juvenal ([info]juvenal) rakstīja,
@ 2023-01-16 23:03:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Youtube filmiņa par Boston Dynamics u.c. robotiem, kurus varētu sākt lietot kaujas laukā un kuri kopumā varētu noderēt arī daudz kur citur:

https://www.youtube.com/watch?v=Wu1kpnCylKQ

Tātad ir automatic, automated un autonomous robots - pēdējiem ir vajadzīgi gandrīz vai tikai rules of engagement (kā parastai armijai) no politikiem.

Apbrīnojamas ir sasniegtās motorās spējas un reslience (piem., robotam iedod pa muguru, tas nokrīt, bet atkal ceļas augša, vai vispār - notur stāju un nekrīt). No otras puses - svarīgas būtu arī high-level reasoning spējas, kas izlemj (balstoties uz nosacītiem mērkiem un zināšanām), kādas motorās spējas un scenārijus pielietot. Bet LLM (lielie valodu modeļi) kā reizi ir ceļš uz šīm spējām. Tātad - LLM izlemj ko darīt un motorās spejas jau ir gatavas.

Tas, kas trūkst Boston Dynamics robotiem, tās ir rokas, plaukstas, pirkstu spējas, bet tieši pie tā strādā Tesla Optimus/Optimist robotu izstrāde. Filmiņā minēts (un tā patiešām notiek), ka šīs motorās spējas robots iemācās ne tik daudz no demonstrējumiem (youtube, tiktok, darbvietu novērošanas ieraksti ir pilni ar saturu, kas derētu šiem demonstrējumiem), kā no pašatklāšanas - robots vienkārši kustina locekļus, apgūst savu brīvības telpu un atceras tos scenārijus/kontroles heuristikas, kas bija rezultatīvas un drošas.

Pirms kāda laika bija diskusija par to, kā iznīcināt ienaidnieka kodolarsenālu ar robotiskām kaujas mašīnām. Nu pajautāju cilvēkiem. Viņi teica - kodolarsenāla iznīcināšana ir kara operācija kā jebkura cita, nekas atškirīgs. Izlūkošana, ielaušanās, iznīcināšana. Šeit arī noderētu svarmi, gan tiešām veidā, gan tie, kas nes robotu daļas un var asemblēt tās. Tā var vieglāk tikt pāri robežai. Lai gan, kas nu visu robežu vēro.

Sēžu un brīnos. Kāda nelabā pēc mēs sūtam cilvēkus nāvē? Ir tam kāda jēga? Ja tehnoloģijām bija jākaro.

---
Priecājos, ka varu lasīt https://www.harpercollins.com/products/overreach-the-inside-story-of-putins-war-against-ukraine-owen-matthews - fantastiska priekšvēsture un aktuālie notikumi līdz pat 2022. gada augstuma vai septembrim, gandrīz vai reālā laikā. Secinājumi ir diezgan drūmi - lai gan grāmatas nosaukums ir "Putin's war" un lielākā daļa Rietumu vēstījumu par par Putinu kā ļaundari, karu tomēr virza desmitgadēs briedusi ideoloģijai, kuru būvējuši daudzi cilvēki un kurai, diemžēl, laikam būs pēcteči un galīgi nevar zināt kā tie nāks pie varas un kā būs salīdzināmi ar Putinu. Arī pats Putins jau tika bīdīts no elites puses un tikai pamazām konsolidēja varu, cik nu tas iespējams.

Un Izraēlā tāds satraukums par tiesu varu. Ha, liberāļi būtu labāk padomājuši par ekonomiku.


(Ierakstīt jaunu komentāru)

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?