Saspēra velns to zaļo krūzi - Sarkstu un bālēju, [entries|archive|friends|userinfo]
Hlorēts ūdens

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Sarkstu un bālēju, [Oct. 4th, 2010|11:17 pm]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
linkregister

Comments:
[User Picture]
From:[info]rasbainieks
Date:October 4th, 2010 - 07:47 pm
(Link)
man intuitīvi arī liekas, ka zīle as in ozolzīle, bet ailaba listē pirms miļōns medņiem kokā ir viens "pārejas variants": saķerta zīlīte ir vērtīgāka par gaisā skrejošu gulbi.
[User Picture]
From:[info]garamgajejs
Date:October 4th, 2010 - 08:00 pm
(Link)
Nu, es šeit spriedelēšu, bet man šķiet, ka šajā gadījumā sakāmvārda jēga slēpjas nošķīrumā starp patvaļīgi "kustīgo" un "nekustīgo", nevis niansēs starp diviem "kustīgiem" lielumiem.
Ja pieņemam, ka "zīle" ir domāts putns, tad kāpēc šāds morfoloģisks atvedinājums no tautā daudz izplatītāka apzīmējuma "zīlīte" un, kāda gan tad ir atšķirība starp iespējām "noķert medni", vai "noķert zīli (putnu)". Teicienu var interpretēt arī tā, ka zīle krītot iekrīt rokā, ko mednis nekādos apstākļos nedarītu.
Piebildīšu, ka sakāmvārdā ir jūtama arī implikācija, ka mēģinot iegūt medni, var tikt zaudēta iespēja iegūt zīli, kas nav tik vienkārši uzskatāms, kā.
Piemērā par zīlīti un gulbi primāri ir jaušama mazliet cita nozīme - uzsvars uz ieguvuma lielumu kā tādu, nevis uz pašu ieguvuma faktu.
[User Picture]
From:[info]starro
Date:October 4th, 2010 - 09:56 pm
(Link)
šeit jāņem vērā, ka baltu mitoloģijā putns zīle ir ziņnesis, pastnieks, medijs, bet filologi saka, ka darbības vārds medīt ir cieši saistīts ar putna vārdu mednis. Tātad šis sakāmvārds norāda uz informācijas, zināšanu svarīgumu pār arhaisku dzīvesveidu - medībām. Iespējams, iespējams, šis teiciens radies vēsturiskā senču pārejas momentā no mednieku-vācēju sabiedrības uz informācijas sabiedrības vērtībām.
[User Picture]
From:[info]garamgajejs
Date:October 4th, 2010 - 10:37 pm
(Link)
Šāds aspekts nostāda šo sakāmvārdu pavisam citādā gaismā. Respektīvi, runa nebūt nav par utilitāru "drošs versus nedrošs ieguvums", bet gan par pašu ieguvuma raksturu, kurā uzsvērts, ja tā var teikt, jauna veida ētoss un pārvaldes forma.
[User Picture]
From:[info]lennay
Date:October 5th, 2010 - 10:11 am
(Link)
O!!!
[User Picture]
From:[info]lennay
Date:October 5th, 2010 - 10:22 am

(Link)
Brocēnu šīferis FTW! :D
[User Picture]
From:[info]starro
Date:October 5th, 2010 - 10:27 am
(Link)
v každoi šutke jesķ toļka doļa šutki