Spamparāde [bloks|kalendārs|spamparāde|autors]
PHz

[ autors | sc userinfo ]
[ kalendārs | MEGA!!! ]

Zibenstakas
[Paskat tik:| SpampamparādeKārtībai jābūt!Če ZandersMūziciņasO ]

disputs (malkasceļi) [25. Nov 2015|00:45]

narrenschiff
[Tagi|, , , , , ]
[Mūzika |Bach - Concerto for oboe and violin in d minor]

Filozofija būvē pasaules, labāka filozofija pasaules izjauc, viņa lepojas ar šo savu sasniegumu, un pelnīti - filozofijas slavas lauri ir tieši kritikā. Sokrats ir kritiskais filozofs. Un tā filozofija pašapmierināti sēž savā stūrītī, iemantojot Nozares un Speciālistu teiksmaino auru, taču ik pa laikam vakarzemes domāšanas vēsturē filozofiju kā kritiku no ārpuses ir kritizējis kas cits - reliģija, mūsu gadījumā - kristietība. Teoloģija klasiski ir izmantojusi filozofijas arsenālu, lai visādas mistiskas un ārpasaulīgas lietas padarītu nedaudz skaidrākas, konceptuālākas, sagremojamākas cilvēku mēlēs, taču lielā intriga sākas, kad filozofiju, kuras būtība slēpjas kritikā, pašu sāk kritizēt no kristietības skatpunkta. Ar to sākumos sastopamies jau pie Tertuliāna, Ireneja, galu galā - pie Augustīna, ak jel, pat Pāvils ir kritizējis "filozofus", modernākos laikos, piemēram, Kirkegors.

Mana brīvā laika aizraušanās ir Luters, pie viņa, salīdzinājumā ar Augustīnu, sastopam vēl mazāk filozofijas, pārsvarā tiešām ir kristocentriska rakstu valoda, ar pēc iespējas mazākiem spekulatīvajiem un metafiziskajiem pieņēmumiem, kā arī krasa filozofijas kritika - ar šo pašu hermētisko bībeles žargonu. Iedomājies, cik labi - kritikas kritika! Luters man patika jau agrāk, taču pirms pāris gadiem, pētot agrīno Heidegeru, sekundārajā literatūrā izlasīju, ka Luters spēlējis nozīmīgu lomu Heidegera atkrišanā no katolicisma, vienlaikus formējot paša Heidegera domāšanu, ne velti, Luters ir piesaukts Sein und Zeit ievadā. Sekundārajos vienlaikus norādīts uz vienu, diviem tekstiem, kuri piesaistījuši Heidegera uzmanību - it īpaši 1518. gada Heidelbergas disputācijas http://bookofconcord.org/heidelberg.php , vēl specifiskāk: 19.-24. tēze, kur Luters formulē t.s. "krusta teoloģiju", piemēram, "A theology of glory calls evil good and good evil. A theology of the cross calls the thing what it actually is."; "Thus also the desire for knowledge is not satisfied by the acquisition of wisdom but is stimulated that much more. (..) The remedy for curing desire does not lie in satisfying it, but in extinguishing it. In other words, he who wishes to become wise does not seek wisdom by progressing toward it but becomes a fool by retrogressing into seeking »folly«".

Taču Heidegeram vēl interesantākas šķita šī paša disputa "filozofiskās tēzes" - http://www.catchpenny.org/heidel.html
Te mēs sastopamies ar vairākiem enigmātiskiem izteikumiem, kuri mani turpmākos gadus pamudināja uz Lutera lasīšanu, kolekcionēšanu un darbu medīšanu, šajā gadījumā, patiess brīnums un dāvana ir tas, ko dara Luterisma Mantojuma Fonds, pēdējos gados izdodot dažādus Lutera darbu tulkojumus latviski.
Dažu tēžu piemēri, ņem vērā, ka šobrīd te tos izmantoju kā ilustratīvu materiālu (varbūt kā moto, kā maksimas?) filozofijas kā kritikas kritikai no reliģijas/kristietības skatpunkta:

