobrīd notiek vairumā postkristīgo teritoriju.
- Atbildēt
- 1.4.09 13:16 #
-
Ilgtermiņā spēles noteikumus mainītu vien Otrās republikas pasludināšana pa bankrotējušu. Un tad - jauna Satversme, kāds eksperiments ar vēlēšanu sistēmu (lokomotīvju atcelšana gan ir solis pareizā virzienā), visas iestādes aptverošs audits u.tml. (Plus radikālais, 1.aprīlim piestāvošs variants - varas partiju kā kriminālu grupējumu likvidēšana :)
Praksē, baidos, lielākā cerība būs tālāka LR suverenitātes deleģēšana starptautiskām institūcijām, vai tā būtu ES/EP/SVF. - Atbildēt
- 1.4.09 13:24 #
-
Reāli ri tikai viens risinājums - diktatūra. Riskants risinājums, bet vienīgais reālais tuvāko 20 gadu laikā.
- Atbildēt
- 1.4.09 14:09 #
-
aha, ar troikām - piem. puišeļiem ar dzelzs stieņiem turpat parkā nolasa spriedumu, nobildē soda izpildi un materiālu padod uz ziņu aģentūru. Tas pats ar cienītājiem ieraut nāsī lielākas summas.
Tikai kā tur pēc teorijas sanāk, vai kārtības uzturētāji pēc laika nekļūst par despotiem? Bet variants jau šķiet teju vai vienīgais. - Atbildēt
- 1.4.09 14:29 #
-
Protams. Nu, bet tas ir jāsaprot , ka demokrātija ir bardaks, diktatūra ir kārtība. Vai šī kārtība ir labāka par bardaku, diskutabls jautājums. Kā rāda pieredze, juku laikos cilvēkus pirmkārt kārtība interesē un tās labad savas demokrātiskās tiesības ir gana daudzi gatavi likt uz upuraltāra.
- Atbildēt
- 1.4.09 16:22 #
-
ka demokrātija ir bardaks
ambīli, ej un pamācies politoloģiju, tieslietu zinātnes un vēsturi pirms bārstīties ar šādām pseidodefinīcijām! - Atbildēt
- 1.4.09 16:51 #
-
tu atver acis, uz reālo situāciju paskaties, nevis apsaukājies. nu īsts debate team čempions.
- Atbildēt
- 1.4.09 16:55 #
-
Ja reālā situācija neatbilst teorijai, tad jo ļaunāk reālajai situācijai. :D
- Atbildēt
- 1.4.09 17:45 #
-
par kādu reālo situāciju bazars? par bardaku latvijā? šeit bardaks ir tieši dēļ nepietiekamas demokrātijas dooh....
- Atbildēt
- 1.4.09 16:54 #
-
paskaidrošu, pēc teorētiski, praksē visam būtu jābūt kā teorijā. praktiski, savukārt, ...
- Atbildēt
- 1.4.09 14:16 #
-
reāls risinājums ir turēt tādus kā tevi pēc iespējas tālāk no šīs valsts. kā var kaut ko tik tupu pateikt, patiešām brīnos...
- Atbildēt
- 1.4.09 14:25 #
-
Aiaiai. Speciāli sevišķi advancētiem cilvēkiem, kurus valsts pārvaldē vajadzētu ielikt pa taisno pašā augšā, skaidroju paplašināti - ja ir kāre pēc radikālām pārmaiņām, tad jārēķinās ar to, ka radikālas pārmaiņas šobrīd var ieviest tikai un vienīgi ar kādu no diktatūras paveidien - kaut vai prezidentālas republikas formātā. Ja būs līdzzšinējā parlamentārās demokrātijas forma, tad bardaks un muļķošanās turpināsies gadus divdesmit, kā minimums.
- Atbildēt