- 2007.06.03, 19:09
- Ko darīt ar draugiem, no kuriem ir vairāk problēmu, nekā labuma? Alkoholiķi, skandālisti, bohēmisti, un ar atšķirīgu vērtību sistēmu?
Pieaugam mēs, pieaug mūsu prasības pret attiecībām. Mēs maināmies, un dažādos virzienos. Dažāda izglītība. Vieni apprecas, citi izšķiras. Vieniem labs darbs, otriem sūdīgs. Un ko īsti tad nozīmē "draugs" un "draudzība", vai "īsts draugs" un "īsta vīriešu draudzība"?
Mums kopš komunistu propagandas laikiem ir zināma bagāža ar klišejām - ko dara īsti draugi, un kā viņi viens otru nenodod. Un kā zaldāti, otru glābj, paši savu dzīvību ziedojot! Bet paskatīsimies objektīvi - tas viss ir taču tāda zēnu būšana, maziem puikām piemērota.
Atceros arī kā smīkņāju, par amerikāņu draudzēšanās tradīcijām dzirdot - tur viņiem ir viens draugs ar ko iedzert alu, cits draugs, ar ko uzspēlēt skvošu, vēl cits, ar ko parunāt par dzīvi, un vēl cits, ar ko ar riteņiem izbraukt (piemēram). Un lai tas vīriņš, ar ko viņš skvošu spēlē, nemaz neiedomājas savas problēmas sākt klāstīt! Trenkā bumbiņu un keep smiling. Bet tam pretī krievu tradīcijas - "pēdējo kreklu atdos"...
Jā, kad dzīvē nekas cits nav kā tikai dauzīšanās, nav iesaistīta nauda, nav sievietes, nav jāstrādā un nav jāplāno nākotne, tad var ienākt prātā doma - "tu esi mans labākai draugs uz visu mūžu". Bet tas mūžs pienāk necerēti ātri. Un lūk, tev pretī stāv pieaudzis cilvēks, bet ar maza bērna attieksmi.
Un tu taču nedomā, ka kautkādas draudzības vārdā tu kādam dosi naudu, vilksi viņu ārā no purva, un vispār tērēsi savu laiku, priekš kam? Kam tas viss, beigu beigās?
Lai tev kāds pateiktu "paldies"? Priekš kam tas "paldies"? Un cik tev tas viss izmaksās (nauda, laiks, nervi un sviedri). Prātā iezogas doma, varbūt to laiku tu varētu pavadīt lietderīgāk?
Paņemsim vēlreiz, par cilvēku attiecībām, klasificēsim tās.
1) Svešinieks. Nekādas empātijas, ja viņš nomirst, tev pohuj.
2) Rads. Varbūt galīgs lohs, nedaudz empātijas, bet defaultā riebj.
3) Paziņa. Zini kā sauc (varbūt), atceries kā izskatās, neesi runājis.
4) Labs paziņa. Tusējat kopā, jums sakrīt uzskati utt., patīk. Bet neesat satuvinājušies.
5) Draugs. Patīk pavadīt kopā laiku, nu un ko tur vēl draugi dara. Viens otram palīdzat.
6) Dzīvesbiedrs. Dzīvojat kopā, un nav besis. (Sekss šai listē neparādās, jo reāli, lai papistos, nav pat vārds jāzin, tikai kur spraust.)
Bet kāda ir jēga draudzībai, ja zināms, ka tā nav ilgtspējīga, ja var prognozēt, ka pēc pieciem, 10, 15 gadiem tas cilvēks vairs nebūs ar tevi (nebūs tev interesants)?
Lūk, Kargins saka - draudzība var pastāvēt tikai starp cilvēkiem, kas atrodas līdzīgā sociālā stāvoklī (izglītība, nauda, slava, vara), un ko pie tam saista ekonomiskas intereses.
Esmu lasījis viedokļus, ka stabila draudzība starp pieaugušiem vīriem var pastāvēt, ja viens kautkādā veidā tiek apbrīnots no otra puses (arhetips - Šerloks Holmss un dr. Vatsons). - 13 rakstair doma
- 3.6.07 23:11 #
-
nepiekrītu pilnībā.
par amerikāņu draugiem - tas ir tas, ko Tu apzīmē ar paziņas / labi paziņas.
bet ir arī tāda lieta, kā īsti draugi, kurus vilksi ārā no purva, palīdzēsi pat situācijā, kur Tev no tā beigās var būt negatīvs vai teiksim ne-pozitīvs iznākums (naudas aizdošana gan ir cita lieta). kāpēc? tāpēc, ka zini, ka Tev atdarīs ar to pašu, vai jau reiz ir atdarījuši.
bet nu tādi cilvēki un attiecības ir ļoti reti. bet ir. un tad Tu to cilvēku neredzi kādu laiku vienalga kāda iemesla dēļ, bet kad atkal satiec tad tāda sajūta, ka tikai pagājušonedēļ tikāties - ir par ko runāt, ir interesanti. - Atbildēt
- 4.6.07 09:55 #
-
teiksim tā - Tu draugam palīdzēsi neskatoties uz neko, tad ja zināsi (vai ticēsi), ka tas ir patiess draugs, ja draudzība kaut kad būs pierādīta. atdarīšana ir tas vienkāršākais veids. bet ne jau vienīgais, jā piekrītu.