"29. He who wishes to philosophize by using Aristotle without danger to his soul must first become thoroughly foolish in Christ.
30. Just as a person does not use the evil of passion well unless he is a married man, so no person philosophizes well unless he is a fool, that is, a Christian. (Kristietis kā filozofs! Augustīns, piemēram, saka, ka īstens filozofs ir tas, kurš mīl Dievu - jo gudrības mīlestība konsekventi ir Dieva mīlestība. Citur (Soliloquia) Augustīns filozofiju definē kā divdaļīgu jautājumu - viens ir par dvēseli, otrs par Dievu. Pirmais mums liek izzināt sevi, otrais - mūsu sākotni, izcelšanos, avotu.)
39. If Anaxagoras posited infinity as to form, as it seems he did, he was the best of the philosophers, even if Aristotle was unwilling to acknowledge this."

Vēl Heidegeru esot saistījis Lutera 1536.g. disputs par cilvēku (http://dtserv2.compsy.uni-jena.de/__C1257B4400443401.nsf/0/539DD564D4E85B42C1257B49005B9434/$FILE/Luther_Disputatio_De_Homine.pdf / https://www.uni-due.de/collcart/es/sem/s6/txt12_1.htm), kura anglisko versiju pārsteigts atklāju tik tikko, līdz ar to man nav detalizētāka viedokļa, tāpēc uz ātru roku pievedīšu šim ierakstam atbilstošākos izvilkumus:

"11. Therefore, if philosophy or reason itself is compared with theology, it will appear that we know almost nothing about man, (..)
19. But as this life is, such is the definition and knowledge of man, that is, fragmentary, fleeting, and exceedingly material.
26. Therefore those who say that natural things have remained untainted after the fall philosophize impiously in opposition to theology."

Taču ar šiem citātiem es īsti neattaisnoju ieraksta jēgu, jo Aristotelu nevar uzskatīt par kritisko filozofu, šajā ziņā būtu daudz interesantāk lasīt, ko Luters teiktu par Sokratu, taču, kā zināms, tas nav iespējams, jo vairums Platona korpusa bija iztulkots faktiski nesen un Lutera laikā tikai pamazām iesavinājās, un arī tad, visticamāk, mēs nesastaptu diskusiju par Sokratu kā kritisko filozofu, jo Luters pats jau pievērš uzmanību Platonam (kuru atzīst par jēdzīgāku nekā Aristotelu), taču tikai Platona nekritiskajā interpretācijā. Šajā ziņā svarīgs, piemēram, ir Kirkegors, kurš, lai gan pilnībā fanojis par kritisko Sokratu un reizēm par Dekartu, tomēr uzņēmās no kristietības skatpunkta kritizēt abus.
__________________________________________________


*kas ir loģiski un nepieciešami Latvijā, vēsturiskā luterisma zemē, kuras likteņos lielu artavu ir devis tieši luterisms. Paradoksāli, ka vācieši šo ļoti bieži nepamana, nezin, vai aizmirst. Tā, piemēram, latviski tulkotajā Bernharda Lozes ievadā Lutera dzīvē un darbos, noslēguma vērtējumos par Lutera interpretācijām, kā dabiskās Eiropas luterisma mantinieces, nesējas un ieinteresētās ir Vācija un Skandināvijas valstis, autors apskata zviedru un somu Lutera pētniecības skolas, un viss. Visā grāmatas garumā ne vārda par luterismu Livonijā un tās mantiniecēs! Apbrīnojami! Kā izglītotie, informētie un caur caurēm kulturālie vācieši, kurus vērtēju tik bezgalīgi augstu, un kurus uzskatu par vienīgo un definitīvo Eiropas tautu (frančus nevaru ciest, briti nav Eiropa) varēja palaist garām kaut ko tādu? Varbūt tā ir tikai konkrētā autora vaina.
zibenstakaiekomentēt

