- 2009.10.27, 11:46
- VID. Feodālais TP dienestiņš. Ar kādu mērķi VID ir pārvērsts par represīvu, uzņēmējdarbību iznīcinošu, cilvēkam naidīgu iestādi?
(Būtībā, varētu minēt, ka mērķis ir ar TP saistītu uzņēmumu "konkurētspējas celšana" tādā savdabīgā veidā, uzsūtot VID revīzijas un auditus citiem.)
Bet ar to visu, ir jājautā "Kāpēc ir nelaime valstī?""Salīdzinot situāciju Latvijā un Igaunijā, Silmans norāda, ka būtiski atšķiras abu valstu nodokļu administrāciju darbs. 1999.gadā Igaunijas nodokļu administrācijas vadībā nokļuvis bijušais bankas vadītājs, kurš kardināli mainījis iestādes attieksmi pret nodokļu maksātājiem.
"Nodokļu iekasētāji vairs netika uztverti kā ienaidnieki. Viņi sāka palīdzēt gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem nokārtot attiecības ar valsti. Iestāde pārstāja būt represīva. Tagad tā strādā kā parasta servisa iestāde. Tā rezultātā mainījās nodokļu maksātāju attieksme un viņi kļuva daudz disciplinētāki," stāsta uzņēmējs."
Kāda ir saistība Latvijas VID, un uzņēmējdarbības atmosfērai valstī? Un kāda ir īsti mūsu birokrātu reakcija, un komunikācija.
Pieņemsim, tante uz ceļa pie "meterora" (privātīpašumā), mēģina pārdot biļetes ar mērķi pēc tam salabot izbraukāto ceļu. Ietirgojusi 15 latus. Nu, tāds mikrobiznesiņš. (Es pieņemu, arī pēc tam, kad izrādījies, ka tas viss ir tikai reklāmakcija, kāds vienalga varētu gribēt aizbraukt un pasaulslaveno bedri apskatīt.)
Kas ir jāzina, lai Latvijā tu varētu tirgot biļetes vispār?"biļešu tirgošana ar pašvaldību ir saskaņota un par šo rīcību ir informēta gan novada domes vadība, gan novada domes grāmatvedība. Zemes īpašniece pašvaldībā vērsusies ar lūgumu piešķirt biļetes, kuras likumīgi varētu tirgot notikuma vietā. Biļetes, kuras sieviete tirgo, esot reģistrētas Valsts ieņēmumu dienestā [...]"
Tātad, 15 latu dēļ: jāsaskaņo ar pašvaldību (domes vadību, novada grāmatvedību), jāvēršas pašvaldībā ar lūgumu, biļetes jāreģistrē VID.
Kas vēl? Nu, un te arī šī raksta sāls. VID attieksme."Valsts ieņēmumu dienests (VID) vērtēs, kāda veida biļetes [...] izsniedza Mazsalacas «meteorītu» redzētgribētājiem, portālam «Apollo» pavēstīja VID pārstāve Agnese Grīnberga."
"«Tiks vērtēts arī, vai tika ievērotas visas normatīvajos aktos noteiktās prasības,» [...]"
Tātad, sodīt, revidēt, auditēt, likvidēt. 15 lati. Atrast likuma pārkāpumu, sūdzēt tiesā, uzrēķināt naudas sodus. VID no darba jau atlaisti 740 darbinieki un plāno vēl atlaist 1500, bet VID vadībai joprojām ir šādas prioritātes?
"Kā aģentūrai LETA pastāstīja novada domes priekšsēdētājs Gunārs Zunda, viņš ar Gerasimovu sazinājies telefoniski un piekodinājis biļešu* tirdzniecību pārtraukt. «Telefoniski sazinājos ar viņu un teicu, lai biļešu tirdzniecību pārtrauc. Lai arī izmantojamās biļetes bija legālas, tomēr ir jābūt arī vēl citām oficiāli nokārtotām atļaujām to tirdzniecībai,»"
Tiešām, vajadzīgas vēl atļaujas. Un tāpēc nedrīkst, jāaizliedz. Vai jābrīnās, ka viss te ir dirsā.
Bet aizdomāsimies, kāpēc pie mums valstī viss kas nav atļauts, ir aizliegts? Kāpēc lai kautko uzsāktu, vispirms ir jāsaņem atļauja? Neskaitāmas atļaujas, un katrs ķeizariņš var izdomāt "nē".
Kāpēc VID un VSAA, un NVA izdevīgi ir lai cilvēks oficiāli nestrādātu, nevis lai kautkas tiktu darīts, lai drusku šiverētos un grozītos. (Jābrīnās, ka bezdarbniekam ir atļauts meklēt darbu, un ka par CV ievietošanu datu bāzē vēl neatņem pabalstu. Nav līdz galam birokrātiskā misija padarīta.)
______
* Rakstā minēts, ka novada domes priekšsēdētājs tomēr atzīst, ka "Cita lieta esot ziedojumi, kurus Gerasimova uz privātās zemes varot vākt." (Līdzīgi, kā "pateicības" ārstiem arī ir ārpus VID kompetences.) - 4 rakstair doma
- 27.10.09 14:37 #
-
you nailed it - par ziedojumiem un pateicībām.
ja ir uzņēmīgi cilvēki kuri grib tirgot/sniegt pakalpojumus, bet pirms tam ir jāizpilda nesaprotamas, no uzņēmēja viedokļa absurdas prasības. Gluži mitoloģiska tēma - vajag ieželināt nezvēru, lai tas nenāktu aprīt jaunavas (biznesu). Vieglāk samaksāt nez...ierēdnim, nekā iet samudžināto, nogurdinošo un dārgo (ir cilvēki, kuri savu laiku vērtē kā jebkuru resursu) oficiālo ceļu. Acīmredzot, apzināti vai neapzināti valsts pati ir grūdusi uzņēmējus uz mitoloģiskās upurēšanas takas un audzējusi ierēdniecības alkatību, pie viena arī tās visatļautības apziņu - bargi nesodot kulta kalpotājus. Savukārt, sastopoties ar dilemmu Zatlera gadījumā un mēmi akceptējot ziedojumus, upurēšanas princips tiek faktiski legalizēts un nu jau pieņemts par leģitīmu samudžinātajā valsts iestāžu darbībā.
Cita lieta, ka upurētāju ticība var sašķobīties un kādā dienā uzņēmēji izvēlas meklēt saprotamāku ticību, kas neprasa aklu upurēšanu nejūtīgajām dievībām. Tie aizver uzņēmumus Latvijā un daļa tos mēģina atvērt ārzemēs. Kurš ir ieguvējs - valsts? Tikai - kura valsts? - Atbildēt