20 March 2010 @ 12:38 pm
Vai tas ir plaģiāts?  
Par A. Rubeni klīst daudz un dažādas runas. Cik zinu, tad ir studenti, kas vēlas apskatīties iespējamus plaģiāta gadījumus. Es varu piedāvāt vienu fragmentu no A. Rubeņa grāmatas 'Viduslaiku kultūra Eiropā'. 13. nodaļas 'Mākslinieki un māksla' d. apakšnodaļas (439-454.lpp.), kuras pārklājas ar Eko darba 'Māksla un skaistums viduslaikos' nodaļām. Tas vien jau raisīja aizdomas un nerūpīgi uzmetot acis bija redzams, ka šīs nodaļas ir visai tuvs pārstāsts, ar tiem pašiem piemēriem etc. (tas vēl, protams, ir uz robežas ar pārkāpumu) no Eko darba. Nebija īpaši jāmeklē, lai redzētu daudzas sakritības. Man mājās ir darbs krievu val., bet Rubeņa bibliogrāfijā ir atsauce uz Eko darbu angļu val. Iespējams, atšķirības radās dažādu tulkojumu dēļ.

Šī rindkopa ir teju vai nejauši izvēlēta..

A) Pirmkārt, te mēs sastopamies ar patiesu estētisku pieredzi, ko ierosina mākslinieciskā materiāla jutekliskā klātbūtne; otrkārt, to nevar reducēt nedz uz tīru un vienkāršu baudu (to, kas piederētu 'zemes netīrībai'), nedz arī uz kontemplāciju par garīgajām lietām debesīs. Te notiek gandrīz vai tieša pāreja no estētiskā uz mistisku prieku. Viduslaiku estētiskais baudījums neorientējas vis uz māksliniecisko radīšanu kā autonomu procesu vai dabas realitāti, bet tiecas satvert visas pārdabiskās attiecības starp priekšmetu un kosmosu.

(Andris Rubenis: Viduslaiku kultūra Eiropā. - Zvaigzne ABC, 1997. 441.lpp.)

B) С одной стороны, перед нами свидетельство акта подлинного эстетического созерцания, вызванного чувственным переживанием художественного. С другой – характер этого созерцания индивидуален и отличен как от простого и чистого наслаждения («прахом земным»), присущего чутким и восприимчивым людям, так и от интеллектуального созерцания предметов небесных. Переход от радости эстетической к радости мистической здесь почти внезапен – в значительно большей степени, чем указание на мистический, «анагогический» механизм перемещения. Стало быть, эстетическое чувствование человека Средневековья концентрировалось не на отдельно взятом художественном или природном объекте, а на переживании всех сверхъестественных или фантастических отношений между созерцаемым объектом и космосом, открытым для трансцендентного начала. В каждой вещи средневековый человек видел онтологическое свидетельство всемогущества Творца.

(Умберто Эко: ЭВОЛЮЦИЯ СРЕДНЕВЕКОВОЙ ЭСТЕТИКИ. - Азбука, 2004. с. 38.)

Man ir nelāgas aizdomas, ka šim veltot vēl dažas minūtes, es varētu ar šādiem piemēriem piepildīt savu blogosfēru.
 
 
( Post a new comment )
thel[info]thel on March 20th, 2010 - 05:32 pm
Es atvainojos, bet šeit nav runa par tulkojumu. Ir runa, ka ir 2 autori, kuri raksta par vienu un to pašu tēmu. Nav gluži tā, ka es nezinātu, ka viduslaiku estētiku var aprakstīt ļoti dažādos veidos.
Atbilstības ir sekojošas - tāda pati izklāsta struktūra (pa nodaļām), teikumi Eko un Rubeņa tekstā 1:1, citātu izmantošana 1:1, raksturojumi 1:1. Miminālās izmaiņas varētu būt tikai tāpēc, ka Rubenis izmantoja angļu, bet es - krievu txt. Ko vēl vajag, lai apgalvotu, ka tas ir plaģiāts?
Rubeņa grāmatā tās ir 15.lpp. maz? Un tā ir 'būtiska' nodaļa grāmatas kontekstā. Nav nedz ievads, nedz noslēgums.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]karuna on March 20th, 2010 - 05:44 pm
Tai grāmatai ir vismaz 400 lpp. 15 lpp. ir mazāk par 4%. Varētu nebūt būtiska daļa. Tas jāvērtē individuāli.