[25. Nov 2015|00:49]

nistagms
[Mūzika |Soundgarden - Jesus Christ Pose]

eu bet, džeki, ir taču tā, ka dažkārt gribas uzlikt veco labo saundgārdenu un vienkārši papīpēt ecigareti, tverot arvien jaunu karstās šokolādes (ar ekstra cukuru) malku? mūzika, kas ir tik ļoti vienkārša un pierasta, dažkārt to reāli vajag, džeki? ko, džeki? jums nepatīk mans e-šķidrums ar ruma garšu? nu reku uzmiksēju arī katrā iztvaicētājā pa vēl vienam - reku ar meksikāņu kaktusu, bet te - ar krēmīgajām kūciņām. Vg/Pg = 50/50. paga, jūs neesat ar mani kopā šajā? nu tad ziniet, džeki, es jums teikšu tikai vienu lietu... džeki... atpisieties, džeki! man jūs nafig nevajag! džeki, ejiet prom! vai arī... varbūt tomēr... varbūt tomēr, bledd... varbūt tomēr pa vienam vecajam labajam saundgārdenam? ;)

;*

https://www.youtube.com/watch?v=14r7y6rM6zA
zibenstakaiekomentēt

[25. Nov 2015|00:59]

jim
Konflikti jau neizceļas oriģinālāku iemeslu dēļ kā tā pati vecā labā fight or flight reakcija. Katrs sitiens no sitēja perspektīvas ir tikai "sitiens pretī", tikai aizstāvēšanās, uzbrucējs vienmēr ir otrs. Mazliet brīnos, kāpēc visi šie refleksijas un mērķtiecīgās, lai arī nesistemātiskās psiholoģiskās pašizglītošanās gadi nav iemācījuši konflikta brīdī izslēgt automātiskās ķirzaku smadzenes, dziļi elpot, noskaitīt līdz desmit vai piecdesmit, atdarīt acis un ieraudzīt, ka abi "uzbrucēji" patiesībā guļ sarāvušies kamoliņā un raud, bet turpina dūšīgi un sekmīgi pievilt otru, ka ir lieli un bīstami, tieši tikpat lieli un bīstami kā izbīļa pārņemta kaķa piepūstā aste.
zibenstaka11 komentiņi|iekomentēt

Par baletu. [25. Nov 2015|00:48]

feita_kleita
[Tagi|]

Flesh and Bone.
zibenstakaiekomentēt

single girls [25. Nov 2015|00:45]

feita_kleita
zibenstakaiekomentēt

[25. Nov 2015|00:28]
sirualsirual
noskatījos to jauno sorentīno filmu, patika, tāpat kā ar daudzām atrunām patika the great beauty. šajā, tā šķiet, bija mazāka "we r so educated, we know what REAL culture means" pretenciozitāte, lai gan daudz kas likās nosperts no birdman (jāpalasa reimonds kārvers, šķiet, viņš ir lielā topā)

cita starpā, šķiet garlaicīgi runāt par "laiku norietu", "kultūras norietu", jo tas paģēr kaut kādu institūciju vai cilvēku kopumu, kuriem par šīm lietām ir autoritāte. šķiet, ka laikmeti galvenokārt vienkārši atšķiras, un šis pats 'laikmetu norieta' motīvs mēdz būt kaitīgs (nīče->nacisti, piemēram)
zibenstaka1 komentiņš|iekomentēt

[25. Nov 2015|00:14]

blond
Suņus viņi vispār pilsētās tura uz jumtiem. Tur tiem ir arī improvizētas būdiņas, kur patverties no saules.
zibenstakaiekomentēt

[24. Nov 2015|23:45]

chimera
[Tagi|]

m. mikriņā atrada zīmīti "sveiki! jūs esat ļoti skaita sieviete, tāpēc nolēmu jums uzrakstīt". paraksts - jānis, telefons tāds un tāds. spriežot pēc tā, ka zīmīte atstāta turpat, skaistule neiespaidojās, bet m. neļāva man zīmīti nekur šērot, lai cilvēki nesāktu jāni izjokot.
zibenstaka2 komentiņi|iekomentēt

[24. Nov 2015|23:17]

tapetes_puksts
Domājot par depresiju sāku lasīt Hakslija grāmatu "Brīnišķīgā jaunā pasaule".

"Medicīna tik strauji progresē, ka drīz vairs neviens nebūs vesels."

