Uldis ([info]uldy) rakstīja,
@ 2008-12-05 16:06:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Garastāvoklis:esmu rakstnieks

a bankas neklapē ar ausi...
Visā pasaulē ziņo par procentu likmju samazināšanos, bet kāds mums no tā labums?
Nekāds - bankas % likmes netaisās samazināt.
Iekš UK valdība bankas grib piespiest samazināt % likmes, ko klienti maksā par kredītiem - bet bankas uz to īpaši labprāt neparakstās.
Un tas viss neskatoties uz to, ka bankas ir saņēmušas miljardiem lielu palīdzību no centrālās bankas.
Valdība saka, ka piespiedīs bankas darboties sabiedrības interesēs.

Kad mūsu valdība sāks domāt par to, kā atvieglot dzīvi kredītņēmējiem, kam darba zaudēšanas dēļ draud mājokļa zaudēšana?
Kā pusē nostāsies mūsu valdība? Kredīņēmēju vai banku? Ja Tev ir kredīts, kas ņemts pēdējo 2 gadu laikā, tad šobrīd banka var Tevi izģērbt pliku - saskaņā ar līgumu pieprasīt papildus ķīlu vai kredīta atmaksu pirms laika - jo īpašuma vērtība ir kritusies. Mājokli esi spiests pārdot par zemu cenu, kas kredītu nesedz un pēc tam maksā atlikušo starpību.
Līdz ar to prakstiski jebkura problēmsituācija kredītņēmējam, kurā ir jāpārdod īpašums, beigsies ar zaudējumiem.

Salīdzinājumam iekš ASV pietiek atdot mājokļa atslēgas un kredīts tiek uzskatīts par dzēstu - to sauc par foreclosure.

Esmu kredīņēmējs, kurš ticēja valsts nākotnei un stabilitātei - ņēmu kredītu EUR ar ienākumiem LVL - lai nebūtu jāmaksā lielāka likme - tāpat taču pāriesim uz EUR - tagad manu stabilitāti krietni apdraud pašreizējā situācija un lata devalvācijas prognozes.
Kā informēts cilvēks varu teikt, ka pašreizējā likumdošana palīdzēja pūst burbuli - bankās valdīja uzskats, ka kredītu var dot mazliet pieverot acis uz tehniskām detaļām - ķīlas kvalitāti,  klienta maksātspēju un ienākumu legalitāti (tos, kas ar nelegāliem ienākumiem paņēma kredītu un tagad ir zaudējuši darbu, neapskaužu), jo tāpat ar ķīlu vien netiksi vaļā - būs jāstrādā lai atdotu starpību.
Reāli riska izvērtēšanai mūsu Latvijas situācijā bija jānotiek klienta pusē - bet vai mēs katrs esam spējīgi un kvalificēti ekonomisti, kas var paredzēt nākotni un objektīvi izvērtēt savus riskus? Nē - mūsu vēlme ir dzīvot labāk un to var saprast. Protams, var bļaut par neprātīgajiem kredītņēmējiem - bet kuram negribās dzīvot labāk?
Manuprāt, ir pienācis valdībai laiks sākt rūpēties par iedzīvotājiem un atjaunot viņu drošības sajūtu un ticību nākotnei - ar likumu noteikt garantijas tiem kredītņēmējiem, kas objektīvu apstākļu dēļ nespēj segt savas saistības - pārlikt risku bankas pusē un pasargāt iedzīvotājus - nodrošināt iespēju atlikt maksājumus, nepalielināt procentus, rūpīgi uzraudzīt banku darbu ar problēmklientiem. Cilvēkiem ir jājūt, ka viņi ir drošībā un ka viņus nesodīs par to, ko viņi nekādi nav varējuši ietekmēt.
Manuprāt, daudzi mūsu politiķi ir aizmirsuši kāpēc cilvēki apvienojās ciltīs, ciemos, pilsētās un dibināja valstis - primārais iemesls ir drošība - kopā vieglāk nosargāt uguni, pasargāt savas sievietes un bērnus no plēsīgiem dzīvniekiem un citiem cilvēkiem - arī tagad prioritātei jābūt iedzīvotāju drošībai - tas taču ir viens no Maslova piramīdas pamatiem.

Nu gan pietiks... :)
 
P.S. Nē, man šobrīd nav grūtības atmaksāt kredītu - es vienkārši ceru uz labāko un gatavojos ļaunākajam.(Lasīt komentārus)

Nopūsties:

No:
Lietotājvārds:
Parole:
(komentārs tiks paslēpts)
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Temats:
Tematā HTML ir aizliegts
  
Ziņa:

Gandrīz jau aizmirsu pateikt – šis lietotājs ir ieslēdzis IP adrešu noglabāšanu. Operatore Nr. 65.
Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?