Atsauce jau būtībā ir dota, ka grāmatas tapšanā ir izmantoti konkrēti Umberto Eko darbi. Tas, kurā vietā, Rubenis ir atstājis kā mājasdarbu studentiem. Iespējams, ka Rubenis ir balansējis uz autortiesību likumu robežas, bet būtībā pārstāstīt faktus vai idejas nav aizliegts.

Jebkura mācību grāmata būs kompilācija no daudzu cilvēku darbiem. Nav taču tā, ka ir jāizgudro jauna fizika, lai sarakstītu jaunu fizikas mācību grāmatu. Visi fakti tāpat būs ņemti no iepriekšējām grāmatām un daudzu zinātnieku publikācijām, kas aizsargāti ar autortiesībām. Paņemt šo darbu galveno ideju un saviem vārdiem izstāstīt ideju pāris lappusēs mācību grāmatā nav aizliegts. Nav jāliek atsauce pie katra teikuma, bet beigās gan jānorāda izmantotās literatūras saraksts. Ja pārstāstījums būs būtiska darba daļa, tad gan varētu rasties problēmas. Bet tā kā nav skaidru vadlīniju, kā to noteikt, tas vienmēr ir strīdīgs jautājums. Tieši kā šajā gadījumā.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
Avtonoms[info]junona on March 20th, 2010 - 06:03 pm
Šajā gadījumā nav runa par vispārzināmu faktu atstāstīšanu, kurus jebkurš, protams var norakstīt no enciklopēdijas. Runa ir par sveša viedokļa uzdošanu par savu. Tas arī visu izšķir. Bibliogrāfijā vari salikt kaut visas pasaules grāmatas.
Jau teicu - ja students uzceptu tādu bakalaura darbu, tad izlidotu ar blīkšķi.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]karuna on March 20th, 2010 - 06:23 pm
Kurā vietā viņš ir uzdevis teikto par savu viedokli? Var jau būt, ka, izlasot visu darbu, šādu secinājumu varētu izdarīt, bet ne jau nu no šī fragmenta.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
Avtonoms[info]junona on March 20th, 2010 - 06:35 pm
Bet kā viedoklis vēl tas ir? Meistara Bo?
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]karuna on March 20th, 2010 - 07:04 pm
Kāpēc tu uzskati, ka viss, kas grāmatā rakstīts, ir autora viedoklis? Es jau minēju piemēru ar fizikas mācību grāmatu. Tur pat nav runa par viedokļiem, bet par empīriskiem novērojumiem. Tāpat Rubenis atstāsta to, ko lasījis citās grāmatās. Pat ja tas bija viņa viedoklis, ir iespējams, ka tas šobrīd ir pilnīgi mainījies. Manuprāt, viedoklis šeit vispār nekādu lomu nespēlē. Problēma ir tikai tajā, ka nedrīkst pārmērīgi kopēt cita jaunradi. Šajā gadījumā Eko radīto teksta sakārtojumu. Iespējams, ka pašas idejas Eko arī ir kompilējis no dažādiem avotiem, tikai pratis to labāk pasniegt savā kompilācijā un formā, nekā Rubenis.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
thel[info]thel on March 20th, 2010 - 07:11 pm
1) Eko tekstā vienmēr ir atsauces, ja ir izmantots sekundārs darbs.
2) Eko kompozīcija ir oriģināla. Arī daudzi spriedumi, jo šis darbs balstījās viņa doktora disertācijā, kuru viņš rakstīja par Akvīnas Tomu. Rubenim nav aiz muguras šāda līmeņa viduslaiku pētījumi.
3) Viduslaiku estētiku var pasniegt dažādi.
4) Rubenis neizmanto atsauces. Ir gadījumi, kad Eko atsaucas uz, piem., izcilo vēsturnieku Heizingu, bet Rubenis noņem Eko uzliktās pȱediņas un padara Heizingas txt par savu.
5) Estētika un fizika nav viens un tas pats.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]karuna on March 20th, 2010 - 07:22 pm
Es domāju, ka Eko darbs bija vairāk zinātnisks nekā Rubeņa izdotā mācību grāmata. No autortiesību viedokļa arī nav lielas starpības starp fiziku un estētiku.