- Atbildēt
- 3.6.07 23:25 #
-
jā, wikipēdijā ir minēts tāds jēdziens kā "true friend", kurš nāk un nelaimē palīdz. bet probs ir ka tie true friend bieži vien nav tie labākie draugi (nav tie ar kuriem gribi draudzēties). sekojoši - tie true friend bieži ir tādi samarieši, kas grib glābt, ne draudzēties.
nu un glābšana pati ir slidens jautājums. ar labiem nodomiem ceļš uz elli bruģēts - Atbildēt
- 3.6.07 23:37 #
-
Par tiem draugiem un samariešiem - labs. Parasti gan šos abus tipus jauc kopā.
- Atbildēt
- 4.6.07 00:07 #
-
agree. reizeem ir veseliigaak (tieshi tam otram cilveekam veseliigaak) neiejaukties. kaadas ir tiesiibas iejaukties un meegjinaat mainiit kaada dziivi, ja beigaas tieshi tam kaadam buus vienam ar to jaapaliek un jaadziivo.
protams, ir reizes kad vajag.
tikai shad tad pagruuti to robezju atrast. - Atbildēt
- 4.6.07 15:47 #
-
Par atdarīšanu - man ir pāris cilvēki kuri drīkst man zvanīt 24/7 ja ir ar mašīnu kaut kur norakušies, un kad es norokos, varu zvanīt viņiem. Tur bezmazvai ir tā, ka ja neesi follā un tālāk par 150km, tad nav divu domu - ir jābrauc izvilkt. Bet vai viņi man ir draugi, par to es stipri šaubos :)
- Atbildēt
- 3.6.07 23:20 #
-
man iisteniibaa tagad trakoti patiik kaa kaadreiz tauta (es tai skaitaa) sita pie kruutiim ar tekstu: draugu nav, ir tikai pazinjas.
nu ok, no 1 puses itkaa taa ar sanaak.
bet no otras, laikam jauniibas maksimaalisms paargaajis.
es par draugiem sauktu gadu gaitaa paarbaudiitus cilveekus- ar ko kopaa var gan iedzert, gan uztuseet, gan zvaigznes paskaitiit, gan citus aprunaat, gan uz pleca paraudaat. un veel 10 (vai vairaak) citas lietas sadariit, atkariibaa no noskanjojuma un veelmeem. tie ir cilveeki, kuriem nekautreetos raadiities tad, kad vizuaalais teels ir pabriesmiigaa stavoklii. cilveeki, kuri nesaaktu neizpratnee purinaat galvu pie kaada kreizii izgaajiena, ko ne katrs pilsonis vienkaarshais tolereetu.
savaa zinjaa cilveeki, kuri reizeem ir tuvaaki par gjimeni oficiaalo. un kuru pietruukst, kad ilgaaku laiku jamie nav maniiti.
bet taa lai pleestu tjeljnjashku, nu tur jaabuut iipasham iemeslam un attieciigam noskanjojumam. - Atbildēt
- 3.6.07 23:26 #
-
skatījums uz draudzību mainās ar gadiem (ar gadu desmitiem). kad esi jauns, šķiet gandrīz neiespējami, ka varētu ar kādu nodraudzēties ilgāk par pāris gadiem, jo gan intereses, gan vērtības, gan arī ekonomiskās un ģimenes situācijas svārstās un mainās. vēlāk tas viss stabilizējas un ilglaicīga draudzība iegūst citu jēgu. draugs - tas ir cilvēks, kurš burtiskā nozīmē sevī nes daļu no tavas dzīves (no tavas pagātnes, jo ilgi ir bijis ar tevi kopā); loģiski, ka šo daļu no sevis (lai kādas reizēm būtu dusmas un vilšanās) tu vilksi ārā no jebkura purva. bet tādās purva situācijas tu pat nespried loģiski - tas notiek dabiski, pats no sevis.
- Atbildēt
- 4.6.07 07:33 #
-
Interesanti, ka visādās draudzībās un citu psiholoģijas kursa apaksgadījumos iesaistītās personas parasti i nečohnī savas un pārējo iesaistīto motīvus. Reizēm, jau pēc kāda laika, minūtes, mēneša vai gada, uzpeld - obanā, re kas tur patiesībā notika. Daudz kas reducējas uz bērna-vecāka motīvu. Bērns arī apbrīno vecāku varēšanu, vienlaicīgi cīnoties ar to - lūk, arī viens no mūsu edipālās esības stūrakmeņiem.
- Atbildēt