- 2009.11.25, 09:39
- "Kā liecina iekšlietu ministrijas apkopotā informācijas dati: 2008. gadā Latvijā ir noslepkavoti 491 sieviete [sic].
Bet 2009. gada 1. pusgadā noslepkavoto sieviešu skaits ir 242, kas ir puse no pagājušā gada."
Katra slepkavība ir kriminālprocess un tiesas spriedums krimināllietā, un piemērots sods. Tiesas materiālos varētu atrast - vai noziegums ir pastrādāts alkohola reibumā. Parasti to piemin kā blakus apstākli, bet nav gan skaidrs, vai cenšoties pozicionēt kā vainu mīkstinošu, vai pastiprinošu apstākli. Vairāk gan tāpēc, ka apsūdzētais vēlas skaidrot, kāpēc ir notikusi slepkavība - varētu teikt, jā, lai mīkstinātu pantu, lai viņu tiesātu kā par slepkavību bez iepriekšēja nodoma (nevis kā aukstasinīgu, nežēlīgu maniaku psihu).
"[...] atsaucoties uz Valsts policijas datiem [...], ik mēnesi Latvijas ģimenēs tiek nogalinātas trīs sievietes."
Gadā, 36 nāves, tātad. Šeit alkohols varētu būtu 100% gadījumos iesaistīts. (Nevaru iedomāties, ka ģimenē būtu vēsa aprēķina slepkavības. Kaut gan, uz apmēram 700'000 ģimenēm "riska grupā"*, varētu daži būt arī daži psihi, kas slepkavību izplāno un veic skaidrā prātā.)
Bet kur ir narkologu un policistu morālā panika par alkoholu? Panikas nav.
Panika ir par zālītēm un vīrakiem.
Mēs dzīvojam kautkādā melu laikmetā, kad alkohols un tabaka - tiek melīgi uzskatīti par nekaitīgiem un atkarību neizraisošām vielām (un sarunā "narkotikas" birka tām netiek piemērota, lai gan tās ir ārkārtīgi bīstamas narkotiskās vielas).
Savukārt, gandrīz nekaitīgām, maza riska vielām, kā ecstasy (MDMA) un kanabisam (kaņepēm) tiek lipināta "sevišķi bīstamas narkotiskās vielas" birka. Lietotājs sekojoši: narkomāns, sabiedrībai bīstams. (Lai gan bīstamība sabiedrībai tur nu nav nekāda).
Apollo izcēlies: materiālam par to, ka atrasts kautkur metamfetamīns (crystal meth) pie raksta bildē: kaņepes. Tekstā crystal meth, bildē kaņepes. Kāpēc tā tiek darīts? Lai lasītajs zemapziņā vilktu melīgu paralēli - cannabis = crystal meth? Vai, norādot, ka metamfetamīns ir tik pat nekaitīgs kā kaņepes? Vai arī grib iestāstīt, ka kaņepes ir tik pat bīstamas kā metamfetamīns**? (Vai arī vienkārši portāla redaktors ir noziedzīgi nekompetents.)
Nav racionālas diskusijas par katras atsevišķas vielas bīstamību, ietekmi uz veselību.
***
Meksikā, piemēram, šobrīd ir civilais karš, narkotiku karteļi pret valsts armiju. (Narkotiku karteļos diezgan dziļi ir iesaistījusies korumpētā policija, var teikt, šobrīd valsts policija pati ir spēcīgs narko-kartelis.) Trīs gadu laikā - vismaz 14'000 nogalināto. Gadā, tātad, apmēram 4700 mirušie.
Tas ir, aptuveni 10x vairāk nāves nekā Latvijā, gadā, miera laikā, nogalina sievietes. (Bet izdalot uz tūkstoš iedzīvotājiem, ņemot vērā ka Meksikā ir ap 100mio iedzīvotāju, tad sanāk, civilā kara laikā tur, nogalināto ir tikai uz pusi vairāk nekā Latvijā, miera laikā, tikai sievietes (7.1 vs 4.4).)
Bet diskusija netiek rosināta, jo runājot racionāli, ir pieņemams tikai variants B: "atļaut (legalizēt) vieglās narkotikas, sakārtot vielas pēc to patiesi nodarītā kaitējuma, un apkarot tikai ja tas ir loģiski un pamatoti. Izbeigt melus."
Starp narkotiskajām vielām, alkohols ir gandrīz vienīgais, kas iedarbības laikā rada tādu dzīvniecisku agresiju (tieksmi uz konfliktu, uz vardarbību, nonāvēšanu).
Bet no otras puses, ja atļautu vieglās narkotikas, arī tad dzertu mazāk - tā vietā uzpīpētu kaņepi.
____________
* es tā prognozēju cik dzīvo kopā (pagrābjot no gaisa), ņemot vērā ka Latvijā ir ap 2'200'000 iedzīvotāju (2.2 mio)
** Metamfetamīns (crystal meth) ir ļoti bīstams, rada lielu fizisko atkarību, un pēc lietošanas ir stipras lomkas. Meth ietekmē cilvēks ir bīstams apkārtējiem. Bet pārpratumus par vielu izraisa tas fakts, ka tehniski meth un MDMA abi pieder "metamfetamīnu" kategorijai - abas ir metamfetamīna molekulas, lai gan pēc uzbūves ir diezgan atšķirīgas, bet pēc iedarbības, un pēc bīstamības crystal meth ir pavisam citā pasaulē. Pēc iedarbības, Meth pret MDMA ir relatīvi apmēram kā šņabis pret kafiju. - 73 rakstair doma
- 25.11.09 12:38 #
-
Nu, re. Izlasīju rakstus. Izlasīju komentus. Sajūsminātu maz. Un varu pateikt, kālab. Ziloni jāēd pa gabaliņam. Sabiedrību nedrīkst šokēt ar paziņojumu, ka mazkaitīga ir ne tikai kāņepe, bet arī MDMA un LSD. Lielākā cilvēku daļa neredz atšķirību starp LSD, geriku, kokaīnu un extazy. Nemaz nerunājot par to, cik kaitīgs ir viens vai otrs "vitamīns". Automātiski - kaņepi iebāz iekšā tajā pašā "kopējā maisā", no kura, ja pareizi saprotu, iepriekš centies izvilkt ārā.
Arī šeit, cibā, kur "konservatīvo"* īpatsvars ir salīdzinoši neliels. Arī pats būtu piesardzīgs apgalvot, ka sadzīves slepkavību skaits samazinātos, ja visi tie deģenerāti būtu LSD, nevis "preiļu iedzelteno" sadzērušies. Un tiešām neesmu puritānis.
Secinājums - šis Tavs raksts panāk tikai saprotamu pretreakciju un drīzāk kaitē, nekā palīdz paplašināt sabiedrības izpratni par "vieglajām" narkotikām.
___________
*konservatīvo Tavu iepriekšējo rakstu kontekstā. - Atbildēt
- 25.11.09 12:56 #
-
es nez, es tik ecstasy un LSD izvēlējos no tā maisa sākt vilkt ārā, bet var jau būt ka par ātru. tas iepriekšējās filmiņas iespaidā, kur runā tieši par ecstasy (MDMA) kaitīgumu(nekaitīgumu).
nu jā, ar LSD varētu būt grūtāk, varbūt tiešām to pataupīt uz vēlāku laiku. - Atbildēt
- 25.11.09 13:17 #
-
Nenenene. Jāsāk ar kaut ko vienu. Vislabāk ar kaņepi. Jau tā šo vienu pašu legalizēt ir gandrīz neiespējami, tak tomēr - vēsturiski labs skanējums latvieša ausij pašam vārdam "kaņepe" un vēl daži aspekti. Piemēram tas, ka mācītāju aprindās kaņepes pīpēšana..eeeee...laikam jau neskaitās nekāds lielais grēks, cik novērots:)))
Visērtāk, protams, kaņepes legalizāciju varētu iemānīt, ja ar šīs palīdzību mēģinātu ārstēt alkoholismu, piemēram. Dajebkurā gadījumā, tas būs sasodīti grūti, lai neteiktu, ka nereāli. Ja nebūtu tā, ka kaņepes tirgotāju un izplatītāju tvarstīšana valstij izmaksā sasodīti dārgi(iekš ASV vismaz, pie mums aprēķini, protams, nav veikti), tad teiktu, ka tas nav panākams tuvāko 20 gadu laikā. - Atbildēt
- 26.11.09 09:31 #
-
Tam kam kaitīgums nav pierādīts, vel nenozīmē ka viņš neeksistē. Un vēl kas. Es pat varētu neapšaubīt ka tu gribi tikai labu. Bet ir tāda niansīte - uz atkarību izraisošam vielām tāpat kā uz 1. nepeiciešamības precēm tirgus ekonomikas likumi vai nu nedarbojas vai arī darbojas tikai daļēji. Piemēram: maize - maizes cena pēdējo 10 gadu laikā ir cēlusies par ~450% taču patēriņš krities par ~20% Uz tā rēķina ka cilvēki sākuši vairāk kartupeļus ēst (ne jau vispār neēst). Un nevajag procentiem piekasīties. Uzreiz pasaku ka ka es viņus no pirksta izzīdu lai būtu piemērs. Bija gan pirms kāda gada ~1 1/2 vienā, neatceros kurā, avīzē publicēts kaut kas līdzīgs.