Pareizi būtu bijis nevis likt atsauces, bet sniegt savu kompilāciju un iztikt bez tieša Eko darba pārstāsta. Izskatās, ka Rubenis tiešām ir nohaltūrējis. Par darba daļu es biju domājis daļu no Rubeņa darba.

Bet atsaucis viņš tomēr bija ielicis, tāpēc jautājums par plaģiātismu tomēr ir strīdīgs. Vienīgi varētu teikt, ka no autortiesību viedokļa viņš ir pārsniedzis pieļaujamo robežu.
(Reply) (Parent) (Link)
Avtonoms[info]junona on March 20th, 2010 - 07:19 pm
Labi, ka tu vēl nemini piemērus no telefona grāmatām vai vilcienu sarakstus.
"Tāpat Rubenis atstāsta to, ko lasījis citās grāmatās." Tekstā nekur neparādās fakts, ka runa ir par cita autora materiālu.

"Iespējams, ka pašas idejas Eko arī ir kompilējis no dažādiem avotiem". Jā, iespējams. Bet ja kāds to būtu atklājis, tad no Boloņas Universitātes būtu kā korķis ārā.
Godīgi sakot, jocīgi tev tie priekšstati par plaģiātismu. Manuprāt, jau pirmā kursa studentam vajadzētu puslīdz orientēties šajās lietās. Ja tu kaut ko raksti, tad, iespējams, tev vajadzētu pārdomāt savus radošās darbības principus.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]karuna on March 20th, 2010 - 07:30 pm
>> Bet ja kāds to būtu atklājis, tad no Boloņas Universitātes būtu kā korķis ārā.

Bet redzi, ka nav, lai gan Thel apgalvo, ka ir izmantojis citus darbus. Ar atsaucēm protams.

Vai tiešām filozofi domā, ka viņu darbs ir tik īpašs, ka uz to attiecas kādas īpašas autortiesības?

Nemaz nerunājot, ka šis ir darbs par vēsturi, kas to padara daudz tuvāku empīriskajam (fizikai) nekā radošajam (mākslai).
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
thel[info]thel on March 20th, 2010 - 07:33 pm
Nav tas tuvāks fizikai, jo hum. zinātnēs būtisku lomu spēlē tekstu interpretācija. Faktiem ir sekundāra loma. Eko interpretācijas ir diskusiju objekts un nevis vispārpieņemtas kā vienīgās iespējamās.
Atsauces ir viens no akadēmiskuma un akadēmiskā godīguma pamatiem.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]karuna on March 20th, 2010 - 07:55 pm
Akadēmiskais godīgums ir norādīt avotu, no kura ņemtas idejas un nepasludināt tās par savām, nevis noteikta formāta atsauces. Rubenis atsauci būtībā ir ielicis, tikai nav to izdarījis pietiekami detalizēti. Varbūt arī pārkāpis pieļaujamās robežas. Pārējais jau ir detaļas.

