(atvainojiet par palagu, bet neuzdrošinājos kaut ko rediģēt)
Dziedātāja Diāna Moon: Latvijā ar mūziku nevar kļūt bagāts!
Dziedātāja, dziesmu autore un Biznesa augstskolas Turība absolvente Diāna Moon jeb Diāna Černe jau piecus gadus dzīvo Berlīnē, attīsta savu karjeru šovbiznesā un stāsta par šovbiznesa aizkulisēm un atšķirībām Latvijā un ārpus tās robežām.
Latvijas tuvojas Rietumeiropai
Vērojot konkursu „Supernova”, žūrijas vērtējumu un finālā iekļuvušās dziesmas, es secinājumu, ka Latvija mēģina tuvoties Rietumeiropai. Pirms pieciem gadiem situācija bija citādāka, bija ļoti grūti Latvijā atrast kādu, kurš producētu mūziku atbilstoši rietumu tendencēm, tas arī bija viens no iemesliem, kādēļ aizbraucu. Pēdējos trijos gados šajā ziņā vērojama izaugsme, latviešu popmūzikas izpildītāji stila un kvalitātes ziņā ir pietuvojušies rietumu mūzikai. Latvija ir uz pareizā ceļa – attīstās ne tikai šlāgermūzika un rokmūzika, bet arī popmūzika, turklāt, labā līmenī. Esmu sadarbojusies ar vairākiem mūzikas producentiem Latvijā un varu teikt, ka viņu idejas vai izpratne par skanējumu nebūt nav sliktāka par rietumu kolēģiem. Mūzikas jomā mēs patiešām esam ļoti attīstījušies.
Latvijā ar mūziku bagāts nekļūsi
Latvijā mūzikas tirgus ir ļoti mazs – mūziķim, autoram vai izpildītājam Latvijas tirgū ir jāiegulda tikpat liels darbs kā citviet pasaulē, taču nopelnīt var daudz mazāk. Jau studiju laikā sapratu, ka enerģija un laiks, ko es ieguldu radot dziesmas latviešu valodā, man atnesīs daudz mazāku peļņu, nekā dziesmas angļu valodā, ko piedāvāšu ārpus Latvijas.
Tas arī, manuprāt, ir lielākais klupšanas akmens – Latvijā ar mūziku nevar kļūt bagāts. Nopelnīt var tikai tie, kuriem pieder mūzikas izdevniecības, un, kuri sadarbojas ar vairākiem māksliniekiem. Uzskatu, ka labs piemērs ir Guntars Račs, kurš cenšas latviešu izpildītājus piedāvāt arī ārpus Latvijas tirgus. Mums ir ļoti daudz talantīgu dziedātāju, kuriem ir liels potenciāls, problēma slēpjas tajā, ka esam maza valsts un pasaules mūzikas tirgū nespēlājam to lielāko lomu. Tāpēc mums jāizmanto visas iespējas, piemēram, Eirovīzijas dziesmumkonkurss, “Jaunais vilnis” u.tml. pasākumi, kuros varam popularizēt savus mūziķus un arī Latvijas vārdu.
Karjeru ārpus Latvijas – uz austrumiem vai rietumiem?
Es dzīvoju Berlīnē, bet salīdzinoši bieži uzstājos Maskavā. Arī Vācijā dzīvo daudz krievu, tāpēc manā repertuārā ir arī dziesmas krievu valodā. Dažreiz krievu publikai dziedu arī latviešu valodā, jo viņi mēdz mani asociēt ar Laimu Vaikuli. Gadās arī izpildīt tieši Laimas Vaikules repertuāru. Patiesībā krievu publikai ļoti patīk latviešu izpildītāji, tas, ar kādu akcentu latvieši runā vai dzied krievu valodā. Viņiem tā ir zināma veida eksotika. Krievu publika joprojām ir sajūsmā par Laimu Vaikuli, kaut arī viņas dziesmas jau sen neatrodas Krievijas topos. Krievijas tirgū Latviju asociē ar diviem vārdiem – Laimu Vaikuli un Raimondu Paulu.
Man Krievijas tirgus ir tikai papildus iespēja – tā kā dziesmas rakstīju un rakstu angļu valodā, man uzreiz bija skaidrs, ka jālūkojas rietumu virzienā. Turklāt, Maskava kā pilsēta mani nesaista, nevaru iedomāties savu dzīvi vai darbu šajā pilsētā. Es ļoti labprāt dziedu krieviski, uzstājos krievvalodīgos pasākos Vācijā, bet neuzskatu to par savu galveno mērķi.
(Lasīt komentārus)
Nopūsties: