Comments: |
Nuss, ka pārējie arābi palestīniešu subetnosu uztver kā ko atšķirīgu, tas daudzviet dzirdēts (kas skan visai ticami, jo dažādos ģeogrāfiskos reģionos jebkura etniska kopība laika gaitā sašķeļas atšķirīgos subetnosos). Tipa vietējie visās Ēģiptēs un Tunisijās lieliski atšķir arābu no palestīniešu bēgļa, kas no nometnes nāk, kuru ne par kādu mazo brāli neuzskatot. Un arī tas, ka beduīni un druzi dien armijā, bet palestīnieši nē, makten bieži manīts arī no īsteniem "vanagiem". Tikai kam ticēt, ja dajebkas par tēmu jau izskatās pēc zemākās raudzes propagandas?
Mūsdienu izpratnes palestīniešu subetnoss parādījās tikai 1967. gadā :) Līdz tam palestīnieši ne ar ko neatšķīrās no, teiksim, sīriešiem vai ziemeļrietumjordāņiem. Šādas atpazīstamas grupas ir daudzviet - starp ebrejiem arī Izraēlā vien ir pārdesmit dažādu grupu, kas viena otru bieži par ebrejiem neatzīst,- bet arābu valstu gadījumā starpība ir drīzāk kā starp pilsoni un nepilsoni. Protams, ar reģionā ierasto rupjo manieri, viņiem Brisele virs dvēsles nestāv. Izraēlas armijā dien arī parastie arābi ("palestīnieši") pēc tā paša brīvprātības principa kā beduīni. Viņi turp ne visai raujas (atšķirībā no beduīniem, kuriem tas skaitās prestižāk un turklāt tur par velti baro), bet mazākā skaitā viņi tur ir.
Nuss, Sīrija tur рукой подать, bet trakam sunim 100 km nav līkums, tb varētu būt, ka atšķirība ne lielāka kā starp slātaviešiem un čangaliešiem. Bet no Saūdu vai exMubaraka pavalstniekiem esot atšķīrušies jau krietni manāmāk (te es par to, ka man jau sirdij tīkamāks ir stāsts par arabizētiem filistiešu un krustnešu pēctečiem, nevis uz vietsēdību pārgājušiem beduīniem :). Nevienu nopietnāku apcerējumu i-netā neesmu manījis (grāmatām iespringt par slinku - citas pamatintereses), taču sastopamajā ir viss, sākot no nolieguma "нет такого народа" līdz aš Mīnoja kultūras pēcteču apoloģētismam. Aber uz vārda ticēt ar riskanti (piemēram, ja manai laulenei kāds no aizjūras, kas savā vikipēdijā par latviešiem rakstītu, uzvaicātu, tad dabūtu dzirdē†, ka čangaļi nupat no kokiem nokāpuši un vispār nav latvieši, bet visu, kas aiz Ogres upes, visprātīgāk būtu ķīniešiem pārdot, jo tur tāpat nekā nav :)) ). Tā kā būtu smuki, ja tu pārvarētu slinkumu un pielabotu vietējo entuziastu rakstīto, lai interesents var uzzināt kaut cik objektīvi, kas tas par zvēru "palestīnietis". P.S. Būtu pateicīgs, ja tu uzmestu aci - http://vesture.eu/index.php/Sefardi - vai tur aplamības nav sarakstītas.
Jā, saudīti ir vēl nesenie klejotāji, t.p. beduīni - tur pavisam cits stils un psiholoģija. Ēģipte vispār vienmēr bijusi lieta iekš sevis. Taču pašu reģionā no turcijas līdz Negevai visi jau sen vietsēži un dzīvojuši apmēram vienādi, nelauzot galvu par koloniālajām robežām. Es tīši nepieminēju libāņus, jo tie vairumā ir piejūras ļaudis, tur atkal atšķirības. Man grūti gan izprast vikikodus, gan būt objektīvam (lai nu arābi, nav vēl tā sliktākā tauta, bet islamu neciešu ne acu galā, un acu galā man tas ir bieži), bet ja sanāks laika, es ņemšu un pārtulkošu angļu tekstus, tie ir daudzmaz normāli. Manas zināšanas ebreju senvēsturē nav lielas, bet manā līmenī nekādas glupības neredzu. Vienīgais - "Palestīnā sefardi apmetās Jeruzalemē, Gazā, Aškelonā, Akonā, Tibērijā un Cfatā," - es nezinu tādu Akonu. Tā nav Ako (Acre) uz ziemeļiem no Haifas?
Kodus vieglāk izprast, nekā būt objektīvam. :( Neizbēgami, kad mēģini šauri orientētiem apoloģētiem argumentēti pierādīt, kāpēc šiem nav taisnība, visai aši sevi pieķer, ka argumentus jau atlasi selektīvi un pārspīlēti, tb nonāc otrā grāvī. :( Šitā savulaik uztaisīju: - http://vesture.eu/index.php/Izraēļu_valsts- http://vesture.eu/index.php/Jūdu_valstsJūtu, ka kaut kas nav lāga, bet pie kā pakonsultēties nav (mani pudeles brāļi no Rīgas ebreju muzeja pie alus kausa var stundām par bundiešiem spriedelēt, bet par senvēsturi nekā nezina). Acīmredzot Ako. Tik nepalūkoju kartē, kā to latvisko (pamatā lasu krieviski, tāpēc Акона šķita visai pierasts un dzirdēts variants). Pārlabošu.
Es gan to sauktu par Izraēlas un Jūdejas valstīm (otrajai šāds variants arī ir zem virsraksta) :) Jebšu - Izraēlas ķēniņvalsts. ---benjaminu cilts, jūdu cilts--- - tie ir personvārdi, Benjamina un Jūdas ciltis. ---valdnieku Jerobeamu I,--- personu sarakstā viņš ir Jeroboams (man liekas, latviskajā bībelē saucās Jeroboāms, bet sazin kad es to aizvēsturē lasīju. Vispār tur visus personvārdus vajadzētu ar bībeli salīdzināt, daudzi šķiet aizdomīgi.)
"Izraēlas valsts" pārklātos ar mūsdienu valsts nosaukumu, tāpēc tur pinos meistarībā. "Ķeniņ-" tā trakoti senili izklausās (kā no Ulmaņa laikiem, kad uz Tērveti tika angažēta arheoloģiskā ekspedīcija meklēt ķēniņa Nameiša kroni priekš Kārļa). Bet personvārdus atstāju necaurskatītus, jo gaidu, ka nu kuru katru brīdi iznāks latviski jaunais Bībeles tulkojums, kur klāt komandā esot arī pāris akadēmiski filologi, kas ar personvārdu un vietvārdu latviskošanu ņemšoties.
Šobrīd pat vairāk sliecos abus tos šķirkļus nahrenizēt līdz laikam, kad ienāksies kaut cik sakarīga literatūra, uz kuru balstīties. | |