- 2010.07.23, 12:00
- Daudz strīdi ir dēļ dažādas izpratnes par privātīpašuma (Private ownership of land) būtību. Principā, ir divas konkurējošas doktrīnas: kapitālistiskā (liberālā), kur privātais īpašums ir svētā govs, un marksistiskā (sociālistiskā), kur privātais īpašums, ir tas, ko vairākums vienojas dot dažiem (tāds uz "konsensus" bāzēts īpašums - principā zeme vai īpašums, pieder personai tikai tik ilgi, kamēr vairākums nepārdomā atņemt).
Vēsture ir rādījusi, ka kapitālistiskais privātīpašuma modelis funkcionē daudz labāk nekā sociālistiskais: kapitālistiskās valstīs izaugsme ir labāka, cilvēki brīvāki, utt utt. Sociālistiskās kaut kā pamanās īpašumus atņemt un pārdalīt tik naski, ka visi paliek pliki un nabagi (un beztiesiski).
Sociālistisko modeli izmetam mēslainē kā neveiksmīgu un pilnīgi neatbilstošu1.
Bet ar kapitālistisko modeli tagad ir viena problēma, ka tas neierobežo īpašumu daudzumu. Sekojoši sanāk ka dažiem (2%) pieder viss, bet pārējiem (98% iedzīvotāju) nepieder nekas.
Šāds kapitālisms arī nekam neder.
Jāsāk no sākuma: privātīpašums nav nekāda svētā govs. Pirmkārt jau, var apskatīt "freedom to roam" doktrīnu. Iedzīvotāji var dzīvot daudz brīvāk, ja privātīpašniekiem nav īpašu tiesību savilkt saviem īpašumiem apkārt dzeloņstiepļu žogus un izkārt "no trespassing, all trespassers will be shot on sight" plāksnes. Bagātajiem nākas sadzīvot ar visiem.
Otrkārt, apskatot greznās mājas Ķīšezera krastā, man radās ideja, ka būtu sociālistiski jāsarēķina cik zemes2 var piederēt visiem Latvijas iedzīvotājiem, ja to sadalītu visiem vienādi. Tā būtu tāda norma, par kuru nodokļus nav jāmaksā. (Tas ir: pamatprincipam ir jābūt, ka ja cilvēkam pieder viensēta un tīrums, viņam nav jāmaksā absolūti nekādi nodokļi, jo viņš ir "free man on the land", un nav nevienam parādā.)
Savukārt, ja cilvēkam pieder vairāk zemes nekā ir norma (sekojoši, kādam dēļ tā pieder mazāk zemes - šī ir zero-sum game!), tad lielīpašniekam ir jāmaksā progresīvi arvien lielāki nodokļi.
Būtībā, kapitālistiskais princips tiek atšķaidīts ar sociālistisko taisnīgumu: ja tev ir liels zemes gabals, un liela māja ezera krastā, tad tas ir tāpēc, ka man (mums daudziem) savu māju vispār nav.
Jūsu ir maz, mūsu ir daudz. Tāpēc nāksies dalīties, draudziņ.
