- 2018.11.29, 11:47
- Runājot par nodegušo māju. Es uzskatu, ka privātīpašuma koncepija ir jāpārskata - to, kas attiecas uz nekustamo īpašumu: zemi, mājām, mājokļiem.
Nav pieļaujams, ka zemes īpašnieks, namu īpašnieks var atstāt māju stāvēt tukšu gadu gadiem. Vai zemes īpašnieks - ar zemi neko nedarīt, degradējot atstāt atmatā. Tādai zemei, mājai būtu jāpāriet valsts īpašumā, un sekojoši atkal kādam rokās, kas rīkosies. Nav pat runa par to, ka grausti apdraud iedzīvotājus, vai bojā skatu, vai bojā garastāvokli. Tāda bezdarbība grauj ekonomiku: jo cilvēkiem nav kur dzīvot, jo zemi aizņēmis kāds, kas ar to negrib produktīvi izmantot, negrib rīkoties, grib tikai spekulēt (spēlējot uz īpašumu cenu celšanos, utt) un iegūt naudu par neko.
Privātais īpašums ir pieļaujams tādā apmērā, ka tas vairo sabiedrības labklājību. Esošā koncepcija ka īpašums/privātīpašnieks ir "svētā govs" un nedrīkst to aiztikt, ir nonākusi strupceļā. Privātīpašniekus nāksies drāzt - stiprināt īrnieku tiesības, stiprināt valsts tiesības nacionalizēt īpašumu kurš nekalpo sabiedrības labā.
Un vēl tas attiecas arī uz mājām kas ir valsts īpašumā, vai nu lai meklē jaunus saimniekus aktīvāk, vai arī stiprināsim squatters rights.
***
Pie jautājuma: Japānā izdalīs 8 miljonus pamestu māju.
Dublinā: 30'000 mājas stāv tukšas, kamēr cilvēkiem nav kur dzīvot. - 12 rakstair doma