05 June 2018 @ 01:06 pm
Marksam 200  
Latvijā kaut kā neiet Marksam. Atminos, kad pirms vairākiem gadiem P. Raudseps nopublicēju ļoti dīvainu recenziju par Marksa "Kapitāls" pārizdošanu, kas neradīja iespaidu, ka viņš būtu lasījis tālāk par priekšvārdu un vikipēdiju. (Rēgs klīst pa grāmatnīcām). Taču ļaunums bija fiksēts - lasīt Marksu ārpus akadēmiskām sienām ir bīstami, jo... jo kaut kas, kaut kas ir bīstami.

Tagad līdzīgi ir ar Ījāba veikumu RL. (Krava Nr.200) Šeit arī vienā putrā ir sajaukts marksisms un ļeņinisms. Marks ir atbildīgs par turpmāko vēstures gaitu, bet Nīče - tas gan ne. Historicisms arī, kā izrādās, ir sācies ar Marksu. utt&utt. Skaisti rakstā tiek ignorēts, ka marksisms arī 20.gs. bija ļoti dažāds un ne vienmēr pilnīgi nejēdzīgs, piem., tā pati atsvešināšanās problēma. Šā īsā teksta nekonsekvences ir grūti uzskaitīt, jo galvenais ir nodot vēstījumu, ka Marksa jubileju nevajag atzīmēt, jo... jo viņš ir atbildīgs par to, kas šeit notika 20.gs. sākumā.

Pieļauju, ka līdzīgi mums vajadzētu protestēt arī pret, piem., Platona totalitārismu u.c. domātājiem vēstures gaitā, kuriem mēs īsti nepiekrītam.
 
 
( Post a new comment )
[info]krishjaanis2 on June 6th, 2018 - 12:47 am
nē, ir ļoti nopietni jāuztver jebkura politiskā režīma ideoloģiskās pašizpratnes un leģitimizācijas formas. ir jābūt bezgala ciniskam vai iedomīgam, lai no rietumu akadēmiķa krēsla pamācītu, teiksim, Staļinu, kā tad tas komunisms kata Marxon būtu PA ĪSTAM būvējams. citādāk ir vairāk nekā traģikomiski, ka visi iespējamie marksismi un komunismi - ar tos pavadošo sociālo eksperimentu neveiksmēm un tīšām ļaunprātībām - pēc Marksa ir vai nu viņu nepareizi sapratuši, vai sagrozījuši, vai izdomājuši kaut ko citu. viss šis plašais spektrs, no Fuko līdz Altisēram, no Ļeņina līdz Kautskim un Bādera-Meinhofas bandai vai Polam Potam tomēr atsaucas uz Marksu. kas liek domāt, ka kaut kas laikam nav kārtībā ar pašu "tēvu".

jā, Marksa ideju ietekme tiešām ir bijusi tālejoša, par to neviens nešaubās, šaubās tikai par to, vai šis tālejošums un "filozofija, kuras uzdevums ir nevis skaidrot pasauli, bet to mainīt" ir devusi cilvēcei ko tiešām vērtīgu un morāli labu, daudzi uzskata, ka drīzāk tieši pretējo. par to, cik vāja, anahroniska un caurkritusi ir tieši paša Marksa kapitālisma kritika jau gana daudz rakstīts gan šeit, gan visur citur, kur palicis kaut mazums intelektuāli godīgu cilvēku.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]slikts on June 6th, 2018 - 01:10 am
nelasu, ko tu raksti, izpisteni
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]krishjaanis2 on June 6th, 2018 - 01:15 am
aizej labāk iedzer kādu dziriņu, palasi kādu Marksa hemoroīdiņu un nīgri paklabini datoriņu par labu apspiestajai pamatšķirai
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]slikts on June 6th, 2018 - 01:21 am
tavi teksti ir paredzami; to formula ir trula, vienkārši būt intelektuālai miskastei vienā virzienā. ja es gribētu, es varētu darīt to pašu tavā vietā vēl labāk, bet tikmēr tu nespētu iekāpt citu ādā, jo vienkārši esi pārāk neattīstīts lohs, un tavs risinājums ir nevis nebūt loham, bet vainot pasauli, ka neviens tevi neciena
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]krishjaanis2 on June 6th, 2018 - 01:25 am
Dieva dēļ, paturi savus iracionālos estētiskos spriedumus savā vēstures mēslainē - ja nemaldos, pasauli pie visa un necieņas vaino tieši marksisti un viņu klabinošie līdzskrējēji un atmazgātāji. iesaku atbrīvoties no ideoloģiskiem murgiem un domāt brīvi :)
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]slikts on June 6th, 2018 - 01:29 am
godīgi, tavi teksti ir intelektuālas samazgas; reakcijām uz tiem ir tikpat liela nozīme kā jebkuram citam smirdošam netīrumam, ko cilvēki nevēlas savā klātbūtnē, tikai tu esi sevi pārliecinājis, ka riebuma izrādīšana būtu "uzvara"
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]krishjaanis2 on June 6th, 2018 - 01:30 am
droši, tu drīksti pabārstīt vēl pērles cūkām, tavi vārdi kā kiberpanku revolucionārais terors kādu varētu pat ieaijāt miegā.
(Reply) (Parent) (Link)
[info]krishjaanis2 on June 6th, 2018 - 01:29 am
var just - resentiments, ka Lielais Notikums jebšu Revolūcija (atpestīšana no pasaules) vēl nav notikusi par spīti svētīgiem solījumiem! - laikam noslāņojies tādā skābā sarūgtinājumā. gluži kā visiem čīkstuļiem, kuri nespēj samierināties ar jauno status quo, kurā viņu kreisās idejas paliek arvien mazāk relevantas un parlamentos neiebalsojamas, he he
(Reply) (Parent) (Link)
François Pignon[info]pinjons on June 6th, 2018 - 07:09 am
Pēc šāda komentāra varētu padomāt, ka krišjānis un komentārietis ir dažādas personas.
(Reply) (Parent) (Link)