________
1 neatbilstošo vēlamajam Latvijas attīstības kursam
2 protams, metodoloģijai ir jābūt fraktālai un svērtai: gan sarēķinot cik zemes "ar skaistu skatu", cik zemes "pie ūdens", cik zemes "pie jūras", cik labas lauksaimniecības zemes, cik meža, utt utt (cik purva), varētu piederēt, ka visiem sadalītu precīzi vienādi. Redz, visi grib dzīvot Jūrmalā, bet neviens negrib uz Ludzu, Nirzas pagastā. - 76 rakstair doma
- nepiekrītu
- 23.7.10 15:52 #
-
"Vēsture ir rādījusi, ka kapitālistiskais privātīpašuma modelis funkcionē daudz labāk nekā sociālistiskais: kapitālistiskās valstīs izaugsme ir labāka, cilvēki brīvāki, utt." - nepiekrītu. Neko tādu vēsture nav rādījusi. Pirmkārt, kapitālistiskais modelis daļā valstu funkcionē tikai gadus 300, un pamatā pateicoties uz visai skarbu koloniālpolitiku, kurā tika uzkrāts pamatkapitāls un labklājība, gluži vienkārši atņemot resursus citiem. Otrkārt, pasaulē ir milzums kapitālistisku valstu, kurās tiesiskuma, brīvības, ekonomiskās izaugsmas un labklājības rādītāji ir daudz zemāki nekā īslaicīgajā marksistisko valstu modelī. Var teikt, ka tikai labi ja kāda 1/4 daļa kapitālistisko valstu demonstrēja kādu nebūt ekonomisko izaugsmi un brīvības".**
----
* Par tām brīvībām būtu atsevišķa diskusija, jo pa lielām šaibām neredzu atšķirību starp kriminālvajāšanu par "sociālistiskās tēvzemes nomelnošanu" un "holokausta noliegšanu", tb abās iekārtās atļauts tikai tas, kas nav aizliegts. Un tas, ka vienā atļauts tas, kas otrā aizliegts, nav nekāds rādītājs, jo būtībā atbilst Dž.Svifta aprakstītajai bipolārajai pasaulei, kurā "labie" vārītai olai čaumalu sita no smailā gala, aber "sliktie" - no platā gala (un labie varēja droši rādīt ar pirkstu: pie viņiem liek cietumā, ja olu sit no smailā gala, bet mums ir brīvība to darīt; taču deģenerātus, kas sitīs no platā gala, liksim ais restēm).
** Uzskatāms piemērs ir tā pati Kuba, kura dzīvo striktas ekonomiskās blokādes apstākļos jau kuro gadu desmitu (interesanti, cik ilgi kapitālistiskā Latvija izvilktu, ja tai uzliktu šādu embargo?), taču no visām aptuveni 300 pasaules valstīm attīstības un labklājības līmeņa ziņā ir tieši pa vidu, atstājot aiz sevis čupu kapitālisma paraugu tipa Libērija, Urugvaja, Ziloņkaula krasts u.c. - Atbildēt
- Re: nepiekrītu
- 23.7.10 17:30 #
-
cik man zināms,taas Āfrikas merkaķvalstis aktīvi nestutēja PSRS un tas netusē ar Kimu un Čavesu + uz Cubu dodas tūristi,
ko gan nevar teikt par tām afrikas merkaķu zemēm +
afrikas merkaķi kaujas savā starpa dēļ taisnajām robežam kolonizatoru ievilktajām un cilšu kari,,tatad salidzinajumi ir neobjektīvi.
bez tam kapitalisms attaisno sevi no cilveka psihes aspekta,jo cilvekam nepis stradat kopējāsLeņina&Staļina leitas varda un nebūt ipašniekam,tā lūk,pieradijies,un tu to lab zini,ka uz valsts mantu pohui žakete,bet privato visi cenšas vairot un visadi lolot.
cita lieta ir,ak tam pašam ga nkomunismam gan kapitālismam ir dažadas formas etc.
ši jautajuma pacelšana vsp bāžama veina maisa ar -kas labaks-demokratija jeb totalitarisms - Atbildēt
- Re: nepiekrītu
- 24.7.10 00:22 #
-
Tūrisms?
A kāpēc uz Dominikānu tūristi brauc un ekonomika daudz maz, bet Haiti uz tās pašas salas, ir mēmās šausmas?
Kāpēc top tūrisma mērķim eiropā Grieķijai ir tādas ekonomiskas problēmas? Tūrisms nav atbilde visam. Un PSRS jau labu laiku kā vairs Kubu nebalsta. - Atbildēt
- Re: nepiekrītu
- 24.7.10 04:56 #
-
mēs te neanalizējam turismu vsp ,ta ka savas Turībā agūtās lauku tūrisma menedzeres zināšanas vari nemētat šeit ;)
palukojies turisma peisaukšanas kontekstu,pie kam atļaušos izvirzīt apgalvojumu,ka loģika nebūt nav tava stiprā puse,ko netieši pierāda tas,ka nespēj izdarīt secinajumus,ka PSRS atbalsts un stratēgiski svarīgas valsts statuss nodrošināja PSRS naudiņas un kārtību,domaju,ja psrs interesētu kada tur Angola (nu,vairāk kā interesēja),šie ieceltu diktatoru ,apgadatu ar ieročiem,akdu fabrikas iekartu iedotu and shit,tatad ari ekonomikai butu kada funkcionetspeja pec PSRS sabrukuma.
