Šugā faiv
 
7.-Feb-2019 09:53 am
Pirms laika japāņu internetā parādījās nodarbinātības aģentūras reklāma, kura sastāvēja no četriem attēliem. Pirmajā melnbalts cilvēciņš raud, jo saņem 21 manus* mēnesī. Otrajā atrod jaunu darbu caur aģentūru. Trešajā ir sajūsmā par jauno algu, kura tagad ir 29 mani*. Ceturtajā priecīgs stāsta, ka tagad nu beidzot var atļauties daudz vairāk!

Pirms neilga laika izcēlās skandāls par to, ka Japānas nodarbinātības ministrija esot nepareizi skaitījusi datus par algām vairāku gadu garumā, tāpēc dati no ministrijas vairs nav uzticami. Kļūdaino datu dēļ vairākiem miljoniem cilvēku neesot izmaksāti nepieciešamie pabalsti.

Šeit būs jāpiemin, ka pēc nodarbinātības ministrijas oficiālajiem datiem, par kuru patiesumu, kā minēts augstāk, ir zināmas šaubas, vidējā darba alga japānā ir apmēram 450 mani gadā, jeb 37.5 mani mēnesī. Nu, apmēram ceturtdaļu vairāk nekā priecīgajam melnbaltajam cilvēciņam, kurš tagad var vairāk atļauties. Jāpiebilst, ka pēc IMF datiem, pastāvīgo darbinieku skaits ir tikai 60% no visiem darbiniekiem un pastāvīgo darbinieku vidējā darba samaksa ir apmēram divreiz augstāka par nepastāvīgo darbinieku samaksu. Tas nozīmē, ka 40% strādā gadījuma darbus, apmēram kā saldējuma pārdevējs vasaras kioskā un saņem par to divreiz mazāk salīdzinot ar saldējuma rūpnīcas darbinieku.

Otrais pārsteigums ir tvītotāju komentāri zem reklāmas. Lielākā daļa ir "kamōn, saņem 21 manu un vēl kaut kas nepatīk?". Tie nevainīgie tvīti kopā ar ziņām par datu "nepareizo skaitīšanu" no nodarbinātības ministrijas rada interesantus jautājumus:

- Tad cik tomēr pārticis ir vidējais japānis?
- Kādā tieši veidā valstī, kur oficiālā vidējā alga ir 37.5 mani mēnesī, 16% ir zem nabadzības sliekšņa, ņemot vērā, ka bezdarba līmenis ir 2.4%?

* 21 mans =~ 1670 eur
* 29 mani =~ 2310 eur
Comments 
7.-Feb-2019 04:06 am
Tas ir ļoti labs komentārs. Sākumā gribēju par to uzrakstīt, bet vēlāk sapratu, ka nav nemaz tik vienkārši kā noteikts Eur daudzums uz cilvēku.

Pirmkārt, Japānā nav tāda jēdziena kā iztikas minimums. Īstie iemesli man nav zināmi, bet ir tā, ka patiesais iztikas minimums ir ļoti atškirīgs atkarībā no vietas. Piemēram, kaut kur dziļi kalnos vai dienvidu salās var izdzīvot ar ļoti mazu naudas daudzumu, praktiski netērējot ēdienam, jo viņš ir praktiski par brīvu un dzīvojamās telpas var dabūt īpašumā tikai par solījumu ka turēsi tās labā kārtībā, bet, piemēram, Tokijā tie 21 mani varētu būt ļoti tuvu minimumam pie kura var daudz vai maz ciešami izdzīvot.
7.-Feb-2019 04:09 am
Nu jā, tad jau arī komentētāju pūlis nebūt nav viendabīgs, kamēr vien kalnos vai salās ir kaut kāds internets. Iespējams, tie par 21 mana nepietiekamību sašūtošie ir akurāt no tādas vietas, kur par šādu summu var tikai pasapņot :)
7.-Feb-2019 04:26 am
Protams. Bet mani tomēr interesē tie cipari.
Teiksim, ja vidējā alga ir divreiz augstāka par nabadzības slieksni un 97.6% no visiem darbspējīgajiem strādā, bet tomēr 16% ir zem nabadzības sliekšņa, tad rodas jautājumus kādas sviestmaizēs maksā lielā skaitā darbavietu.
7.-Feb-2019 04:31 am
Un kur datus ņem nodarbinātības aģentūra :)
7.-Feb-2019 10:50 am
Pēc viņu teiktā, dati tika daļēji safabricēti un daļēji savākti caur īmeilu, ķip: "cik pie jums pelna vidējais darbinieks?" "nu, ap 40 maniem" "ok, paldies".
7.-Feb-2019 09:33 am
jautājums ir vai tie 16% cilvēku ir *strādājošie* cilvēki vai visi cilvēki kopumā.

nezinu, kā ir japānā, bet parasti nenodarbinātību skaita no tiem cilvēkiem, kas aktīvi meklē darbu, bet nestrādā. kas nozīmē, ka šajā nodarbinātības/nenodarbinātības statistikā nav cilvēki, kas spēj strādāt, bet darba meklēšanai ir atmetuši ar roku. plus bērni, studenti, pensionāri utml. to dēvē par labor participation rate (strādājošie dalīts ar strādāt spējīgo populāciju) un ASV tas pašlaik ir ~63% (contrast and compare to ~4% unemployment rate).

ja japānā ir līdzīgi kā ASV, tad varētu būt ka ap ~40% īsti nestrādā no kā arī vieglāk varētu izskaidrot 16% nabadzīgo.
7.-Feb-2019 09:39 am
precizējums: bērni pieskaitās tikai no vecuma, kurā var sākt strādāt (~16 g.v.)
7.-Feb-2019 10:37 am
Piekrītu, paldies par sakārtošanu plauktos. Tas populeišns 16% un 2.4% ir cits, no turienes arī jautājums. Ja 16% no visiem, tad viss ir pareizi un daudz-maz sakrīt, turklāt ieskaitot to, ka Japānā 40% ir "laicīgie darbinieki".
7.-Feb-2019 11:15 am
vispār 2.4% ir fantastiski mazs skaitlis. piemēram, tagad ASV ir ~4% un tas tiek uzskatīts par full employment. ja ir 2.4% - vai tas nozīmē, ka cilvēki nekad nemaina savas darba vietas, bet ja maina tad var darbu atrast momentā?
7.-Feb-2019 12:02 pm
Gan viens, gan otrs.
Cilvēki ļoti reti maina darbu, bet ja maina tad, no manas pieredzes, jaunu var atrast samērā ātri, jo ir liels darbinieku trūkums. Viss atkarīgs no kvalifikācijas, protams.
7.-Feb-2019 08:31 am
Bet varbūt vispār Krievijas troļļi, kuri grib ielikt ķīlīti statp japāņu sabiedrības slāņiem? Nav gan jausmas, vai trollim ir viegli rakstīt glītos hieroglifos.
7.-Feb-2019 10:45 am
Šeit krievu troļļi pārāk aktuāli nav un parasti ganās tikai pa angliski rakstošiem medijiem.
This page was loaded Jan 10. 2025, 1:13 pm GMT.