morraa

Par kafiju

2022.5.17. | 13:30
posted by: morraa

Sākumā bija doma rakstīt par japāņiem un kafiju, bet tad labi, ilgi padomājot kļuva skaidrs, ka par japāņu un kafijas attiecībām man ir daudz neskaidrību.
Jebkurā gadījumā, jau dažus gadus Japānā notiek kafijas būms, tāpēc kafijotavas ir daudz un dažādas, arī vietas kur var nopirkt labu kafiju ir pavairojušās.

Par kafijotavām runājot, tās vien vērojot kļūst skaidrs, ka šis nav pirmais kafijas būms. Varētu būt trešais, jo man sanāk izdalīt trīs ļoti dažādus kafijotavu stilus.

Pirmais, senākais, Džunkissa, nāk no pirmskara gadiem, droši vien no Taišo laikmeta. Tās ir iestādes, kur var just to laiku Anglijas ietekmi dekorā. Fonā gandrīz obligāti spēlē klasiskā mūzika, ēdienkarte sastāv no kafijas un kūkām un apmeklētāji bieži ir gados vecāki cilvēki. Kafiju pasniedz no japāņu sifoniem, kas jau pats pa sevi ir piedzīvojums. Kafija ir laba, kūkas ir labas, atmosfērai nav ne vainas. Diemžēl tādās iestādēs bieži ir (vai vairs nav, bet bija) atļauts pīpēt, tāpēc ir pamanāms viegls smacīgums, kuru arī varētu piedēvēt 20.gs. sākuma atmosfērai. Jo jā, visi pīpēja.

Otrais paveis, kurš, droši vien, nāk no astoņdesmito un deviņdesmito gadu mijas un kuram es nevaru īsti atcerēties nosaukumu. Var redzēt kā mainījās vidējā japāņa pasaules uztvere: pseidoviktoriāņu greznumu nomainīja gandrīz vai leitišķs lakoniskums un praktiskums, kafijas kvalitāte ir kritusies un ir apmēram starp "phe" un "būs ok", cenas arī ir zemākas. Izveidojās arī pirmās tīkla kafijotavas. Astoņdesmito gadu japānim vairs nav laika baudīt dzīvi vērojot mežģinēs ģērbtās viesmīles tabakas dūmu miglā, tagad ar kolēģiem pa ātro ir jāpaķer kāda tase un jāskrien tālāk taisīt biznesus.
Apmēram ap šo laiku sākās arī automātos pārdodamo kafijas kaniņu fenomens. Dziļi grauzdēta robusta, apdullinoši rūgta un ar sliktu dūšu izraisošu smaku kafija mazās, 170ml bundžās katrā kafijas automātā. Salarīmeņa epitome būtu ieraut tādu bundžu, uzpīpēt kādu cigareti bēdājoties par to, cik viss ir slikti, un ejot strādāt virsstundas tālāk. Tādas kafijas fenomens nav galīgi izzudis, bet spriežot pēc tā, ka automāti iet mazumā, es neesmu vienīgais, kuram tā kafija nešķiet garšīga. "Tas nav garšas jautājums! Dzīvei ir jābūt skarbai!", teiktu to laiku salarīmens.

No šī otrā, skarbā kafijas viļņa nāk japāņu paradums dzert dziļi grauzdētu kafiju. Es nekad to īsti neesmu sapratis - kāpēc cilvēkiem patīk dedzinātas eļļas smaka un rūgtums, bet nu, japāņiem ir savas garšas kārpiņas. Es daudz ko nesaprotu un, laikam, nevajag arī.

Japāna nebūtu Japāna bez Amerikas iespaida un trešais vilnis ir amērikānisks. Labākajā vārda nozīmē. Pirms kādiem sešiem gadiem pa visu Tokiju uzradās "coffee stand"-stila vagoniņi un mikrokafijotavas, kur kāds hipijveidīgs jaunkungs taisīja diezgan jaukus uzlējumus ar vairāku pupiņu izvēli. Ar laiku tas pārauga espresso būmā un Tokijā tagad var dabūt tiešām labu espresso un tagad izskatās, ka ši vilnis zaudē spēku, jo kafijotavu ir mazāk, toties kafijas aparāti, uzlejamie gādžeti un citi piederumi ir daudz pieejamāki salīdzinot ar laiku pirms šī būma. Tokijā ir parādījušās vairākas stabilas un augošas kafijotavas ar lielisku kafiju un savu unikālu stilu, kas noteikti ir moderna vēsma. Interesanti ir tas, ka šīs iestādes ir protesta iemiesojums. Ienākot iekšā neviens vairs nesaka "iraššaimasē", kā to darīja visur citur, ar tevi vienkārši sasveicinās. Arī mežģīņotās kleitas un gandrīz absurdā pieklājīgā valoda ir izmesta miskastē -- tagad kafijotavu darbinieki runā vienā līmenī ar apmeklētājiem. Tās ir labas vietas, jo vismaz man nav jādomā kā runāt un kā uzvesties, var vienkārši atrasties savā vietā un nejusties nepareizi.

Šī kafijotavu viļņa iespaids ir pretestablišmenta kustība, kur tiek lauztas vecās tradīcijas un ieviestas jaunās.

