Kurvjzieža kontemplācijas

Filologi, lejiet gaismu!

Krāšņais Kurvjziedis

Filologi, lejiet gaismu!

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Viena no daudzajām latviešu gramatikas mīklām, ap ko esmu kopš bērnības lauzījusi prātu visvisādos lauzienos, ir instrumentāļa locījums.
Tātad locījums, kurā iekomplektēta prepozīcija "ar", un kurš deklinējamajam vārdam vienskaitlī piekarina akuzatīva, bet daudzskaitlī - datīva galotni. Līdzīgi notiek arī gadījumos, kad vārdam jāatbild uz jautājumu: "uz ko?", taču - atšķirībā no "ar ko?" - šāds jautājums atsevišķu locījumu neizpelnās. Neskaitāmie gadījumi, kad prepozīcijas lietojums prasa vienskaitļa ģenitīva un daudzskaitļa datīva galotnes (piem., virs, zem, pie...un dažas buntītes citu), vispār netiek apskatīti.
Ar ko gan "ar ko?" izpelnījies savu instrumentāli?
  • Re: latviešu valodā nav intrumentāļa locījuma

    instrumentālis ir Endzelīna niķis, cik saprotu, jo lietuviešiem, redz, ir

    es kā somugrofīlis varētu balsot par partitīva iekļaušanu locījumu vidū, jo latviešu valodā ir rudimentārs partitīvs izteicienos "glāze ūdens" u.tml. :)

    bet par intonācijām nepiekritīšu, tās šķir nozīmi, lai gan nesistemātiski. galvenais, kas te ir, ka tās ir lielākoties leksiski noteiktas (vismaz vārda saknē), respektīvi, ja es tev iedošu patvaļīgu vārdu, nav algoritma, kā uzzināt, kādā intonācijā jāizrunā garās zilbes. visu lietu saputro tas, ka katrs latvijas nostūris intonācijas lieto pēc savas patikas, un Rīga ir liels katls, kurā viss savārās vienā ķīselī. manuprāt tā ir skaista relikvija, kas nav diez ko dzīvotspējīga, bet skaista gan.
    • intonācija = garās zilbe

      Lai apgalvotu, ka intonācijas aiziet pagātnē, būtu jāatrod kādi valodas piemēri, kur garās zilbes tiktu izrunātas bez intonācijas. Es piekrītu, ka intonācijas praktiski nespēlē nekādu lomu vārdu nozīmju šķirtībā, taču norādu uz faktu, ka latviešu valodā intonācijas un garās zilbes ir nešķirami jēdzieni. Nav svarīgi pat kāda intonācija tiek konkrēti lietota, būtiska ir tās esamība. Ja latviešu valodā izzudīs intonācijas, tad izzudīs arī garie patskaņi. Reāli gan notiek otrādi – ir pat vārdi, kuros rakstām īsos patskaņus, bet izrunājam garo kā radio, krokodils utt.
Powered by Sviesta Ciba