Sat, Oct. 21st, 2017, 03:39 pm
Neurodiversity

Challenging pervasive social norms and stigmas, it frames autism, ADHD/ADD, dyslexia, bipolarity and other neurotypes as a natural human variation rather than a pathology or disorder, and rejects the idea that neurological differences need to be (or can be) cured, as they believe them to be authentic forms of human diversity, self-expression, and being.

Sat, Oct. 21st, 2017, 11:20 pm
[info]gedymin

Piekrītu, par stigmas atcelšanu. Ja nebūtu tās, tad daudziem it kā veseliem cilvēkiem nebūtu kauns atzīt, ka viņiem ir problēmas.

Taču diemžēl prototipiskais "autists" mūsu apziņā visbiežāk ir vai nu vienkārši nūģis, vai cilvēks ar dīvainībām, vai, pat ja tas ir cilvēks ar diagnozi, tad tas ir "highly functioning autist". Patiesībā tādu ir 10% no visiem. Pārējie 90% ir tādi, kuru problēmas ar stigmas atceļšanu un iejūtīgu attieksmi vien neatrisināsi.

Sat, Oct. 21st, 2017, 11:42 pm
[info]iive

Skaidrs, ka ar šo pieeju vien nevar atrisināt sarežģītus gadījumus, bet pat tajos, es domāju, ir noderīgi meklēt drīzāk ceļu pie augsti funkcionēšā autista, nevis censties padarīt autistu "normālu", kas ir neiespējami.

Sat, Oct. 21st, 2017, 11:55 pm
[info]gedymin

Ceļa meklēšana līdz HFA jau šajos gadījumos arī nozīmēs ārstēšanu. Lai vismaz kaut kādas elementārās "normālās" spējas tam cilvēkam iedotu. Nezinu, vai tu lasīji par to savādo gadījumu, kurā ētikas profesore nonāca cietumā par autista izvarošanu. Man liekas absurdi uzlikt tik nesamērīgu sodu par nodarījumu, kurā īsti nav neviena cietušā, bet domāju piekritīsi, ja šis cilvēks spētu vai nu dot, vai atteikt consent "normālā" veidā, visiem būtu daudz vienkāršāk.

Sat, Oct. 21st, 2017, 11:59 pm
[info]teja

! Kas tas par gadījumu?

Sun, Oct. 22nd, 2017, 04:05 pm
[info]gedymin

Pameklē Anna Stubblefield. ja ir daudz laika, te ir garš raksts: https://www.nytimes.com/2015/10/25/magazine/the-strange-case-of-anna-stubblefield.html
Precizējums - lai gan tur daudz runā par autismu, konkrētais gadījums nebija ar autisma diagnozi - nepareizi atcerējos.

Sun, Oct. 22nd, 2017, 01:38 am
[info]iive

Nē, es neesmu lasījusi par šo gadījumu.
Par ārstēšanu, ne es, ne, kā es to saprotu, arī wiki raksts nerunā par to, ka vajadzēu atteikties no medicīnas vai terapijas, ja tās palīdz. Kā es to saprotu, runa ir par mērķi "izdziedēt" no stāvokļiem, kas īsti nav izārstējami, un kuriem ir savas vērtīgās puses, kuras būtu drīzāk forši attīstīt, un palīdzēt cīnīties ar stāvokļu problemātiskajām pusēm.

Sun, Oct. 22nd, 2017, 12:16 am
[info]ctulhu

Ja ``padarīšana par normālu`` nozīmētu vienkāršot viņa domāšanu, padarīt viņu ``parastu``, pazemināt intelekta līmeni - tas būtu nepieļaujams, bet ja izdotos saglabāt visas viņa mentālās kapacitātes, tikai noņemt ierobežojumus - tad kāpēc ne?

Sun, Oct. 22nd, 2017, 01:30 am
[info]iive

Jā, protams, es vienīgi pieļauju, ka ar ierobežojumu noņemšanu mēs iegūstam funkcionālas, bet ne neirotipiskas smadzenes.

Sun, Oct. 22nd, 2017, 09:38 am
[info]ctulhu

Kas arī ir mērķis, jo es nevaru iedomāties priekš kam tas tipiskums?

Sun, Oct. 22nd, 2017, 02:40 pm
[info]iive

Nu lūk. Es domāju, ka meklēt līdzekļus, lai atšķirīgi prāta tipi varētu sekmīgāk izmantot savus resursus, vajag uz abām pusēm, gan sabiedrības iekārtā, gan pašā prātā, bet tam viduspunktam nevajadzētu būt tipiskajai smadzenei, bet smadzenes tipa visefektīvākajai versijai vai kam līdzīgam.

Sun, Oct. 22nd, 2017, 03:42 pm
[info]ctulhu

Smadzenes visefektīvākajai versijai - jā. Uz domātājiem ( visdažādākajiem) orientēta sabiedrība.

Sun, Oct. 22nd, 2017, 11:38 am
[info]teja

Jautājums, kas ir šie ierobežojumi. Pārsvarā tās ir emocionālas lietas, apzinātības deficīts, pašapziņas problēmas, ko radījusi tieši saskarsme ar sabiedrību.