1931. gadā, Hakslijs savā romānā apraksta vīziju par 26. gadsimta sabiedrību, kurā bērni tiek mākslīgi audzēti mēģenēs, un atbilstoši gēnu programmai piedzimstot sadalīti alfās, betās, gammās, deltās un epsilonos. Katrai kastai ir atšķirīgs attīstības līmenis un ir iznīdēta spēja ilgoties, ikviens indivīds ir laimīgs tur, kur viņš iedalīts..."Savdabība apdraud ne tikai indivīda dzīvību; tā satricina pašu Sabiedrību."
zibenstakaiekomentēt

[24. Nov 2015|22:12]

maigs
kamēr šodien sēdēju darba sapulcē universitātē, izklaidēju sevi ar modro aci. figūra, kurš atbildīgs par grāmatu izdošanu universitātēs paspārnē dalījās savā pieredzē, mazliet pieliecis zodu uz leju, aiztikdams bārdu. kamēr viņš apzināti vilka pirkstus pa savu 8mm ataugušo smilšpapīŗu, viņa garās krūšu sprogas (kuras nodevīgi līda arā no tē-krekla pusmēneša apkakles) neapzināti aiztika viņa ataugušo sejas paklāju arīdzen.

p.s. parīt lidoju uz japānu
zibenstakaiekomentēt

[skatos vecus raidījumus] [24. Nov 2015|23:06]

chaika
[Tagi|, ]

Džedai Džilindžers
zibenstakaiekomentēt

[24. Nov 2015|22:59]

rabarbermaize
Tu- cilvēks, mierīgi dzīvo savu pelēko dzīvīti. Viss ir lieliskā harmonijā un bladāc, tu piecelies un viss ir balts. Viss ir sabojāts. Realitāte skaidri tev iesit sejā baltu sniega piku. Tev jāmeklē savi noputējušie, pērnā gada ziemas zābaki. Jāaptin biezā šalle, kuru uzliekot, galva pa labi un pa kreisi nemaz negrozās. Tev ir jāšļūc pa pusslidīgām ietvēm, un jāierēķina pāris minūtes ilgāks iešanas laiks visam. Ak šis gadalaiks.
Jācenšas sevi ātrāk noskaņot uz pārziemošanas režīmu. Varētu pasaulē ziemas laikā ieslēgt:
Visi eži miegā,
Visi lāči sniegā,
Visas peles alās,
Klusums malu malās.
Fokusēšos uz tuvākā laika pozitīvo: 
dāvanas, Ziemassvētki, mandarīni, 
piparkūkas, sveces, karstvīns, vīns, 
vēl vairāk vīns, citas krāsas vīns...
zibenstakaiekomentēt

miega bada drudža murgi [24. Nov 2015|22:54]

saccharomyces
šausmīgi pietrūkst divu lietu - validation un pieskaršanās cilvēkiem.

čīkst ne tikai durvis )
zibenstaka1 komentiņš|iekomentēt

Mazā tumblra filiālīte [24. Nov 2015|22:53]

phz
[Tagi|]

Pērciet feministu kreklus... vai arī nē.
zibenstaka2 komentiņi|iekomentēt

Neatkārtojamā sniegpārsliņa [24. Nov 2015|21:42]

phz
[Tagi|, ]

Šodien man gāja tā - http://klab.lv/users/sirualsirual/74386.html
zibenstakaiekomentēt

Sofort [24. Nov 2015|21:32]

begemots
Secināju, ka pēdējā laikā sācis diezgan riebt, kad cilvēki ir, kā lai to precīzāk saka, необязательные. Tagad sāku domāt, vai šis ir gadījums, kad citos riebj tas, kas ir pašā.
zibenstaka17 komentiņi|iekomentēt

[24. Nov 2015|20:36]

scaramouche
Varētu padomāt, ka pienācis brīdis Boney M Ziemassvētku albumam.
zibenstakaiekomentēt

[24. Nov 2015|18:12]

basta
Pārdomāju. Turpinās.
zibenstakaiekomentēt

[24. Nov 2015|19:50]

kisswithafist
šīs ziemas atklājums: šķelto zirņu putra. var likt apceptu šķiņķi/speķi ar sīpoliem, var nelikt. lēti, sātīgi, nav baigi ātri, bet ir to vērts. A+++
zibenstaka1 komentiņš|iekomentēt

Es pusdienoju ar gulbjiem [24. Nov 2015|19:31]

tethys_
[Mūzika |Vision Bleak ft. Niklas Kvarfoth - I dined with swans]

Kad es redzu kaut ko tīru un nevainīgu, kādi, protams, nav gulbji, bet kāds ir to iedomātais tēls, man dažreiz gribas zināt, kā tas ir, to visu saplosīt. Tā pilnīgi bez nekāda iemesla. Lai dzīve man piedod šos izteikumos, jo tie nāk tikai no puses sirds, pagaidām otra puse ir pie teikšanas to patiesībā nevēlas, bet man tomēr būtu interesanti sevi iedzīt tādā šausmu stūrī, kur kļūst vienalga. Piemēram, pastrādāt zvēraudzētavā, pie pūkainām lapsiņām un ūdelītēm, ko pēc tam brutāli un sāpīgi nogalina. Pastrādāt pie viņu dīrāšanas.
Kopumā man liekas, ka es nomirtu tā teikt "ar sirdi", bet pastāv visai reāla iespēja, ka man tomēr tas beigās aizietu kā "darbs". Bez emocijām. Protams, es kaut ko tādu spētu darīt tikai tad, ja man pašai būtu pistole pie galvas. Nu labi, iespējams, ka es to izmantotu, lai izlavītos no solījuma negalināties nost, bet, teiksim, ka man būtu kaut kāda milzīga motivācija dzīvot tālāk, vai arī man būtu priekšā nevis viegla, bet nedēļām ilga mokoša nāve.
Atrast sevī to pilnīgo vienaldzību pret otru būtni. Kāpēc dzīvnieki? Vieglāk iedomāties realitātē, bet varētu būt arī cilvēki. Ar cilvēkiem vēl interesantāk. Diez, manī tiešām mājo tāds radījums, kas spētu mierīgi galināt nost citus cilvēkus, lai izdzīvotu? Vēl viņus spīdzināt?
Šobrīd esmu tādā dzīves periodā, kur pārvērtēju visas savas iekšas, visu to, kā dzīvoju, jaunā līmenī. Un kāpēc gan lai man patiesībā rūpētu? Vai es spētu apzagt banku un mierīgi dzīvot kaut kur ar svešiem miljoniem, neizjūtot nekādus sirdsapziņas pārmetumus? Vai es varētu savām rokām novākt kādu, lai man būtu visa iespējamā nauda, kādu var iedomāties? Ja tā būtu, es teorētiski varētu izglābt no nāves daudz slimu cilvēku un it kā taču uz skaita atpirkt to vienu novākto dzīvību. Vai man beigās par to sāpētu?
Kāpēc es iedomājos, ka nekad nebūtu noziedzniece, vai man patiešām rūp kaut kāds godīgums? Vai man tiešām rūp zvēriņu sāpes vai man tikai ir iestāstīts, ka būtu jārūp? Vai es esmu godīga un nemeloju svarīgās lietās tāpēc, ka uzskatu, ka tā ir pareizi, vai tikai tāpēc, lai mani nepieķertu un neapsūdzētu? Vai es nenozogu to, ko man gribas, jo man ir bail no cietuma vai tāpēc, ka man tas liekas nepareizi?
Ja es kādu novāktu, lai paskatītos, kā es par to jūtos, kā tad es īsti justos?
No kā ceļas mana morāle? Kāpēc man tāda ir? Vai tā ir pilnīgi savtīga vai tajā tomēr ir kaut kripatiņa nesavtīgas vēlmes palīdzēt?
Kāpēc es daru šo un to, bet nedaru to un šo?
Dziļi jautājumi. Vai es esmu tik "laba" kā man liekas, jo, lai gan ir cilvēki, kas mani uzskata par briesmoni, es tomēr neesmu slepkava, izvarotāja, nolaupītāja un verdzībā turētāja, zagle un tā tālāk.
Kāpēc, lūdzu, lai es nebūtu?
Patiesībā jā - kāpēc lai es nebūtu? Tāpēc, ka esmu tā pieradusi? Tāpēc, ka man bail? Kāpēc tad galu galā?
zibenstakaiekomentēt

braukājamais
[ tu aplūko | pašu svaigumiņu ]
[ aidā pa šoseju | vecumiņš ]