un jā,par dominikānas republiku (republic of dominican) jo ir arī cita valsts,kas saucas Dominikāna,tu,ģeopolitikas eksperte,cilveki laikam baruc dēļ Brugal,Haiti nekas tads,ar ko tas asociējas pasauļenav,ja nu vienīgi "vodou" & pirma nigeru valsts.
Otrs moments,kas atsaucas uz tavu loģisko sprietspējas apšaubīšanu-Grieķijai jau nav sudi tapec,ka uz turieni nebrauc tūristi,cik palasijos netā,esot tāda kā Lil ekonomiskā depresijiņa tipa.yo,bitch,aik!
voobwem,es tevi ownoju šajā diskusijā,saņem! - Atbildēt
- Re: nepiekrītu
- 24.7.10 08:00 #
-
Loģiskās domāšanas ķēde un zināšanu apjoms jums, cienītais, pieklibo gan. Aber diskutēt klišeju un saukļu līmenī slinkums.
- Atbildēt
- Re: nepiekrītu
- 23.7.10 17:50 #
-
Tā viš ir, īstajiem laissez faire mīlētājiem tagad norāda uz Libēriju un Somāliju un novēl saulainu taciņu.
mani arī nomoka jautājums kāpēc tikai USA un Kanādā ir uzbūvējies attīstītais kapitālisms, bet ne meksikā, un dienvidamerikas valstīs. - Atbildēt
- Re: nepiekrītu
- 24.7.10 00:28 #
-
nu ne ar ko nedefinēts novērojums - balto īpatsvars uz kvadrātmetru
- Atbildēt
- Re: nepiekrītu
- 24.7.10 08:03 #
-
Pasaulē ir teritorijas, kur balto īpatsvars ir kudi lielāks, bet attīstītā kapitālisma kudi mazāk.
Ir pat dzirdēts viedoklis, ka "nigerisms" ir mentalitātes, nevis rases jautājums (kad runā par kādām baltādaino nēģeru tautiņām Baltijas jūras austrumu krastā, kuras nespēj to pārvarēt un civilizēties). - Atbildēt
- Re: nepiekrītu
- 24.7.10 11:20 #
-
droši vien tamdēļ ka nodarbojās ar visādām huiņām ne attīstīto kapitālismu cēla - imho pie mums tikai gadus 20 kā vispār kaut ko ceļ nerunājot par attīstību
- Atbildēt
- vo, vo!
- 24.7.10 08:09 #
-
Jāņem vērā, ka vidējais iedzīvotāju labklājības līmenis attīstītajā kapitālismā sāka pozitīvi atšķirties tikai XX gs. 50. gados - līdz tam visi bija plikadīdas, vienalga, kas pie varas stūres un kā ideoloģizēti ekonomiku regulējošie mehānismi. Tb attīstītā kapitālisma labklājības posts knapi sasniedzis viena cilvēka mūža garumu, kas visas cilvēces vēsturē ir nenozīmīgs uzplaiksnījums, par kuru pēc pārsimt gadiem pat nepieminēs, ja tas piepeši beigtos (līdzīgi kā neviens neuzskata, ka visefektīvākais līdzeklis ekonomikas uzplaukumam un tautas labklājības nodrošināšanai ir spekulācijas ar tulpju sīpoliem, kas vienā reģionā veselai paaudzei nodrošināja unikālu saimniecisku uzplaukumu (un pēc tam tikpat unikālu krahu).
- Atbildēt
- Re: vo, vo!
- 25.7.10 03:04 #
-
bļa,saki vēl,cilvēks,ka vesture natkartojas.
paldies tev par interesanto linku,lai Allahs ar tevi . - Atbildēt