- Atbildēt
- 26.11.09 09:36 #
-
nu, un kāpēc mēs par LSD runājam, kā tu domā? hmmmm? ak jā, tāpēc ka tas neizrasa atkarību. tāpēc, ka atkarību tas ne-iz-rai-sa. atšķirībā no tabakas (nikotīna), kas tev tik mīļš. tb pārstāt lietot nav nekādu problēmu.
par kaitīgumu - tur jāpēta. katrā ziņā, uzskatu ka cietumsodi cilvēka veselībai ir nesalīdzināmi kaitīgāki, nekā viņš varētu sev nodarīt, ieņemot LSD, vai ecstasy(MDMA). (zāli var pat nepieminēt:) - Atbildēt
- 26.11.09 09:55 #
-
To ka viņš atkarību (pašreizējajā pētījumu stadijā) izraisa lēnāk nekā alkohols un nikotīns, lūdzu nevajag pasniegt kā faktu ka neizraisa vispār. Tieši šāda tava pozīcija man liek aizdomāties, ka nodarbojies ar potenciālo tirgotāju lobiju. Lai apzinātos visu nikotīna nodarīto postu vajadzēja 500 pētījumu gadus, bet tu gribi apgalvot ka LSD un citu vielu ietekme dažos desmitos gadu ir pilnībā pierādīta.
Un nevajag pasniegt ka man kaut kas no pašlaik neaizliegtā ir kaut kādu iemeslu dēļ mīļāks par vēl neatļautu. Un par cietumsodiem runājot - jā, ja kāds tirgodams LSD, Preiļu Dzelteno,vai jebkuru citu draņķi ir sabojājis 10 lidzcilvēku veselību par 1 vienu vienību katram, tad neredzu netaisnību, ja viņam pašam pēc tam ķurķī veselību sabojā par 10 veselības vienībām. - Atbildēt
- 26.11.09 10:15 #
-
toties no LSD, iespējams, visvairāk iegūtu sabiedrība. par zinātniskiem pētījumiem vēl joprojām strīdas, taču man tomēr, balstoties uz empīrisku pieredzi ar ļoti attāli ietekmes ziņā līdzīgām vielām, ir pārliecība, ka potenciāls izmantošanai medicīnā ir ļoti liels.
no otras puses, salīdzinot ar kaņepju un ekstazī lietotājiem, LSD lietotāji ir tikai niša, turklāt ļoti maza, līdz ar ko sabiedrības atbalstu gūt daudz grūtāk.. - Atbildēt
- 26.11.09 09:20 #
-
Tieši tā! Un no savas puses varu teikt ka alko izplatīšanas ierobežošana jāveic pamazām un ļoti pakāpeniski. Nevar uzreiz aizliegt jeņki jau mēģināja - nekas labs nesanāca. Mums ir Ļoti jauka iestrādne ka Alko pārdot līdz 22:00. nu lūk nākošais solis varētu būt - pārdod līdz 20:00 Vēl nākošais kafejnīcās un krogos pēc piem. 23:00 pārdot ar uzcenojumu ne mazāku kā 300%. Un sist ar visu iespējamo bardzību visos tos kuri to neievēro. Jo nav nekāda jēga no ierobežojuma ja to var nesodīti neievērot kā pie mums. Vai daudzi ir maksājuši par spļaušanu uz ielas - es nevienu nepazīstu, bet administratīvais sods tāds pastāv. Līdz 15 ls. Tāpat ar Alko tirdzniecību. Nebūtu taisnīgi ierobežot legālu tirgotāju, ja tur par ap stūri Vasjka nesodīts tirgos Preiļu dzelteno bez kāda ierobežojuma.
- Atbildēt