Arī ar studentu diplomdarbu būtu starpība, vai tas ir nepietiekami noformēts, nav pareizi ieliktas atsauces utml., kas nozīmē, ka darbs ir jāpārstrādā, vai ir vienkārši paņemts cits (ar visām pareizi noformētajām atsaucēm utt.), kas jau ir tiešs plaģiātisms, par ko var atskaitīt no universitātes.
(Reply) (Parent) (Link)
Avtonoms[info]junona on March 20th, 2010 - 07:58 pm
Hmm... jūtos viegli konfuzēts. Kādas vēl īpašas autortiesības? Protams, protams, vēsture ir tuvāk fizikai (labi, ka ne otrādi). Vēsture darbojas ar avotiem (tā ir empīriska evidence), bet tie ir jāinterpretē (radošs pasākums). Par to tad arī šajā gadījumā ir runa.
Piedod, ka tas izklausīsies mazliet nepieklājīgi, bet pirms paust savu nostāju par šiem jautājumiem varbūt izlasi tā paša Eko grāmatiņu "Kā uzrakstīt diplomdarbu?" (tulkota arī latviešu valodā), tur cita starpā arī izklāstīts plaģiātisma jautājums un paskaidrots, kas ir uzskatāms par plaģiātu. Tad pēc šiem pašiem kritērijiem Rubeņa darbs, manuprāt, ir plaģiāts.
Protams, ka Eko izmantojis daudz sekundārā literatūras (pretējā gadījumā viņa darbs būtu uzskatām par diletanta skricelējumu), bet tas ir darīts atbilstoši akadēmiskiem kritērijiem (ciktāl mēs zinām; ja tu piepeši atradīsi, ka tur ir atstāstīts Rubenis, tad raksti uz izdevniecību).
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]karuna on March 20th, 2010 - 08:07 pm
Protams, ka nevar būt kādas īpašas autortiesības. Tas bija retorisks jautājums.

Jautājums ir tikai tajā, kas tiek uzskatīts par radošu darbu. Piemēram, vai šie komentāri katrs atsevišķi vai kopā ir autortiesību objekts vai nav? Un ja es gribētu tos pieminēt savā rakstā, cik precīzi es tos drīkstētu atveidot?

Bet tā vietā, lai ieteiktu man lasīt Eko darbu par diplomdarbu rakstīšanu, varbūt pastāstiet man galvenās idejas, kam būtu nozīme šajā gadījumā?
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
Avtonoms[info]junona on March 20th, 2010 - 10:18 pm
Manuprāt, nevar būt nekādu šaubu, ka norādītie teikumi no Eko darba ir autortiesību objekts. Rubenim būtu vai nu jāliek pēdiņas, ja runa ir par citātu, vai arī jānorāda, ka viņš atstāsta Eko. Protams, te jau tas paradokss ir tāds, ka viņš to atstāsta tādiem gabaliem, ka nevar saprast, kas tas vispār ir par tekstu. Normālos gadījumos jau arī tad, ja rakstītājs atstāsta svešu viedokli, tas tomēr tiek kaut kā pārstrukturēts, pa savam sakārtots, t.i, īsi sakot - iepīts teksta vēstījmā, kam pēc būtības jābūt kaut kam, ko rakstītājs pats veido. Bet šeit, izskatās, ka ir darīšana ar tādu kā lupatu deķi, kur vienīgais autora pienesums ir diegi.
(Reply) (Parent) (Link)
thel[info]thel on March 20th, 2010 - 06:49 pm
Krievu grāmatai teksts ir ~200.lpp. (kabatas formāts) Angļu ~120. Ne visas nodaļas ir izmantotas. Rubeņa grāmatai ir lielāks formāts, bet 15.lpp. Rupji rēķinot, varētu būt izmantota ~20% Eko darba. Manuprāt, nav maz. Protams, to vieglāk ir pārbaudīt uz datora vai tml. un mani aprēķini ir visai aptuveni.
(Reply) (Parent) (Link)