Par pašu kafiju runājot, arī Japānā aug kafija, bet, diemžēl, pārsvarā to sagandē ar dziļo grauzdēšanu un garšo viņa tāpāt kā noneim "frenč roast" no Miyama bodes.

leave a comment


malvine_truse

čau cibas draugi!

2022.5.17. | 00:44
music: -
posted by: malvine_truse

Vai kāds no maniem lasītājiem būtu ieinteresēts uzrakstīt kaut kādu recenziju, pārdomas par Labais Dāma jaunāko albumu "Muzons tas ir faking kaifs"?

To var noklausīties pilnīgi visos iespējamos straumēānas servisos.
Kā arī top kasetes ar cidtādiem dizainiņiem un vēl kādu gabalu iekšā, kas nekur citur nebūs pieejams.

Pabaigs albumu tas ir faking kaifs


protams pieņemšu viedokļus arī komentāros!


Šī darba teorētiskais pamatojums

- Tu redzi?
- Ko tad?
- Nu to tur?
- Nē, nezinu, neredzu
- A uz ko tu vispār skaties?

Es par citiem nezinu, bet es kaut kā kuļos caur dzīvi uz priekšu pretī kaut kādiem saviem mērķiem, bez īpašām cerībām tos sasniegt. Vienkārši man liekas, ka kaut kādu virzienu vajag, citādi nekam patiešām nav jēgas. Un nekad nesanāk aiziet līdz tiem mērķiem pa tiem izcēlētajiem ceļiem. Bet šad un tad izdodas uzdurties iecerētajam negaidīti, bet citreiz tu buries cauri brikšņiem pa galvu un pa kaklu un pēkšņi iznāc klajumā, kur kā dārgumpodiņš stāv tavs lolojums.
Muzons tas ir faking kaifs. Bet tas arī ir atkarīgs no tā uz ko tu skaties. Man muzons ir faking kaifs ikreiz un manī vienmēr ir muzons, kā kaifs,. Tikai tas ir jāizdročī ārā no visas tās tumšās zarazas, kas uzkrājas mūsos kuļoties cauri notikumu un iedomu brikšņiem, man tas vienmēr ir muzons, kas kā vadošā gaisma spīd un palīdz noteikt virzienu starp rēgiem un grākiem.
Šajā materiālā, ko es jums grasos tagad prezentēt ir tas, kas ir bijis manī iekšā un kas ir lauzies uz āru kā nu varējis un cik es tam esmu ļāvis, tas pats ir ieguvis savu formu ar mani runājot un strostējot mani. Muzons tas ir faking kaifs, bet tev nākas uzplēst savas krūtis un caur gaišu brūci iztecināt to ārā un palikt drosmīgam pie tā kas iznāk. Vismaz esmu centies, pēc savas labākās sirdsapziņas to atstāt patiesu, tādu, kāds tas nāk no manis, no manas sirds, manas dvēseles un visas manas būtnes.
Ar šo materiālu es ielūdzu jūs savā jurtā, pie saviem apkarsētajiem akmeņiem apsēsties apkārt, pavērt ausis un ielaist to iekšā, ļaujiet man iemiesoties jūsos un nāciet līdzi man šajā pārdzīvojumā. Un kad šis piedzīvojums būs beidzies, kas zina, varbūt kādam paliks vieglāk. Vismaz tās ir manas lielākās cerības nododot jums šo materiālu.
Paldies par uzmanību.

leave a comment


martcore

nedaudz pa ziemeļamerikas sportu

2022.5.16. | 21:57
posted by: martcore

mazliet principiāls jautājums, un kur skatās jūsu VAR
nē, no kreisās kameras (no parējām nevar saprast), tas manuprāt tomēr ir nūjas kontakts ar ripu nedaudz augstāk par vārtu pārliktni (high-sticking golu likums), vai arī man rādās halucinācijas

leave a comment


ingmars

mans uzturs

2022.5.16. | 19:32
posted by: ingmars

Daudz ēdu saldētās mīdijas no Rimi par 2,19 EUR iepakojumā.

leave a comment [1]


ingmars

TumVal

2022.5.16. | 19:26
posted by: ingmars

Es jau gada sākumā solīju, ka šogad pārcelšos uz Tumsas valstību.

leave a comment


ingmars

soyfood

2022.5.16. | 19:24
posted by: ingmars

Tikko pārdevu skrituldēli, rīt nopirkšu benzīnu braucienam uz Lietuvu. Varbūt ēdienam arī pietiks, un varētu to ēdienu ēst Lietuvā.

leave a comment


teja

***

2022.5.16. | 18:23
music: Aguila aguile
posted by: teja

Šis putns ir mana vecmāminja kas iemīlējusies dzied

leave a comment [1]


belmondo

sievietes

2022.5.16. | 18:23
posted by: belmondo

ir afigenno krutas arī citās pasaules valstīs.

leave a comment


***

2022.5.16. | 15:30
posted by: helmsdeep

kas ir jūsu mīļākā HIM dziesma?

man laikam "Gone with the Sin"

leave a comment [9]


***

2022.5.15. | 19:13
posted by: helmsdeep

pazaudēju Duolingo strīku :(

leave a comment [4]


ingmars

nice 95

2022.5.15. | 12:10
posted by: ingmars

Šorīt pārdevu velosipēdu un par visu naudu nopirku benzīnu.

leave a comment [1]


wowow

***

2022.5.15. | 11:47
posted by: wowow

Kalush Orchestra - Stefania (Official Video Eurovision 2022)

leave a comment [1]


honeybee

***

2022.5.14. | 14:31
posted by: honeybee

kā tu skaties uz to ka tu būtu tas cilvēks kas ir šausmīgi vecs un iereibis raksta ziņas un zvanās un ir iereibis allaž
kā kad nāve ir allaž tik tuvu tepat durvīs un tu domā nomirt no kauna ir apmēram tāpat kā nomirt ar sirdi ar aknām ar plaušām un varbūt pat nedaudz labāk kā nomirt kad esi krītot pārlauzis gūžu un tas nozīmē ka seksa toč nebūs bet tā ja tu provēsi tad varbūt no kauna bet varbūt būs sekss
tev šķiet tavā laikā to darīja citādi un tu gribi zināt kā to dara mūsdienu jaunatne
tev šķiet ka mūsdienu jaunatne varētu būt atvērta izpētei
tu gribi aizrakstīt klau jaunatne jopcik nu kāpēc tu nedari muļķības tagad kad visas muļķības ir jauna cilvēka muļķības un viss kauns ir jauna cilvēka kauns tāds priecīgs un zvaigājošs kauns ko vienmēr var aizskalot
kāpēc tu jaunatne never gliemežnīcas vaļā
kāpēc tu jaunatne neesi kā tas cilvēks kas raksta ziņas jo ir iereibis vecs varbūt slims varbūt nomirs
kas pārcilā kauliņus saskaita kārtis pastumj žetonus tas cilvēks kas saka nu zini no visām iespējām es teiktu ka nomirt no kauna nav slikti
lai zeme atveras un mani aprij
lai zeme ir atvērta jaunām pieredzēm
kā tu skaties ja es tevī iegrimtu vecs sadzēries muļķis ja es savilktu visus tos vārdus sev pāri kā vāku vēl klauvētu kādu numuru no velēnu apakšas
lai pēdējo reizi kādā ekrānā iespīdas gaismiņa LOHS KAUT KĀDS NECELT

 
Tags:

leave a comment [2]


***

2022.5.14. | 10:07
posted by: asiize

Jābeidz droši vien ņemties par to nojaukšanu, jāpasēž uz palodzes un jāpaklausās, kā līst. Es tikai sapratu, ka ne reizes vispār pie tā pieminekļa neesmu bijusi. Gājusi, braukusi garām pa teritoriju ieskaujošajām ielām, Uzvaras parku izstaigājusi tikai otrpus Bāriņu ielai. Šo skvēra daļu varbūt tikai pāris reižu šķērsojusi pa to celiņu, kas ved gar Hermaņa ielu.
Bet nu vismaz Pērkoņkrusta spridzinātāju misija būs pabeigta, un uz pieminekļa atvadām padziedās Pērkons.

leave a comment


honeybee

***

2022.5.14. | 07:12
posted by: honeybee

"matemātikas eksāmena" murgu nomainījis "divas konferences vienā dienā, mans priekšlasījums notiek vienā laikā, neesmu gatava nevienai no tām" ffs dodiet man atpakaļ matemātiku

leave a comment


usne

***

2022.5.13. | 21:17
posted by: usne

ieraudzīju brīnišķīgu galdu un tad ieraudzīju cenu:
https://framacph.com/product/farmhouse-table-planks-l220?utm_source=facebook&utm_medium=ads&utm_campaign=(MM)%20STEP%201%20%7C%7C%20P%20-%20DPA&utm_content=P%20-%20broad%20-%20world%20%2F%2F%20Home%20Essentials%20-%20ATC&fbclid=IwAR2NeC0nnW2mgE9RdSzOvB6K2ylAMirI2L7l-34c0L6948MZJe7_H-OVJGk

leave a comment [3]


wowow

***

2022.5.13. | 18:00
posted by: wowow

"Sēdekļu apdare no pārstrādātas vegānu mikrošķiedras"

leave a comment [1]


***

2022.5.13. | 14:52
posted by: helmsdeep

mana tauta iekarsusi

leave a comment [3]


***

2022.5.13. | 14:02
posted by: shkjibs

Sapnī bija sācies atomkarš, un ar U klīdām pa vecu patvertni, tur nebija nekādu atšķirību cilvēkos, kuri arī sargāja dzīvības, bet bija nojaušams, ka visticamāk mirsim. Un beidzot visiem pieleca

leave a comment


martcore

***

2022.5.13. | 13:05
posted by: martcore

jāsaka, ir daudzi diezgan fundamentāli principi dzīvē, piemēram, nekad nelūgt cigareti meitenei
nelīst strīdos ar sektām - mindbound, lūk, nahuja tas tagad bija
nešaut dzīvniekus sava prieka pēc

leave a comment [9]