slikts sapnis - profānais grāls [entries|archive|friends|userinfo]
slikts

[ website | untu.ms ]
[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

profānais grāls [Feb. 27th, 2009|03:04 am]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Linkdot krepsi

Comments:
[User Picture]
From:[info]artis
Date:February 27th, 2009 - 08:02 pm
(Link)

Turpinu analoģiju par dziedāšanu. Tā ir laba analoģija, tomēr esmu gandrīz drošs, ka pat šādos jautājumos cilvēki nav relatīvisti. Viņi uzskata, ka iespējams nošķirt labu dziedāšanu no spiegšanas un gaudošanas. Es piekrītu. Nelaime ir cita — viņi izdara kategoriju kļūdu. Proti, reizēs, kad būtu jāvērtē premisu atbilstība realitātei, un to, vai no tām izriet secinājums, viņi sāk vērtēt stilistiku (sevišķi raksturīgs cilvēkiem ar t.s. literārajām inklinācijām). Ja runājam par privātajām, un ne tik privātājām, kosmoloģijām, tad ir bezjēdzīgi publiski runāt par aestētiku, ja vien ar to nesaprotam, piemēram, parsimoniju. Manuprāt, viņu problēma ir palikšana pie muhļīšanas. Kants tādus cilvēkus sauca par jūtu sapņotājiem. Spriedumos nav vietas personīgajai labpatikai un nepatikai, tā ir nenobrieduša prāta neiroze — nespēja abstrahēties no ad hominem.

[User Picture]
From:[info]artis
Date:February 27th, 2009 - 08:09 pm
(Link)
From:[info]slikts
Date:February 27th, 2009 - 08:36 pm
(Link)
dzejnieki vienkārši ir slikti cilvēki.
[User Picture]
From:[info]artis
Date:February 28th, 2009 - 12:48 am
(Link)

Tas varētu būt saistīts ar divu sistēmu teoriju. Hypothesis: viņi retāk kā citi tiek pie System II, un pamatā operē ar System I. Mēs visi pamatā operējam ar System I, bet viņu System II ir vienkārši par vāju (vājšs dators). Intervija ar Khaneman:

INTERVIEWER: Can you describe the two-system theory?

KAHNEMAN: Many of us who study the subject think that there are two thinking systems, which actually have two very different characteristics. You can call them intuition and reasoning, although some of us label them System 1 and System 2. There are some thoughts that come to mind on their own; most thinking is really like that, most of the time. That’s System 1. It’s not like we’re on automatic pilot, but we respond to the world in ways that we’re not conscious of, that we don’t control. The operations of System 1 are fast, effortless, associative, and often emotionally charged; they’re also governed by habit, so they’re difficult either to modify or to control. There is another system, System 2, which is the reasoning system. It’s conscious, it’s deliberate; it’s slower, serial, effortful, and deliberately controlled, but it can follow rules. The difference in effort provides the most useful indicator of whether a given mental process should be assigned to System 1 or System 2.

[User Picture]
From:[info]artis
Date:February 28th, 2009 - 02:18 am

Daniel Kahneman: Nobel Prize lecture (2002)

(Link)
Empirical controversy about the reality of cognitive illusions dissolves when viewed in the perspective of a dual-process model. System 2 'knows" some of the rules that intuitive reasoning is prone to violate, and sometimes intervenes to correct or replace erroneous intuitive judgments. Thus, errors of intuition occur when two conditions are satisfied: System 1 generates the error and System 2 fails to correct. In this view, the experiments in which cognitive illusions are "made to disappear" do so by facilitating the corrective operations of System 2.
[User Picture]
From:[info]artis
Date:February 28th, 2009 - 02:57 am
(Link)
System I is responsible for most of the informal logical fallacies that people commit.

Critical Thinking in Psychology (2007)